OFICJALNA STRONA INTERNETOWA GMINY SZAFLARY
GMINA SZAFLARY
             

BIULETYN INFORMACJI PUBLICZNEJ

.:MENU:.

- AKTUALNOŚCI
- URZĄD GMINY
- KULTURA I SZTUKA
- SOŁECTWA
- SZKOŁY
- KONKURSY
- GOSPODARKA
- ORGANIZACJE
- TURYSTYKA
- SPORT
- HISTORIA
- PARAFIE
- ZDJĘCIA
- MAPY

.:FOTO:.

TATRY ZIMĄ

.:KALENDARZ:.

PORTAL / „ROMOWIE WŚRÓD GÓRALI” POLSKA / MAŁOPOLSKIE / NOWOTARSKI

.:„ROMOWIE WŚRÓD GÓRALI”:.


                 W ramach realizacji działania „Romowie wśród górali” projektu „Razem możemy prawie wszystko” zespół romski „Terne ciawe” działający w Zespole Szkoły Podstawowej i Gimnazjum w Maruszynie Dolnej prezentował historię i kulturę romską w siedmiu szkołach Gminy Szaflary.
                  Zespół działa od sześciu lat. Na początku była to mała grupka dzieci, które tańczyły do muzyki z kaset i płyt. Jednym z celów projektu było stworzenie wielopokoleniowego zespołu romskiego, co wspaniale nam się udało. Obecnie jest to zespół, który liczy 23 osoby. W ramach projektu doszyto brakujące stroje i zakupiono nowe gitary. Taniec i śpiew jest wykonywany przez cztero i sześciolatków, uczniów szkoły podstawowej i gimnazjum, a także przez rodziców: Andrzeja Mirgę, Aleksandrę Mirga, Barbarę Mirga, Renatę Gil, Edytę Gil, Monikę Gil i Zbigniewa Dongę, którym bardzo dziękuję za wspaniały przykład i wielkie zaangażowanie. Dziękuję również pani Zenobii Gil- asystentce romskiej, która wspiera nas na próbach zespołu.
                  Wszyscy ciężko i z ochotą pracowali, aby prezentacja w szkołach wypadła jak najlepiej. Odwiedziliśmy ZSPiG w Bańskiej Wyżnej, ZSPiG w Bańskiej Niżnej, ZSPiG w Skrzypnem, ZSPiG w Maruszynie Górnej, ZSPiG w Szaflarach, ZSPiG w Zaskalu oraz Szkołę Podstawową w Borze.
                  Na początku koordynator - pani Bożena Janczy przedstawiła cele i charakterystykę projektu „Razem możemy prawie wszystko” w ramach „Szkół Jagiellońskich”, dzięki któremu mogliśmy się zaprezentować. Potem Patryk Gil- uczeń drugiej klasy gimnazjum wyjaśnił z pomocą przygotowanej prezentacji multimedialnej skąd wzięli się Romowie w Polsce ?, zaprezentował symbole narodowe Romów, przedstawił krótką historię zespołu oraz galerię zdjęć przedstawiającą wszystkie działania, w których brali udział Romowie z naszej szkoły. Występ zespołu zawierał sześć pieśni romskich, do których śpiewano i tańczono na tle flagi romskiej, specjalnie uszytej przez artystkę pochodzenia romskiego z Czarnej Góry- panią Małgorzatę Mirga- Tas. Podczas występów tańczyli najmłodsi i najstarsi, śpiewano hymn romski i każdy miał możliwość zaprezentowania swoich umiejętności. Dziękujemy dyrektorom szkół i społecznościom szkolnym za miłe i ciepłe przyjęcie, a szczególnie pani Marii Tylce za pyszną herbatkę i batoniki oraz panom Jarosławowi Szlękowi i Stanisławowi Peciakowi za słodycze- szczególnie dziękują najmłodsi. Dziękujemy pani Renacie Jagoda za cierpliwość i fachowe nagranie naszych występów.
                 Obecnie przygotowujemy się do prezentacji tańca i śpiewu na „posiadach andrzejkowych” organizowanych przez naszą szkołę w ramach projektu „Szkoły Jagiellońskie”, mamy największą tremę ponieważ będziemy występować przed swoją, znajomą publicznością i chcemy wypaść jak najlepiej.

Bożena Janczy
Koordynator

[URZĄD GMINY]  [KULTURA I SZTUKA]  [SOŁECTWA]  [SZKOŁY]  [GOSPODARKA]  [ORGANIZACJE]  [TURYSTYKA]  [SPORT]  [HISTORIA]  [PARAFIE]  [ZDJĘCIA]  [MAPY]