OFICJALNA STRONA INTERNETOWA GMINY SZAFLARY

GMINA SZAFLARY

             

BIULETYN INFORMACJI PUBLICZNEJ

.:MENU:.

- AKTUALNOŚCI
- URZĄD GMINY
- KULTURA I SZTUKA
- SOŁECTWA
- SZKOŁY
- KONKURSY
- GOSPODARKA
- ORGANIZACJE
- TURYSTYKA
- SPORT
- HISTORIA
- PARAFIE
- ZDJĘCIA
- MAPY

.:FOTO:.

TATRY ZIMĄ

.:KALENDARZ:.

.:PODHALAŃSKA LOKALNA GRUPA DZIAŁANIA:.

.:BIURO INICJATYW SPOŁECZNYCH:.

.:6 LATKU WITAJ W SZKOLE:.

.:6 LATKU WITAJ W SZKOLE
WOJEWÓDZTWO MAŁOPOLSKIE
:.

.:PAMIĘTAJ O SZKOLE:.

PORTAL /BIWAK HARCERSKI NA GŁODÓWCE POLSKA / MAŁOPOLSKIE / NOWOTARSKI

.:BIWAK HARCERSKI NA GŁODÓWCE :.

BIWAK HARCERSKI NA GŁODÓWCE

      W dniach 19 – 21 listopada odbył się biwak harcerski Szczepu Wędrowniczego Salamandra na Głodówce, którego organizatorem była VIII DH im Augustyna Suskiego z Szaflar. Na miejscu stawiły się 72 osoby, w tym 30 zuchów i 42 harcerzy.
     Komendantem obozu był dh Radosław Fiedler, wspierany przez hm Jerzego Nycza. Oboźnym został mianowany dh Łukasz Rusnak. Harcerze podzieleni zostali na trzy zastępy. Mianowano zastępowych, którymi zostali: dh Mateusz Pajek, dh Mateusz Rusnak oraz dh Marcin Kuźmik. Opiekę nad zuchami sprawowała grupowa dh Aleksandra Wróbel, której pomagali następujący harcerze: dh Paulina Duda, dh Marta Gorczowska, dh Dominika Galica oraz dh Krzysztof Markowicz.

Pierwszy dzień


     Po zakwaterowaniu i zjedzeniu kolacji harcerze zostali przydzieleni do zastępów. Rozpoczęły się zajęcia. Tematem ich było: ognisko harcerskie (obrzędowość), służba wartownicza oraz apel (meldunek oraz jego przebieg), natomiast zuchy wysłuchały gawędy nawiązującej do obietnicy zuchowej.

Drugi dzień


     Następnego dnia został przeprowadzony apel, na którym odczytano rozkaz. Uczestnicy biwaku zostali zapoznani z ramowym planem dnia oraz otwarto próby na stopnie harcerskie. Zjedliśmy śniadanie i rozpoczęły się zajęcia: dla harcerzy praktyczne z układania stosów ogniskowych, dla zuchów gry i zabawy początkowo w budynku, później zawody w przeciąganiu liny. Gromada została podzielona na 4 grupy między czterech harcerzy pomagających, tzw. szóstkowych. Zwyciężył zastęp dh Krzyśka. O 1300 zuchy zjadły obiad, harcerze pół godziny później. Po 45 minutach ciszy poobiedniej rozpoczęliśmy: dla harcerzy zajęcia z pieśni harcerskich i patriotycznych, dla zuchów zabawy z chustą KLANZA na świeżym powietrzu. Następnie przygotowywaliśmy zabawę andrzejkową dla najmłodszych, trwającą od 1700 do 1900. W tym samym czasie dla harcerzy odbywały się zajęcia w terenie. Po wspólnej kolacji zuchy zawiązały krąg i oficjalnie zakończyły swój dzień pełen wrażeń. Wtedy harcerze rozpoczęli swoją zabawę. Trwała ona do 2300, a warunkiem jej przedłużenia było wykonanie jeszcze jednego zadania. Został ogłoszony alarm nocny. Wszyscy harcerze w pełnym umundurowaniu i ze spakowanymi plecakami musieli stawić się na zbiórce wieczornej. Na wykonanie zadania mieli 15 minut. Zadanie zostało wykonane wzorowo przez całą grupę. Osiągnęli bardzo dobry czas, który wynosił 12 minut i 49 sekund. Następnie harcerze zastępami udali się, aby zapalić ognisko, wspólnie zaśpiewać, związać krąg. Po pełnym dniu wrażeń udaliśmy się spać.

Trzeci dzień


     Ostatniego dnia dopisała nam piękna pogoda. Było ciepło i słonecznie. Spakowaliśmy się, wzięliśmy udział w apelu porannym, a następnie zjedliśmy śniadanie. Cały szczep udał się na mszę świętą do kościoła w Brzegach. Po mszy wróciliśmy na bazę noclegową, zrobiliśmy pamiątkowe zdjęcie i udaliśmy się w drogę powrotną do domu.
     Serdeczne podziękowania dla wszystkich opiekunów za otwartość i cierpliwość, jaką okazali naszym pociechom. Dziękuję również wszystkim rodzicom za okazane serce oraz pomoc przy organizacji biwaku.


Czuwaj!!!
Dh Radosław Fiedler,
Dh Aleksandra Wróbel

[URZĄD GMINY]  [KULTURA I SZTUKA]  [SOŁECTWA]  [SZKOŁY]  [GOSPODARKA]  [ORGANIZACJE]  [TURYSTYKA]  [SPORT]  [HISTORIA]  [PARAFIE]  [ZDJĘCIA]  [MAPY]