OFICJALNA STRONA INTERNETOWA GMINY SZAFLARY
GMINA SZAFLARY
             

BIULETYN INFORMACJI PUBLICZNEJ

.:MENU:.

- AKTUALNOŚCI
- URZĄD GMINY
- KULTURA I SZTUKA
- SOŁECTWA
- SZKOŁY
- KONKURSY
- GOSPODARKA
- ORGANIZACJE
- TURYSTYKA
- SPORT
- HISTORIA
- PARAFIE
- ZDJĘCIA
- MAPY

.:FOTO:.

TATRY ZIMĄ

.:KALENDARZ:.

.:PODHALAŃSKA LOKALNA GRUPA DZIAŁANIA:.

PORTAL /ZASKALANIE W BOCHNI POLSKA / MAŁOPOLSKIE / NOWOTARSKI

.:ZASKALANIE W BOCHNI:.

ZASKALANIE W BOCHNI

      Przed feriami zimowymi gimnazjaliści z Zaskala wraz z rówieśnikami z Gimnazjum nr 1 w Nowym Targu wybrali się na integracyjną dwudniową wycieczkę do Kopalni Soli w Bochni.
     Program imprezy był interesujący zakładał: rekreację na basenie w Proszówkach, zwiedzanie kopalni, przejazd podziemnym pociągiem, dyskotekę, grę w piłkę, zjazdy na zjeżdżalni i pobyt nocny w Komorze Ważyn. Rano zaś rejs podziemną rzeką i zwiedzanie zamku w Wiśniczu. Należy nadmienić, iż Kopalnia Soli w Bochni jest najstarszym obiektem w Polsce, przypomina rozległe podziemne miasto. Zwiedzając solne korytarze można zobaczyć jak pracowali górnicy na przestrzeni wieków. Pięknym obiektem jest kaplica św. Kingi (patronki górników solnych) z szopką i pasją oraz figurami świętych i amboną wykutą w soli. Jest to jedyny kościół w Polsce przez, który przejeżdża pociąg. Dużych wrażeń dostarcza rejs solną rzeką podczas, którego flisacy opowiadają różne ciekawostki.
      Zamek w Wiśniczu to gotycko – renesansowo – barokowa rezydencja małopolskich rodów magnackich: Kmitów i Lubomirskich. Można w nim dostrzec piękno architektury renesansowej, zapoznać się z przedmiotami codziennego użytku, które odeszły w zapomnienie. Uczestnicy oglądnęli wystawę pomników Jana Pawła II autorstwa Czesława Dźwigaja, która została otwarta w pomieszczeniach zamku.Dnia 2 lutego społeczność Zaskala zebrała się w remizie na wspólnie obchodzonym raz w roku spotkaniu opłatkowym. Wiele radości sprawił zebranym występ zespołu „Mali Zaskalanie” (przygotowany przez p. Anielę Król i p. Tomasza Gronia), który zaprezentował tradycyjne jasełka. Młodzi aktorzy wprowadzili mieszkańców w tajemnicę betlejemskiej nocy, zachęcali do wspólnego kolędowania i śpiewania góralskich pieśni.

( KJT)



[URZĄD GMINY]  [KULTURA I SZTUKA]  [SOŁECTWA]  [SZKOŁY]  [GOSPODARKA]  [ORGANIZACJE]  [TURYSTYKA]  [SPORT]  [HISTORIA]  [PARAFIE]  [ZDJĘCIA]  [MAPY]