OFICJALNA STRONA INTERNETOWA GMINY SZAFLARY
GMINA SZAFLARY
             

BIULETYN INFORMACJI PUBLICZNEJ

.:MENU:.

- AKTUALNOŚCI
- URZĄD GMINY
- KULTURA I SZTUKA
- SOŁECTWA
- SZKOŁY
- KONKURSY
- GOSPODARKA
- ORGANIZACJE
- TURYSTYKA
- SPORT
- HISTORIA
- PARAFIE
- ZDJĘCIA
- MAPY
- PRZETARGI
- OPŁATY
- GKRPA

GMINNY OŚRODEK POMOCY SPOŁECZNEJ W SZAFLARACH

GMINNA BIBLIOTEKA PUBLICZNA W SZAFLARACH

.:FOTO:.

.:KALENDARZ:.

.:INTERAKTYWNA POLSKA:.

.:PODHALAŃSKA LOKALNA GRUPA DZIAŁANIA:.

.:BIURO INICJATYW SPOŁECZNYCH:.

.:6 LATKU WITAJ W SZKOLE:.

.:6 LATKU WITAJ W SZKOLE
WOJEWÓDZTWO MAŁOPOLSKIE
:.

.:PAMIĘTAJ O SZKOLE:.

PORTAL / PROJEKT „ŚWIETLICA ŚRODOWISKOWA” W SZKOLE NA BAŃSKIEJ NIŻNEJ POLSKA / MAŁOPOLSKIE / NOWOTARSKI

.:PROJEKT „ŚWIETLICA ŚRODOWISKOWA” W SZKOLE NA BAŃSKIEJ NIŻNEJ :.

18.12.2010

PROJEKT „ŚWIETLICA ŚRODOWISKOWA” W SZKOLE NA BAŃSKIEJ NIŻNEJ

      Z końcem listopada br. minął drugi rok realizacji projektu pod nazwą „Świetlica środowiskowa” w Zespole Szkoły Podstawowej i Gimnazjum im. Św. Kazimierza Jagiellończyka w Bańskiej Niżnej. Kilka działań, prowadzonych przez pełnych zapału nauczycieli, zmobilizowało do pracy i zabawy kilkudziesięciu uczniów szkoły. Projekt był skierowany do wszystkich dzieci, szczególnie jednak zależało nam na tym, aby udział w nich brały te zaniedbane wychowawczo i dydaktycznie oraz pochodzące z rodzin dysfunkcyjnych. Realizacja projektu została częściowo sfinansowana z Gminnej Komisji Rozwiązywania Problemów Alkoholowych w Gminie Szaflary, jednakże zajęcia dla dzieci - w ramach kół zainteresowań - odbywały się w oparciu o wolontariat nauczycieli. Za otrzymaną w ramach dotacji kwotę 2,5 tysiąca złotych zakupiono niezbędne przy kontynuowaniu projektu pomoce dydaktyczne, materiały biurowe, artykuły dekoracyjne i malarsko-rzeźbiarskie, sprzęt rekreacyjno-sportowy, odtwarzacz DVD, filmy i programy multimedialne. Dwoje dzieci otrzymało dofinansowanie udziału w finale Ogólnopolskiego Młodzieżowego Konkursu Filatelistycznego. Przedstawię pokrótce, w jaki sposób organizowano dzieciom czas wolny, jak rozwijano różne aktywności twórcze i jakie efekty zostały osiągnięte.

     Zajęcia „Bawię się i tworzę”, prowadzone przez p. Marię Felsztyńską, miały charakter zajęć świetlicowych i plenerowych. W dziewiętnastu spotkaniach uczestniczyło kilkanaścioro dzieci w różnym wieku. Odbyły się trzy wycieczki do Nowego Targu: na spektakl pt. „W Katyńskim Lesie”, do Państwowej Szkoły Muzycznej na koncert i do miejskiej hali lodowej na ślizgawkę. Opiekun zorganizował również latem kilka wycieczek plenerowych w celu bliższego poznania okolic Bańskiej. W październiku dwie uczennice - siostry Justyna i Iwona Jarząbek - wzięły udział w XVII Festiwalu Papieskim w Białym Dunajcu. Zostały wyróżnione w kategorii: zespół wokalno-instrumentalny. W ramach spotkań odbyła się też edukacja medialna. Dzieci obejrzały ciekawe i pouczające filmy: „Skrzypek na dachu”, „Dzieci Niebios” i „Slumdog” oraz zostały zapoznane z zagrożeniami wynikającymi z niekontrolowanego i nieumiejętnego korzystania z Internetu i telewizji. Uczniowie brali udział w konkursie „Wesołe Śmieci” i przygotowaniach do spotkania z dziećmi z „Przyjaznego Domu” we Wrocławiu (zabawy, ognisko, dzielenie się swymi pasjami).

