OFICJALNA STRONA INTERNETOWA GMINY SZAFLARY
GMINA SZAFLARY
             

BIULETYN INFORMACJI PUBLICZNEJ

.:MENU:.

- AKTUALNOŚCI
- URZĄD GMINY
- KULTURA I SZTUKA
- SOŁECTWA
- SZKOŁY
- KONKURSY
- GOSPODARKA
- ORGANIZACJE
- TURYSTYKA
- SPORT
- HISTORIA
- PARAFIE
- ZDJĘCIA
- MAPY

.:FOTO:.

TATRY ZIMĄ

.:KALENDARZ:.

PORTAL /EUROPA WIELU KULTUR POLSKA / MAŁOPOLSKIE / NOWOTARSKI

.:DZIEŃ WIELOKULTUROWOŚCI:.

DZIEŃ WIELOKULTUROWOŚCI

     Zespół Szkoły Podstawowej i Gimnazjum w Maruszynie Dolnej wziął udział w projekcie edukacyjnym na rzecz promocji praw człowieka i tolerancji w Polsce „NASZA EUROPA”, nad którym honorowy patronat objęli: Marek Nawara- marszałek województwa małopolskiego i Józef Rostworowski- małopolski kurator oświaty. Realizacja projektu trwa od listopada 2007 do października 2008 roku. Na przełomie kwietnia i maja 2008 roku siedmiu uczniów gimnazjum, w tym czterech pochodzenia romskiego wzięło udział w zajęciach Szkoły Praw Człowieka i Wielokulturowości, organizowanych przez Stowarzyszenie Willa Decjusza w Krakowie. Na zajęciach spotkali się gimnazjaliści- przedstawiciele mniejszości narodowych z Małopolski, Podkarpacia, Czech, Słowacji i Norwegii. Podczas warsztatów młodzież między innymi pracowała nad stworzeniem swojej strony internetowej. Uczestnicy bardzo się zżyli i stąd kontynuacja projektu w partnerstwie z naszej szkoły w kolejnym projekcie „Europa jednością w różnorodności” realizowanym w Gimnazjum nr 1 im. Jana Pawła II w Krempachach pod patronatem Stowarzyszenia Willa Decjusza w Krakowie. Celami projektu była integracja środowisk wielokulturowych, promocja praw człowieka, przełamywanie stereotypów, budowanie tolerancji i ukazywanie piękna wielu kultur oraz wkładu środowisk mniejszości narodowych i etnicznych mieszkających w naszym regionie w kulturę Polski. 8 października 2008 r. młodzież gimnazjalna z Maruszyny Dolnej, Krempach, Dębna, Dursztyna, Ostrowska, Waksmundu oraz zespoły artystyczne dzieci i młodzieży z Nowej Białej, Krempach, Harklowej, Łopusznej i zespół romski „Terne ciawe” z Maruszyny Dolnej spotkali się w gimnazjum w Krempachach, aby zaprezentować swoją kulturę i różnorodność.

    Anna Królczyk z kl. I-G i Patryk Gil z kl. III- G przygotowali i przedstawili prezentacje multimedialne o Maruszynie i Romach mieszkających w Szaflarach, a uczęszczających do szkoły w Maruszynie Dolnej. Cała klasa I - G wykonała plakaty pn. „EUROPA WIELU KULTUR”, które przywieźliśmy ze sobą na wystawę. Zespół romski zaprezentował hymn Romów i typowe tańce romskie wzbogacone śpiewem i życzeniami dla nauczycieli z okazji zbliżającego się Dnia Edukacji Narodowej. Każda grupa obecna w Krempachach przygotowała swoją tradycyjną potrawę, pani Aleksandra Mirga- członek zespołu romskiego przygotowała cygańskie „sosos Romano i hałuszki”, które wszystkim bardzo smakowały.

    Pani Jadwiga Figiel- Stoch, która jest koordynatorem projektu „NASZA EUROPA” wraz z pracownikami Stowarzyszenia Willa Decjusza, korzystając z okazji zaprezentowała wszystkim uczestnikom ich stronę internetową, nad którą pracowali w maju i zaprosiła młodzież do dołączenia się na ETNOforum, a także do dzielenia się zdjęciami i informacjami na stronie www.etnoteam.pl
    Dzień Wielokulturowości zakończył się tzw. „SHOW WIELOKULTUROWYM”, czyli dyskoteką, na której wszyscy wspólnie tańczyli, nie zwracając uwagi na różnorodne stroje i pochodzenie. Zabawa była wspaniałym zakończeniem tego niezwykłego spotkania. Dla zespołu romskiego to nie koniec przygody z wielokulturowością ponieważ przedstawiciele społeczności romskiej z Maruszyny Dolnej zostali zaproszeni przez koordynatora projektu „NASZA EUROPA” do Krakowa na prezentację podczas podsumowania i zakończenia projektu.

    Dziękuję pani Marii Jędraczka za zaproszenie naszej szkoły do partnerstwa, dziękuję panu Janowi Królczykowi- dyrektorowi szkoły, pani Zofii Strama i pani Joannie Żółtek za obecność i wspieranie nas w Krempachach. Dziękuję uczniom kl. I- G za swój wkład i obecność. Na zakończenie pragnę podziękować rodzicom i członkom zespołu romskiego „Terne ciawe” za zaangażowanie i ogromną chęć pracy na rzecz promowania wielokulturowości.

BOŻENA JANCZY

Zdjęcia wykonał Michał Fudala- kl.I-G[URZĄD GMINY]  [KULTURA I SZTUKA]  [SOŁECTWA]  [SZKOŁY]  [GOSPODARKA]  [ORGANIZACJE]  [TURYSTYKA]  [SPORT]  [HISTORIA]  [PARAFIE]  [ZDJĘCIA]  [MAPY]