OFICJALNA STRONA INTERNETOWA GMINY SZAFLARY

GMINA SZAFLARY

             

BIULETYN INFORMACJI PUBLICZNEJ

.:MENU:.

- AKTUALNOŚCI
- URZĄD GMINY
- KULTURA I SZTUKA
- SOŁECTWA
- SZKOŁY
- KONKURSY
- GOSPODARKA
- ORGANIZACJE
- TURYSTYKA
- SPORT
- HISTORIA
- PARAFIE
- ZDJĘCIA
- MAPY

.:FOTO:.

TATRY ZIMĄ

.:KALENDARZ:.

.:PODHALAŃSKA LOKALNA GRUPA DZIAŁANIA:.

.:BIURO INICJATYW SPOŁECZNYCH:.

.:6 LATKU WITAJ W SZKOLE:.

.:6 LATKU WITAJ W SZKOLE
WOJEWÓDZTWO MAŁOPOLSKIE
:.

.:PAMIĘTAJ O SZKOLE:.

PORTAL / GIMNAZJALIŚCI W MUZEUM POLSKA / MAŁOPOLSKIE / NOWOTARSKI

.: GIMNAZJALIŚCI W MUZEUM :.

GIMNAZJALIŚCI W MUZEUM

      Zaskalanie z klasy III gimnazjum uczestniczyli w „żywej lekcji” historii w Muzeum Podhalańskim w Nowym Targu.
Pani kustosz Joanna Voit zapoznała zgromadzonych z ekspozycją „Nowy Targ 1939 - 45”
Nadmieniła, że Niemcy do miasta wkroczyli 1 września o piątej nad ranem. Ludność masowo uciekała w Gorce. Życie nowotarżan podporządkowane zostało niemieckim zarządzeniom. Wprowadzono godzinę policyjną (18 - 5 ), konfiskowano radia i polskie książki, niszczono godła narodowe i strącono pomniki Mickiewicza i Orkana z cokołów.
     Zmuszano ludzi do niewolniczej pracy i wywożono do Niemiec na przymusowe roboty. Wielu nowotarżan cierpiało głód ponieważ obowiązywały kartki na żywność. Jednak najcięższe represje uderzyły w społeczność żydowską, którą przesiedlono do getta utworzonego w obrębie ulic: Jana Kazimierza, Nadwodniej, św. Doroty, Waksmundzkiej. Mieszkało tam ok. 3500 Żydów, większość została wymordowana podczas jego likwidacji w 1942 roku Pani J. Voit przypomniała, że mimo terroru okupanta ludzie nie poddali się biernie zarządzeniom. W mieście zorganizowano tajne nauczanie, powstała konspiracyjna organizacja Konfederacja Tatrzańska, jednym z jej założycieli był poeta Augustyn Suski z Szaflar.
     Wielu nowotarżan trafiło do obozów koncentracyjnych i więzień. Kres okupacji niemieckiej przyniosła noc 27 na 28 stycznia 1945 roku, kiedy do miasta wkroczyły wojska IV Frontu Ukraińskiego Armii Czerwonej.
     Pani kustosz zaznaczyła, że przygotowując wystawę „Nowy Targ 1939 - 45” chciała zaprezentować archiwalia, które są źródłem informacji o życiu mieszkańców Nowego Targu w dramatycznych warunkach wojny i okupacji.

Kinga Jagła - Tokarska

[URZĄD GMINY]  [KULTURA I SZTUKA]  [SOŁECTWA]  [SZKOŁY]  [GOSPODARKA]  [ORGANIZACJE]  [TURYSTYKA]  [SPORT]  [HISTORIA]  [PARAFIE]  [ZDJĘCIA]  [MAPY]