OFICJALNA STRONA INTERNETOWA GMINY SZAFLARY
GMINA SZAFLARY
             

BIULETYN INFORMACJI PUBLICZNEJ

.:MENU:.

- AKTUALNOŚCI
- URZĄD GMINY
- KULTURA I SZTUKA
- SOŁECTWA
- SZKOŁY
- KONKURSY
- GOSPODARKA
- ORGANIZACJE
- TURYSTYKA
- SPORT
- HISTORIA
- PARAFIE
- ZDJĘCIA
- MAPY

.:FOTO:.

TATRY ZIMĄ

.:KALENDARZ:.

PORTAL / POSIADY ANDRZEJKOWE POLSKA / MAŁOPOLSKIE / NOWOTARSKI

.:POSIADY ANDRZEJKOWE:.

"Jestem z was dumna"
- dyrektor szoły Zofia Strama
(48 KB)
Sprawozdanie
Anety Janik
(32 KB)

Sprawozdanie z „Posiadów andrzejkowych”



              Dnia 28 listopada br. roku w remizie OSP w Maruszynie odbyło się podsumowane projektu „RAZEM MOŻEMY PRAWIE WSZYSTKO” współfinansowanego ze środków Unii Europejskiej w ramach Europejskiego Funduszu Społecznego. Gospodarzem spotkania była Pani dyrektor Szkoły w Maruszynie Dolnej. Zaszczycił nas swoją obecnością Pan wójt Gminy Szaflary Stanisław Ślimak, sekretarz Gminy- Pani Stanisława Kowalczyk, inspektor oświaty Pan Zbigniew Strama, Pan Wojciech Gubała i Pan Józef Strama - radni Gminy Szaflary oraz Pani Krystyna Strama. Przybył również sołtys wsi Maruszyna Pan Jan Karkoszka. W podsumowaniu wziął udział również Pan Józef Staszel ( słynny lutnik i muzykant góralski) wraz z żoną.
               Wszystko zaczęło się z piętnastominutowym opóźnieniem o 16:15. Przybyłych gości powitała Pani dyrektor Zofia Strama. Chwilę później oddała głos Anecie Bednarz i Wojciechowi Stramie, którzy ubrani w stroje regionalne prowadzili spotkanie. Podziękowali oni dwóm bardzo ważnym osobom, dzięki którym mamy możliwość brania udziału w powyższym projekcie. Dziękowali za ogromny wkład w realizację projektu, wręczając skromne upominki Pani dyrektor Zofii Stramie i Panu wójtowi Stanisławowi Ślimakowi. Kolejnym punktem programu było przedstawienie przez koordynatora, panią Bożenę Janczy, celów projektu. Po szczegółowej charakteryzacji, którą z uwagą słuchali dorośli i młodzież, nastąpiła prezentacja działalności kółka polonistyczno- teatralnego oraz prezentacja dwóch wyjazdów do teatru w Krakowie, którą przedstawiła Beata Zubek. Z kolei uczniowie tego samego kółka przedstawili, przed liczną publicznością, scenki z repertuaru „Zielona Gęś” Konstantego Ildefonsa Gałczyńskiego. Wyżej wymienione kółko prowadzą dwie nauczycielki naszej szkoły Panie: Renata Zagól i Joanna Żółtek. Mali aktorzy z doskonałą dykcją przedstawili ten wspaniały repertuar. Widzowie oklaskiwali ich gromkimi brawami.
                Zgodnie z planem Anna Królczyk i Aneta Janik zaprezentowali prace kółka przyrodniczego i matematyczno - informatycznego. Hasłem przewodnim koła przyrodniczego jest: „Poprzez doświadczenie i praktykę do wiedzy”- to koło prowadzi miłośniczka przyrody Pani Maria Niedośpiał. Natomiast kółko matematyczno- informatyczne, które prowadzi Pani Barbara Czubiak, także prezentowało swój dorobek.
                 Dla chwili odetchnienia zgromadzeni podziwiali występ małych gitarzystów, których pięknie uczy grać Pani Sylwia Basta. Z kolei zostały zaprezentowane działania „Świadectwa historii”. Prezentację siedmiodniowej wycieczki przedstawili kolejno: Magdalena Mucha i Michał Fudala, Barbara Babiarz, Grzegorz Topór, oraz Jadwiga Maciasz. Ujrzeliśmy również fragmenty z wycieczki i ze spotkań z absolwentami naszej szkoły, w tym z wyżej wymienionym Panem Józefem Staszlem oraz działaczką SOLIDARNOŚCI Panią Władysławą Stramą- Obrochtą. Była to namiastka tego, co pozostało z wycieczki i ze spotkań z tych wydarzeń.
                Następnie prezentację o zespole romskim „Terne Ciawe ”, który świetnie prowadzi Pani Bożena Janczy, przedstawił Patryk Gil. Z kolei zespół romski wyszedł na scenę i zaprezentował się przed widzami w remizie. Największy aplauz otrzymał taniec małych Romów Palomy i Kacperka, którzy pomimo tremy przepięknie zatańczyli. Potem nastąpiła prezentacja działania „Cała Gmina czyta dzieciom”- tę prezentację przedstawili Dariusz Rutkowski i Piotr Surmiak, a wiersz pt. „Marusyno” wyrecytowała Katarzyna Strama. Później uczniowie klasy IV: Justyna Wiśniewska i Radosław Jagoda pokazali prezentacje pt. „Nauka pływania uczniów klasy IV na basenie COS OPO w Zakopanem”. Z kolei działanie „Św. Jan Kanty - Nasz Patron” we wspaniały sposób przedstawił Krzysztof Blacha, a gawędę z wyprawy do Krakowa zaprezentowała Klaudia Bieda.
               Ogromne brawa dostał zespół regionalny „Zyngierki”, prowadzony przez Panią Barbarę Kowalczyk. Tematyka występu zespołu związana była z tradycjami i wróżbami związanymi z nocą św. Andrzeja. Następnie zaprezentowali się uczniowie grający na skrzypcach i basach, których prowadzi uznany muzyk- instruktor- Pan Andrzej Lasak. Po przedstawieniu swoich umiejętności i otrzymaniu ogromnych braw, uczniowie mieli chwilę odpoczynku.
                 Pani dyrektor Zofia Strama zaprosiła wszystkich na obiadokolację, wówczas zespół „Bartki” przygotowywał się na rozpoczęcie zabawy. Gdy zabrzmiała pierwsza piosenka, to wszyscy ruszyli do tańca i tak do godz. 2:00 zadowoleni goście bawili się i chwalili szkołę za świetny pomysł zorganizowania „Posiadów andrzejkowych”. Myślę, że takie imprezy będą miały miejsce w Maruszynie, by było o niej głośno na całym Podhalu. Chciałabym podziękować pani dyrektor i wszystkim nauczycielom naszej szkoły za to, że właśnie w taki sposób możemy poszerzać swoją wiedzę. Dziękuję zespołowi za świetną muzykę do tańca.


Aneta Bednarz
kl.III G.




[URZĄD GMINY]  [KULTURA I SZTUKA]  [SOŁECTWA]  [SZKOŁY]  [GOSPODARKA]  [ORGANIZACJE]  [TURYSTYKA]  [SPORT]  [HISTORIA]  [PARAFIE]  [ZDJĘCIA]  [MAPY]