OFICJALNA STRONA INTERNETOWA GMINY SZAFLARY
GMINA SZAFLARY
             

BIULETYN INFORMACJI PUBLICZNEJ

.:MENU:.

- AKTUALNOŚCI
- URZĄD GMINY
- KULTURA I SZTUKA
- SOŁECTWA
- SZKOŁY
- KONKURSY
- GOSPODARKA
- ORGANIZACJE
- TURYSTYKA
- SPORT
- HISTORIA
- PARAFIE
- ZDJĘCIA
- MAPY

.:FOTO:.

TATRY ZIMĄ

.:KALENDARZ:.

PORTAL / ZIELONA SZKOŁA POLSKA / MAŁOPOLSKIE / NOWOTARSKI

.:ZIELONA SZKOŁA:.

„Góralska wędrówka nad morze” – zielona szkoła


             Uczniowie i nauczyciele Zespołu Szkoły Podstawowej i Gimnazjum w Maruszynie Dolnej przygotowali i realizowali program zielonej szkoły pt. „Góralska wędrówka nad morze”. Był on realizowany w ramach Rządowego programu wspierania powstawania i realizacji regionalnych lub lokalnych programów wyrównywania szans edukacyjnych dzieci i młodzieży. Program ten opracowały Panie Anna Królczyk i Bożena Janczy oraz Pan Jan Królczyk.
             Dzięki przyznaniu odpowiednich środków 43 uczniów naszej szkoły miało możliwość pobytu na „Zielonej szkole” w Nowięcinie koło Łeby w dniach: od 12 września do 25 września 2006 roku. Przed wyjazdem opracowaliśmy szczegółowy program do realizacji nad morzem oraz harmonogram dnia umożliwiający dobrą organizację pracy w czasie naszego pobytu nad morzem. Poinformowaliśmy Pomorskie Kuratorium Oświaty o tym, że będziemy realizować program zielonej szkoły na ich terenie.
               W ramach naszego pobytu w Nowęcinie uczestniczyliśmy w wycieczkach, które znacząco wzbogaciły naszą wiedzę o Pojezierzu Pomorskim oraz o Wybrzeżu Bałtyckim. Zwiedzaliśmy Gdańską Starówkę, Kościół Mariacki, Żuraw Gdański, molo w Sopocie i Krzywy Domek, byliśmy też na Westerplatte. W czasie całodziennej wycieczki do Trójmiasta towarzyszyła nam pani przewodnik, która zadbała również o to, abyśmy mogli zobaczyć proces ręcznej produkcji cukierków w Zakładzie Produkcyjnym „CIUCIU” w Gdańsku. W kolejnym dniu pojechaliśmy do Stilo, by zwiedzać latarnię morską. Każde odwiedzone miejsce bardzo nam się podobało. Jednak niezapomniane wrażenie wywarły na nas ruchome wydmy, po których zjeżdżaliśmy jak po śnieżnej ślizgawce. Mieliśmy okazję płynąć statkiem po morzu i po Jeziorze Łebskim. Szum wiatru i fal morskich na długo pozostanie nam w pamięci. Codziennie wychodziliśmy nad morze, aby maksymalnie wykorzystać możliwość wdychania jodu, organizacji licznych zajęć sportowych i konkursów plastycznych oraz kąpieli w morzu.
               Uczniowie codziennie mogli, przez godzinę doskonalić swoje umiejętności pływackie na basenie (który mieścił się w naszym budynku) pod opieką ratownika. Dzięki wspaniałej pogodzie i odpowiedniej organizacji pracy wynikającej z przepisów bhp uczniowie mogli kilkakrotnie skorzystać z kąpieli w morzu. Codziennie w grupach prowadzone były zajęcia edukacyjne podsumowujące wycieczki, konkursy oraz realizujące program „zielonej szkoły”. Uczniowie musieli samodzielnie zmierzyć się z koniecznością wyszukania i udzielenia odpowiedzi na pytania typu:
                    - Dlaczego woda w morzu jest słona?,
                    - Jak powstają wydmy?,
                    - Co to są bursztyny?.
A ponadto uczniowie poznawali świat roślinny i zwierzęcy Słowińskiego Parku Narodowego, ukształtowanie terenów nadmorskich, widnokrąg w kształcie koła, a także latarnie morskie i ich wykorzystywanie. Uzupełnieniem wiedzy o ptakach nadmorskich i egzotycznych była wizyta w Ogrodzie Ornitologicznym w Nowęcinie, gdzie uczniowie mogli podziwiać różne rodzaje ptactwa z całego świata, w tym strusie, bażanty, pawie, kaczki, kury i łabędzie. Mogli poznać pochodzenie ptaków ich przyzwyczajenia, a także ulubione potrawy. W trakcie pobytu nad morzem uczniowie mieli stworzone warunki do kontaktu z najbliższymi poprzez wspólne redagowanie kartek pocztowych, pisanie listów, a także poprzez kontakt telefoniczny.
               Naszą dwutygodniową pracę podsumowaliśmy na biegu patrolowym. Uczniowie musieli się wykazać umiejętnościami sportowymi, plastycznymi i wiedzą nabytą podczas pobytu na „Zielonej szkole”. Za wykazywanie się wiedzą i umiejętnościami zdobytymi nad morzem uczniowie otrzymywali oceny z poszczególnych przedmiotów. W zorganizowanych zawodach pływackich na basenie w grupie młodszych uczniów zwyciężył Boguś Topór, a w grupie starszych Radek Jagoda. W Ośrodku od pierwszego dnia był organizowany konkurs czystości , który mobilizował uczestników zielonej szkoły do dbałości o czystość otoczenia i higienę osobistą. Zwycięzcy wszystkich konkursów otrzymali nagrody rzeczowe i słodycze ufundowane przez dyrektora szkoły, a zwycięzcy zawodów pływackich puchary ufundowane przez Panią Bożenę Janczy.              Czas spędzony na „Zielonej szkole” był czasem niezapomnianych chwil. Kierownik Ośrodka dwukrotnie zorganizował ognisko dla uczestników zielonej szkoły , a trzykrotnie młodzież mogła bawić się na dyskotece.
              Zdecydowana większość uczniów nad morzem była po raz pierwszy, więc tym większe wrażenie wywarło na wszystkich to, co mogli tam zobaczyć. Był to również czas praktycznej nauki samodzielności i umiejętności współżycia w grupie. Mieszkaliśmy w pokojach dwu-, trzy-, cztero- i pięcioosobowych, przy każdym pokoju była łazienka. Atmosfera była bardzo dobra, jedzenie pyszne, a co ważne nikt nie płakał z tęsknoty za rodzicami mimo, że 12 uczniów było z klas II - IV.
              Dzieląc się naszymi wrażeniami chcieliśmy serdecznie podziękować wszystkim, którzy przyczynili się do tego, abyśmy mogli pojechać na „zieloną szkołę”, wspaniale wykorzystywać wiedzę w praktyce i zobaczyć polskie morze oraz poznawać historię Pomorza.

[URZĄD GMINY]  [KULTURA I SZTUKA]  [SOŁECTWA]  [SZKOŁY]  [GOSPODARKA]  [ORGANIZACJE]  [TURYSTYKA]  [SPORT]  [HISTORIA]  [PARAFIE]  [ZDJĘCIA]  [MAPY]