OFICJALNA STRONA INTERNETOWA GMINY SZAFLARY

GMINA SZAFLARY

             

BIULETYN INFORMACJI PUBLICZNEJ

.:MENU:.

- AKTUALNOŚCI
- URZĄD GMINY
- KULTURA I SZTUKA
- SOŁECTWA
- SZKOŁY
- KONKURSY
- GOSPODARKA
- ORGANIZACJE
- TURYSTYKA
- SPORT
- HISTORIA
- PARAFIE
- ZDJĘCIA
- MAPY

.:FOTO:.

TATRY ZIMĄ

.:KALENDARZ:.

.:PODHALAŃSKA LOKALNA GRUPA DZIAŁANIA:.

.:BIURO INICJATYW SPOŁECZNYCH:.

.:6 LATKU WITAJ W SZKOLE:.

.:6 LATKU WITAJ W SZKOLE
WOJEWÓDZTWO MAŁOPOLSKIE
:.

.:PAMIĘTAJ O SZKOLE:.

PORTAL / SŁUŻBA, BRATERSTWO, PRACA NAD SOBĄ – ZASADY HARCERSKIEGO WYCHOWANIA
ZESPÓŁ SZKOŁY PODSTAWOWEJ I GIMNAZJUM W SZAFLARACH
POLSKA / MAŁOPOLSKIE / NOWOTARSKI

.: SŁUŻBA, BRATERSTWO, PRACA NAD SOBĄ – ZASADY HARCERSKIEGO WYCHOWANIA
ZESPÓŁ SZKOŁY PODSTAWOWEJ I GIMNAZJUM W SZAFLARACH :.

SŁUŻBA, BRATERSTWO, PRACA NAD SOBĄ – ZASADY HARCERSKIEGO WYCHOWANIA
ZESPÓŁ SZKOŁY PODSTAWOWEJ I GIMNAZJUM W SZAFLARACH

      Harcerze z naszej szkolnej drużyny w ramach obchodów stulecia harcerstwa zorganizowali wystawę obrazującą dorobek harcerstwa w naszej gminie. Wystawa była eksponowana w holu Urzędu Gminy w Szaflarach w czasie kilku czerwcowych dni.
     Harcerstwo to polski ruch społeczny i wychowawczy będący częścią skautingu, oparty o służbę, samodoskonalenie (pracę nad sobą) i braterstwo. Zasady postępowania harcerza wyznacza Przyrzeczenie Harcerskie i Prawo Harcerskie. Zasady postępowania zucha wyznacza Obietnica Zucha i Prawo Zucha. Za rok powstania harcerstwa przyjmuje się 1910, a właściwie okres między wrześniem 1910 (powstanie pierwszego zastępu) a dniem 22 maja 1911 (powstanie pierwszych drużyn), zaś za symbolicznych założycieli harcerstwa uważa się Andrzeja Małkowskiego i jego żonę Olgę Drahonowską-Małkowską. Istotę różnicy pomiędzy ówczesnym "klasycznym" skautingiem założonym przez gen. Roberta Baden-Powella a powstającym wówczas harcerstwem, Andrzej Małkowski ujął w słowach:
„Harcerstwo to skauting plus niepodległość”, aby podkreślić różnicę w ówczesnych priorytetach polskiego harcerstwa i światowego skautingu.
     W chwili obecnej w naszej gminie harcerstwo rozwija się bardzo prężnie. Najliczniejsza jest VIII Drużyna im. Augustyna Suskiego przy naszej szkole prowadzona wzorowo przez druha Radosława Fiedlera. Ponadto drużyny działają przy szkołach w Maruszynie Dolnej, Bańskiej Niżnej i Skrzypnem. Na wystawie można było zobaczyć wiele przedsięwzięć z udziałem harcerzy i zuchów ww. drużyn. Zorganizowanie wystawy w budynku Urzędu Gminy było możliwe dzięki ogromnej życzliwości i wsparciu pana wójta Stanisława Ślimaka. Miejmy nadzieję, że harcerstwo w naszej gminie i szkole będzie nadal rozwijało się z korzyścią dla młodzieży, która dzięki niemu przeniesie w dorosłe życie zasady harcerskiego wychowania:
•Służbę, czyli czynną, pozytywną postawę wobec świata i drugiego człowieka,
•Braterstwo, czyli przyjacielską i serdeczną postawa wobec innych,
•Pracę nad sobą, czyli nieustanne kształtowanie i doskonalenie własnej osobowości.

Czuwaj!!
Jarosław Szlęk

[URZĄD GMINY]  [KULTURA I SZTUKA]  [SOŁECTWA]  [SZKOŁY]  [GOSPODARKA]  [ORGANIZACJE]  [TURYSTYKA]  [SPORT]  [HISTORIA]  [PARAFIE]  [ZDJĘCIA]  [MAPY]