OFICJALNA STRONA INTERNETOWA GMINY SZAFLARY
GMINA SZAFLARY
             

BIULETYN INFORMACJI PUBLICZNEJ

.:MENU:.

- AKTUALNOŚCI
- RADA GMINY
- URZĄD GMINY
- KULTURA I SZTUKA
- SOŁECTWA
- SZKOŁY
- KONKURSY
- GOSPODARKA
- ORGANIZACJE
- TURYSTYKA
- SPORT
- HISTORIA
- PARAFIE
- ZDJĘCIA
- MAPY
- PRZETARGI
- OPŁATY
- ODPADY

ELEKTRONICZNA PLATFORMA USŁUG ADMINISTRACJI PUBLICZNEJ

GMINNA KOMISJA ROZWIĄZYWANIA PROBLEMÓW ALKOHOLOWYCH

GMINNY OŚRODEK POMOCY SPOŁECZNEJ W SZAFLARACH

GMINNA BIBLIOTEKA PUBLICZNA W SZAFLARACH

    SPÓŁKA WODNA MARUSZYNA CENTRUM

.:FUNDUSZE EUROPEJSKIE:.

.:KALENDARZ:.

.:PODHALAŃSKA LOKALNA GRUPA DZIAŁANIA:.

.:SMAK NA PRODUKT:.

SMAK NA PRODUKT

.:BIURO INICJATYW SPOŁECZNYCH:.

.:6 LATKU WITAJ W SZKOLE:.

.:6 LATKU WITAJ W SZKOLE
WOJEWÓDZTWO MAŁOPOLSKIE
:.

.:PAMIĘTAJ O SZKOLE:.

.:NARODOWE SIŁY REZERWOWE:.

PORTAL / ZASKALNIE W MUZEUM PODHALAŃSKIM W NOWYM TARGU POLSKA / MAŁOPOLSKIE / NOWOTARSKI

.: ZASKALNIE W MUZEUM PODHALAŃSKIM W NOWYM TARGU . :.

ZASKALNIE W MUZEUM PODHALAŃSKIM W NOWYM TARGU

      Zaskalanie wybrali się do Muzeum Podhalańskiego w Nowym Targu na lekcję muzealną, którą prowadziła pani kustosz J. Voigt. Uczniowie zapoznali się z ekspozycją „ Nowy Targ na przełomie XIX / XX wieku,” prezentującą rzemiosło cechowe tj. szewstwo, kożusznictwo, tkactwo, kowalstwo, garncarstwo, bednarstwo i kapelusznictwo. Wychowankowie zatrzymywali się przy każdej wystawie. Najbardziej zaciekawiły ich stare ciężkie żelazka na dusze, miech kowalski oraz stara pompa strażacka, a także tarka i kijanka do prania. Jednym z najcenniejszych eksponatów jest wiedeńska maszyna drukarska podarowana przez cesarza Franciszka Józefa, a pracująca w drukarni Ignacego Borka od 1898 roku. Dzięki ruchomym czcionkom różnej wielkości powielano na niej gazety, plakaty i ogłoszenia. Należy zaznaczyć, iż muzeum powstało w 1966 roku z inicjatywy Czesława Pajerskiego. Obecnie placówka prezentuje muzealia z dziedziny etnografii, historii, rzemiosła i sztuki ludowej.

      Czwartoklasiści podczas zajęć w szkole zdobyli wiedzę na temat zabytków, historii i herbu miasta. W czasie spaceru po płycie rynku mogli zaprezentować swoje wiadomości przed Kapliczką św. Jana Kantego, zbudowaną w 1904 roku. Należy nadmienić, iż św. Jan z Kęt (1390-1473) jest patronem nauczycieli, profesorów i studentów oraz Archidiecezji Krakowskiej. W kapliczce święty przedstawiony jest z dziewczynką trzymającą dzban. Legenda mówi, że Jan Kanty cudownie zlepił skorupy rozbitego przez dziecko dzbana z mlekiem. Młodzi zatrzymali się przy rzeźbach Jana Pawła II. Jest to okolicznościowa wystawa autorstwa Czesława Dźwigaja pt:„Via Sancta” prezentowana z okazji kanonizacji naszego Ojca Świętego. Zwiedzili także salę poświęconą papieżowi, w której znajdują się osobiste pamiątki, tron papieski i makieta nowotarskiego ołtarza. Zapalili znicz pod symboliczną Ścianą Śmierci znajdującą się obok kina. Jednak największą atrakcją była fontanna i ”wiecznie” siedząca na ławeczce Hanka.

Kinga Jagła-Tokarska

[URZĄD GMINY]  [KULTURA I SZTUKA]  [SOŁECTWA]  [SZKOŁY]  [GOSPODARKA]  [ORGANIZACJE]  [TURYSTYKA]  [SPORT]  [HISTORIA]  [PARAFIE]  [ZDJĘCIA]  [MAPY]