OFICJALNA STRONA INTERNETOWA GMINY SZAFLARY
GMINA SZAFLARY
             

BIULETYN INFORMACJI PUBLICZNEJ

.:MENU:.

- AKTUALNOŚCI
- URZĄD GMINY
- KULTURA I SZTUKA
- SOŁECTWA
- SZKOŁY
- KONKURSY
- GOSPODARKA
- ORGANIZACJE
- TURYSTYKA
- SPORT
- HISTORIA
- PARAFIE
- ZDJĘCIA
- MAPY

.:FOTO:.

TATRY ZIMĄ

.:KALENDARZ:.

PORTAL /ZASKALANIE W MUZEUM POLSKA / MAŁOPOLSKIE / NOWOTARSKI

.:ZASKALANIE W MUZEUM:.

ZASKALANIE W MUZEUM

     Czwartoklasiści z Zaskala wybrali się do Muzeum Podhalańskiego PTTK w Nowym Targu na lekcję muzealną, którą prowadziła pani kustosz J. Voigt. Uczniowie zapoznali się z ekspozycją „ Nowy Targ na przełomie XIX / XX wieku,” prezentującą rzemiosło cechowe tj. szewstwo, kożusznictwo, tkactwo, kowalstwo, garncarstwo, bednarstwo i kapelusznictwo. Wychowankowie zatrzymywali się przy każdej wystawie. Najbardziej zaciekawiły ich stare ciężkie żelazka na dusze, miech kowalski oraz stara pompa strażacka. Zdumienie wzbudził chrupak do cukru, dawniej cukier kupowano w bryłach i łamano chrupakiem na części. Dziś trudno sobie ten fakt nawet wyobrazić. Podziwiając obrazy nowotarskiego malarza Michała Rekuckiego, uczniowie mogli dostrzec jak wyglądało miasto w przeszłości. Muzeum posiada ok. 7400 Eksponatów. Jednym z najcenniejszych jest wiedeńska maszyna drukarska podarowana przez cesarza Franciszka Józefa pracująca w drukarni Ignacego Borka od 1898 roku. Dzięki ruchomym czcionkom różnej wielkości powielano na niej gazety, plakaty i ogłoszenia.
Należy zaznaczyć, iż muzeum powstało w 1966 roku z inicjatywy Czesława Pajerskiego. Obecnie placówka prezentuje muzealia z dziedziny etnografii, historii, rzemiosła i sztuki ludowej.
Czwartoklasiści podczas zajęć w szkole zdobyli wiedzę na temat zabytków, historii i herbu miasta. Podczas spaceru po płycie rynku mogli zaprezentować swoje wiadomości zatrzymując się kolejno przed Kapliczką św. Jana Kantego, która została zbudowana w 1904 roku. Należy nadmienić iż św. Jan z Kęt jest patronem nauczycieli, profesorów i studentów. Był wykładowcą w Akademii Krakowskiej, słynął z pięknych kazań. Żył w latach 1390-1473. Jest patronem Archidiecezji Krakowskiej. W kapliczce święty przedstawiony jest z dziewczynką trzymającą dzban. Legenda mówi, że Jan Kanty cudownie zlepił skorupy rozbitego przez dziewczynkę dzbana z mlekiem. Następnie uczniowie zatrzymali się pod pomnikiem Władysława Orkana piewcy podhalańskiej ziemi.
Zaś w kościele pw. Św. Katarzyny, który został ufundowany przez króla Kazimierza Wielkiego w 1346 roku przyglądali się męczeńskiej śmierci patronki miasta, którą przedstawia obraz w ołtarzu głównym świątyni.
Wychowankowie wiedzą, iż atrybutami świętej są palma męczeństwa, miecz i koło, na którym była łamana. Święta Katarzyna jest patronką kolejarzy i rzemieślników, którzy w swojej pracy używają koła. Warto wychodzić z uczniami poza mury szkolne aby dotknąć przeszłości i przybliżyć historię swojej najbliższej okolicy.
Z serca dziękuję P. Ewie Maciaszek za opiekę nad wychowankami.
    

Kinga Jagła-Tokarska



[URZĄD GMINY]  [KULTURA I SZTUKA]  [SOŁECTWA]  [SZKOŁY]  [GOSPODARKA]  [ORGANIZACJE]  [TURYSTYKA]  [SPORT]  [HISTORIA]  [PARAFIE]  [ZDJĘCIA]  [MAPY]