OFICJALNA STRONA INTERNETOWA GMINY SZAFLARY
GMINA SZAFLARY
             

BIULETYN INFORMACJI PUBLICZNEJ

.:MENU:.

- AKTUALNOŚCI
- URZĄD GMINY
- KULTURA I SZTUKA
- SOŁECTWA
- SZKOŁY
- KONKURSY
- GOSPODARKA
- ORGANIZACJE
- TURYSTYKA
- SPORT
- HISTORIA
- PARAFIE
- ZDJĘCIA
- MAPY

.:FOTO:.

TATRY ZIMĄ

.:KALENDARZ:.

PORTAL /ZASKALANIE NA SŁOWACJI POLSKA / MAŁOPOLSKIE / NOWOTARSKI

.:ZASKALANIE NA SŁOWACJI:.

ZASKALANIE NA SŁOWACJI

     Pod koniec września druga i trzecia klasa z wychowawczyniami Panią Bogusławą Czyż oraz Ewą Zborowską wyjechały na Słowację do Starej Lubowli. Celem ekspedycji było zwiedzenie starego zamku oraz skansenu budownictwa ludowego.
     Stara Lubowla liczy dziś 16 tysięcy mieszkańców leży w dolinie Popradu niecałe 20 kilometrów od granicy polskiej. Należy zaznaczyć, iż miasto prawa miejskie otrzymało w 1364 roku. W średniowieczu Stara Lubowla była kwitnącym miastem, centrum administracyjnym szesnastu miast spiskich, których dochody zasilały skarb Polski. Niekwestionowaną atrakcją miejscowości jest piękny zamek jeden z najlepiej zachowanych na Słowacji. Malownicze zamczysko wzniesiono w XIII wieku. Natomiast w 1412 roku na zamku gościł król Polski Władysław Jagiełło oraz król Węgier Zygmunt Luksemburczyk. Kiedy w XVII wieku na naszą ojczyznę najechali Szwedzi w lubowelskim zamku zdeponowano polskie insygnia koronacyjne, w murach twierdzy przebywał także król Jan Kazimierz z dynastii Wazów.
     Po pierwszym rozbiorze Polski zamek podupadł. Do 1945 roku budynek pozostał w rękach Zamoyskich, którzy przeprowadzili niezbędne remonty później obiekt przejęło państwo.
     Dziś w pomieszczeniach zamkowych mieści się muzeum, w którym można się zapoznać z historią twierdzy oraz oglądnąć pamiątki po polskich rodach Zamoyskich i Lubomirskich.
     Na stoku u stóp zamczyska założono skansen. Bardzo ciekawa ekspozycja ilustruje cykl życia i śmierci w kulturze ludowej. W poszczególnych chatach odtworzono sceny ludowych obrzędów.
Poproszeni o własne refleksje po wycieczce drugoklasiści napisali:

„Najbardziej na wycieczce podobały mi się kazamaty dlatego, że znajdowały się pod ziemią i było w nich ciemno. Wieża Gotycka dlatego, że na górze był piękny taras, z którego można było zobaczyć piękną okolicę. W kuźni zaciekawiło mnie palenisko i miech a we młynie mechanizm młynarski”

Piotr Japoł


„Wycieczkę wspominam miło. Z klasą pojechaliśmy zwiedzić zamek w Starej Lubowli. Najbardziej podobała mi się Wieża Gotycka. Idąc po schodach na każdym piętrze jest coś ciekawego do zwiedzenia”

Kacper Czerwiński


„Na wycieczce było wiele ciekawych rzeczy. Najbardziej podobały mi się zbroje rycerskie. Zwiedzaliśmy też stare domy. Widzieliśmy starą kuźnię i młyn. Na końcu zwiedziliśmy zamek, w którym były różne ciekawe eksponaty. Wycieczka była bardzo ciekawa i wiele się z niej dowiedziałem.”

Kacper Janowski


Bogusława Czyż

K. Jagła- Tokarska


[URZĄD GMINY]  [KULTURA I SZTUKA]  [SOŁECTWA]  [SZKOŁY]  [GOSPODARKA]  [ORGANIZACJE]  [TURYSTYKA]  [SPORT]  [HISTORIA]  [PARAFIE]  [ZDJĘCIA]  [MAPY]