     Nauczycielka matematyki w szkole podstawowej, p. Alina Wąchała, prowadziła kółko matematyczne „Cyrkiel” . W ciągu roku odbyły się 32 spotkania z uczniami klas III-V. Na zajęciach rozwiązywane i omawiane były zadania przygotowujące do konkursu „Kangur Matematyczny” z poziomów: Maluch i Beniamin, rozwijające logiczne myślenie, spostrzegawczość i zależności między działaniami. Nauczycielka wykorzystywała zakupione w ramach projektu pomoce naukowe dotyczące brył i ułamków.

     Koło filatelistyczne prowadzone było przez p. Jolantę Stolarczyk. Na zajęciach uczniowie przygotowywali się do 48. Młodzieżowego Konkursu Filatelistycznego „Polscy Nobliści”. Na etapie małopolskim, w grupie wiekowej szkół podstawowych, III miejsce zajęła Katarzyna Babiarz, VI- Agata Nędza, a VII- Kamila Topór. W grupie wiekowej gimnazjum I miejsce wywalczyła Marzena Kaczmarczyk, III- Marek Kaczmarczyk, IV- Paweł Łukaszczyk, a VII- Rafał Piszczór. W grupie szkół ponadgimnazjalnych I miejsce wywalczył Tomasz Piszczór. Na etapie ogólnopolskim, który miał miejsce w Gdańsku, IX miejsce zajęła Katarzyna Babiarz, V- Marzena Kaczmarczyk, a VIII- Tomasz Piszczór; każde z nich w swojej kategorii wiekowej. Wykonane zostały dwa eksponaty filatelistyczne: „Moje podwórko” oraz „To wszystko Polska”. Eksponat „Moje podwórko” autorstwa Kasi Babiarz, uczennicy klasy V, zdobył medal Srebrny na Młodzieżowej Wystawie Filatelistycznej „Debiuty- Koszalin 2010”. Obecnie uczestnicy zajęć przygotowują się do Młodzieżowego Konkursu Filatelistycznego „Mazury cud natury”.

     Zakończyliśmy drugi rok realizacji projektu. Zapewniając opiekę wychowawczą nad tymi dziećmi, które w poszczególnych kołach zainteresowań rozwijają swoje pasje i uzdolnienia, nauczyciele, zaangażowani w projekt, wzmacniają osobowość wychowanków i rozbudzają ich aktywność emocjonalną i poznawczą. W ramach „Świetlicy środowiskowej” prowadzona będzie nadal szeroko rozumiana działalność profilaktyczna w zakresie przeciwdziałania alkoholizmowi i narkomanii. Zainteresowanie wielorakimi formami spędzania wolnego czasu przez dzieci jest wyjątkowo duże i taka jest „potrzeba chwili”- dlatego uważamy, iż tego typu działania należy w środowisku wiejskim kontynuować, rozwijać i promować.


Ewa Groblicka       
- szkolny koordynator projektu
wraz z kadrą realizującą projekt



18.12.2010

KOŁO PLASTYCZNE I KOŁO HAFTU

     Szeroko rozumiane działania artystyczne realizowano w kołach: plastycznym i haftu. Koło plastyczne, kontynuowane przez p. Dorotę Rokicką, odbyło 25 dwugodzinnych spotkań. Kilkanaścioro dzieci z młodszych klas szkoły podstawowej kształtowało swoje zainteresowania, postawę twórczą, wyobraźnię i ekspresję. Dzieci uczyły się stosowania nowych technik plastycznych, rozwijały zdolności manualne poprzez wycinanie, wyklejanie plasteliną, papierem kolorowym, lepienie z masy solnej.



więcej >>>

18.12.2010

KOŁO MUZYCZNE

      Koło muzyczne, prowadzone przez p. Ewę Groblicką, rozwijało talent muzyczny 32 uczennic i 1 ucznia. Odbyło się 35 spotkań i prób. Uczestnicy zajęć poznawali teksty i melodie nieznanych im dotąd pieśni patriotycznych, piosenek popularnych, turystycznych, religijnych, kolęd i pastorałek. Przygotowano oprawę muzyczną akademii z okazji rocznicy uchwalenia Konstytucji Trzeciego Maja, włączono się w obchody Święta Patrona Szkoły.



więcej >>>

18.12.2010

MALARSTWO NA SZKLE

      Malarstwo na szkle to działanie realizowane przez p. Irenę Topór. W ramach prawie 40-tu godzin zajęć, także w soboty, młodsi uczestnicy szkolili się w technice malowania na szkle ilustrując swoich ulubionych bohaterów z bajek, a starsi wprawiali się w wykonywaniu obrazów o kreślonej tematyce (aktualnie tematyka regionu Podhala).



więcej >>>


ARCHIWUM
/2010 /2009 /2008 /2007 /2006 /2005 /

[URZĄD GMINY]  [KULTURA I SZTUKA]  [SOŁECTWA]  [SZKOŁY]  [GOSPODARKA]  [ORGANIZACJE]  [TURYSTYKA]  [SPORT]  [HISTORIA]  [PARAFIE]  [ZDJĘCIA]  [MAPY]