OFICJALNA STRONA INTERNETOWA GMINY SZAFLARY
GMINA SZAFLARY
             

BIULETYN INFORMACJI PUBLICZNEJ

.:MENU:.

- AKTUALNOŚCI
- RADA GMINY
- URZĄD GMINY
- KULTURA I SZTUKA
- SOŁECTWA
- SZKOŁY
- KONKURSY
- GOSPODARKA
- ORGANIZACJE
- TURYSTYKA
- SPORT
- HISTORIA
- PARAFIE
- ZDJĘCIA
- MAPY
- PRZETARGI
- OPŁATY
- ODPADY/OCHRONA
         ŚRODOWISKA

ELEKTRONICZNA PLATFORMA USŁUG ADMINISTRACJI PUBLICZNEJ

GMINNA KOMISJA ROZWIĄZYWANIA PROBLEMÓW ALKOHOLOWYCH

GMINNY OŚRODEK POMOCY SPOŁECZNEJ W SZAFLARACH

GMINNA BIBLIOTEKA PUBLICZNA W SZAFLARACH

    SPÓŁKA WODNA MARUSZYNA CENTRUM

.:FUNDUSZE EUROPEJSKIE:.

.:KALENDARZ:.

.:PODHALAŃSKA LOKALNA GRUPA DZIAŁANIA:.

.:SMAK NA PRODUKT:.

SMAK NA PRODUKT

.:BIURO INICJATYW SPOŁECZNYCH:.

.:6 LATKU WITAJ W SZKOLE:.

.:6 LATKU WITAJ W SZKOLE
WOJEWÓDZTWO MAŁOPOLSKIE
:.

.:PAMIĘTAJ O SZKOLE:.

.:NARODOWE SIŁY REZERWOWE:.

PORTAL / ZASKALANIE NA WARSZTATACH POLSKA / MAŁOPOLSKIE / NOWOTARSKI

.: ZASKALANIE NA WARSZTATACH :.

ZASKALANIE NA WARSZTATACH

      Po kilkumiesięcznej przerwie do Miejskiego Ośrodka Kultury w Nowym Targu wróciły pokazy rzemieślnicze tzw: ”Środy z rzemiosłem”. Zaskalanie wzięli udział w spotkaniu z garncarzem, kowalem i pantoflarzami. Mistrzowie w swoich zawodach opowiadali o swoim rzemiośle. Jednym z ginących zawodów jest garncarstwo, a ostatnim jego przedstawicielem na Podhalu jest p. Edward Gacek, który na co dzień mieszka w Rabce. Podczas prezentacji na naszych oczach ulepił dzbanek. Potem każdy mógł spróbować swoich sił i wytoczyć na kole garncarskim naczynie. Jednym wychodziło to lepiej, innym gorzej, ale wszyscy stwierdzili, że garnki tylko lepią święci i pan Edward. Na następnym stanowisku zaskalnie przyglądali się pracy kowala, który oferował także usługi dentystyczne- wyrywanie zębów na „żywca” jak to dawniej bywało. Chętnych niestety nie było, więc p. Marek Mazur z Zakopanego wykuł nam 2 podkowy na szczęście. Zachęcał do pomocy przy tej ciężkiej pracy chłopaków, ale tylko takich, co mają krzepę!. Bo młot kowalski jest dość ciężki, a pan Marek nie musi chodzić do siłowni. Dziś jak sam podkreślił jest artystą w żelazie, wykonuje ozdobne okucia i lampiony. Ostatnie stanowisko zajęli państwo Janina i Zdzisław Kulowie, którzy zajmują się wyrobem pantofli i pochodzą z miejscowości Ciche. Pokazali technikę wyrobu góralskiego kapcia, podkreślając jego ekologiczne walory.

       Warsztaty są ciekawą inicjatywą nowotarskiego MOK-u, uczniowie mogli porozmawiać z rzemieślnikami, których na co dzień raczej się nie spotyka. Dzięki przedsięwzięciu odległy świat dziadków i babć zyskał realne oblicze. Po warsztatach każda grupa otrzymała od pani dyrektor Barbary Pachniowskiej pamiątkowy dyplom uczestnictwa.

Kinga Jagła - Tokarska

[URZĄD GMINY]  [KULTURA I SZTUKA]  [SOŁECTWA]  [SZKOŁY]  [GOSPODARKA]  [ORGANIZACJE]  [TURYSTYKA]  [SPORT]  [HISTORIA]  [PARAFIE]  [ZDJĘCIA]  [MAPY]