OFICJALNA STRONA INTERNETOWA GMINY SZAFLARY
GMINA SZAFLARY
             

BIULETYN INFORMACJI PUBLICZNEJ

.:MENU:.

- AKTUALNOŚCI
- URZĄD GMINY
- KULTURA I SZTUKA
- SOŁECTWA
- SZKOŁY
- KONKURSY
- GOSPODARKA
- ORGANIZACJE
- TURYSTYKA
- SPORT
- HISTORIA
- PARAFIE
- ZDJĘCIA
- MAPY

.:FOTO:.

TATRY ZIMĄ

.:KALENDARZ:.

.:PODHALAŃSKA LOKALNA GRUPA DZIAŁANIA:.

PORTAL /ZASKALANKI LAUREATKAMI POLSKA / MAŁOPOLSKIE / NOWOTARSKI

.:ZASKALANKI LAUREATKAMI:.

ZASKALANKI LAUREATKAMI

      Młode uzdolnione plastycznie zaskalanki zostały laureatkami pierwszej części prestiżowego konkursu „Tradycje bożonarodzeniowe w mojej miejscowości”, który odbył się w szkole podstawowej w Borze.
       Nadesłane prace oceniało Jury w składzie: Marcin Stawicki – malarz, nauczyciel plastyki w MDK w Nowym Targu, mgr Maria Bogdał – rzeźbiarka, nauczyciel plastyki w MDK w Nowym Targu, mgr Leszek Pustówka – artysta, plastyk nauczyciel MDK w Nowym Targu. Jury zwróciło uwagę na bardzo wysoki poziom zaprezentowanych prac odznaczających się bogactwem kolorów i dziecięcą wyobraźnią.
      I – miejsce zdobyła Karolina Lichaj z klasy III (lat 9, opiekun: p. Ewa Zborowska), w protokole czytamy „bardzo ładna praca wyróżniająca się od pozostałych. Zastosowanie różnorodnych środków wyrazu plastycznego, farby plakatowe, złoto, odczucie perspektywy i przestrzeni, elementy folkloru regionalnego, dobre proporcje postaci przekazują nastrój bożonarodzeniowej nocy”.
      II – miejsce – Karolina Stanek kl. II (lat 8 opiekun Jolanta Krzystyniak)w protokole napisano „kompozycja zwarta, elementy przedstawiające bożonarodzeniowe tradycje. Dobrze zastosowany koloryt. Praca wyróżnia się prawidłowym zastosowaniem techniki pasteli suchej, rzadko występującej w innych pracach”.
       III miejsce – Karolina Maciaszek (lat 7 opiekun p. Jolanta Krzystyniak) w protokole czytamy „bardzo ładna dynamiczna kompozycja, postaci przedstawiają i wyrażają nastrój radosnego uniesienia, całość dopełnia kolor zastosowany przez autora w sposób wrażliwy”.       III miejsce – Natalia Pawlikowska (lat 11, opiekun p. Bogusława Czyż w uzasadnieniu napisano „praca wrażliwa na kolor, użyte czyste barwy z wykorzystaniem laserunku białego tła, współgrają z malowanym tematem, oddają charakter świąt”.

      W drugiej pisemnej części konkursu „Historia i dzień dzisiejszy parafii i miejscowości karpackich, edycja 2009”, naszą placówkę reprezentowały gimnazjalistki Wioletta Sarniak oraz Małgorzata Łęczycka.
      Konkurs w Szkole Podstawowej w Borze zgromadził młodzież i pedagogów z wielu podhalańskich miejscowości. Uczestniczki pisały test przygotowany przez ks. Janusza Rzepę. Musiały wykazać się wiedzą z geografii, historii oraz języka polskiego. Należy podkreślić, iż celem konkursu jest propagowanie wśród dzieci i młodzieży wiedzy na temat tradycji, kultury i zabytków danego regionu. Materiały o historii miejscowości znajdujących się w obrębie gminy Szaflary przygotowywali nauczyciele razem z uczniami oraz rodzicami.
      Laureatką III miejsca została Małgorzata Łęczycka w nagrodę otrzymała odtwarzacz MP 4.
       Na uroczystość wręczenia nagród przybył Wójt Gminy Szaflary mgr inż. Stanisław Ślimak. W słowie skierowanym do uczestników podkreślił, że trudno jest żyć w oderwaniu od tradycji swoich przodków, a każdy góral tęsknotę za ojcowizną nosi w sercu.
      Wszystkich uczestników zachwyciły jasełka przygotowane przez borzan pod kierunkiem p. Doroty Sikoń. Scenariusz przedstawienia można zamknąć w wymownej maksymie „żyj godnie i pozwól żyć innym”. Największy entuzjazm wśród widzów wzbudziły młode diablice, dręczące króla Heroda za ziemskie występki. Panującą w remizie atmosferę radości uzupełniały wpadające przez okna promyki słońca, rozświetlające witraże(także prace uczniów) wkomponowane w ramy okienne.
      Należy przypomnieć, że pierwsza edycja konkursu odbyła się w 2002 roku. Idea zrodziła się wśród borzańskich nauczycieli, którym zależało na poszerzeniu wiedzy o patronie Gminy Szaflary św. Andrzeju Apostole. Dzięki inicjatywie i wytrwałości dyrektora mgr inż. Jana Gacka szkoła nawiązała współpracę z Akademią Rolniczą w Krakowie, zwłaszcza wykładowcami z Katedry Hodowli Owiec i Kóz – Wydziału Hodowli i Biologii Zwierząt. Efektem jest wydana pozycja książkowa „Tradycje i obrzędowość religijna związana z wypasem owiec w Karpatach”.
       Coroczne spotkanie młodych laureatów w Szkole Podstawowej w Borze daje szansę ocalenia „cząstki” tradycji i obyczajów obchodzonych na Podhalu przez naszych ojców.

Kinga Jagła-Tokarska



[URZĄD GMINY]  [KULTURA I SZTUKA]  [SOŁECTWA]  [SZKOŁY]  [GOSPODARKA]  [ORGANIZACJE]  [TURYSTYKA]  [SPORT]  [HISTORIA]  [PARAFIE]  [ZDJĘCIA]  [MAPY]