OFICJALNA STRONA INTERNETOWA GMINY SZAFLARY
GMINA SZAFLARY
             

BIULETYN INFORMACJI PUBLICZNEJ

.:MENU:.

- AKTUALNOŚCI
- URZĄD GMINY
- KULTURA I SZTUKA
- SOŁECTWA
- SZKOŁY
- KONKURSY
- GOSPODARKA
- ORGANIZACJE
- TURYSTYKA
- SPORT
- HISTORIA
- PARAFIE
- ZDJĘCIA
- MAPY
- PRZETARGI
- OPŁATY
- ODPADY

ELEKTRONICZNA PLATFORMA USŁUG ADMINISTRACJI PUBLICZNEJ

GMINNA KOMISJA ROZWIĄZYWANIA PROBLEMÓW ALKOHOLOWYCH

GMINNY OŚRODEK POMOCY SPOŁECZNEJ W SZAFLARACH

GMINNA BIBLIOTEKA PUBLICZNA W SZAFLARACH

    SPÓŁKA WODNA MARUSZYNA CENTRUM

.:FUNDUSZE EUROPEJSKIE:.

.:KALENDARZ:.

.:PODHALAŃSKA LOKALNA GRUPA DZIAŁANIA:.

.:SMAK NA PRODUKT:.

SMAK NA PRODUKT

.:BIURO INICJATYW SPOŁECZNYCH:.

.:6 LATKU WITAJ W SZKOLE:.

.:6 LATKU WITAJ W SZKOLE
WOJEWÓDZTWO MAŁOPOLSKIE
:.

.:PAMIĘTAJ O SZKOLE:.

.:NARODOWE SIŁY REZERWOWE:.

PORTAL / SZKOLNE SPOTKANIE OPŁATKOWE W BAŃSKIEJ WYŻNEJ POLSKA / MAŁOPOLSKIE / NOWOTARSKI

.: ŚWIETLICA PROFILAKTYCZNA W SZAFLARSKIEJ SZKOLE :.

ŚWIETLICA PROFILAKTYCZNA W SZAFLARSKIEJ SZKOLE

      W 2013 roku realizacja projektu „Kiedy rozmawiamy, malujemy, śpiewamy, radość i zabawę bez używek mamy” realizowanego w ramach działalności świetlicy profilaktycznej prowadzonej we współpracy z Gminną Komisją Rozwiązywania Problemów Alkoholowych przypadła na miesiące jesienne. I jak co roku działo się bardzo wiele.

      Dzieci z klas 4-6 uczestniczyły w wycieczkach, w czasie których poznawały swoją miejscowość i jej najbliższe okolice.
      Nasza pierwsza wycieczka odbyła się we wrześniu. Udaliśmy się do miejsca, gdzie znajduje się pomnik św. Andrzeja apostoła, patrona szaflarskiej parafii. Tam urządziliśmy „plener malarski”, podczas którego powstało wiele ciekawych prac plastycznych, ukazujących głównie krajobraz naszej wsi. Nie zabrakło też wspólnej zabawy i rozgrywek piłkarskich, po których wyśmienicie smakował posiłek przyniesiony z domu. Podczas następnej wędrówki w październiku mieliśmy kolejną okazję podziwiać zabytki sakralne: kamienną rzeźbę Matki Bożej, (figura Pana Jezusa była wówczas odnawiana) oraz dwa krzyże znajdujące się na terenie Hodówki, przysiółka należącego do sąsiedniej miejscowości Bańska Niżna. Pogoda nam sprzyjała i mogliśmy nie tylko odpoczywać i posilać się w otoczeniu zieleni, ogrzewani ciepłem jesiennego słońca, ale również cieszyć oczy pięknymi widokami naszego podhalańskiego krajobrazu.

      Celem kolejnej wyprawy, również w październiku, w czasie której ponownie zawitaliśmy do Bańskiej Niżnej, było zwiedzenie starej, pochodzącej z XVIII wieku kuźni „Pod bukiem”. Dzięki uprzejmości i życzliwości właścicielki, pani Bogusławy Gał, zobaczyliśmy wnętrze kuźni i dawne narzędzia, przy pomocy których zostały wykonane elementy Krzyża Grunwaldzkiego, postawionego w1914 roku na wzgórzu Ranisberg w Szaflarach. W drodze powrotnej widzieliśmy również dawny piec chlebowy i starą zabytkową studnię.

      Jeszcze w tym samym miesiącu szukaliśmy śladów pamięci ludzi zasłużonych dla Podhala. Pojechaliśmy do Białego Dunajca i udaliśmy się pod pomnik Andrzeja Galicy (1873-1945) - generała brygady Wojska Polskiego, legionisty, uczestnika walk o niepodległość II Rzeczpospolitej i literata. Następnie podążając w stronę Szaflar, zatrzymaliśmy się obok domu, na którym znajduje się tablica upamiętniająca Antoniego Zachemskiego (1903-1941) - pisarza, publicystę i działacza ruchu podhalańskiego oraz jego żonę Helenę (1910-1980) działaczkę społecznościową, nauczycielkę muzyki, autorkę wierszy i gawęd. Po drodze spotkała nas miła niespodzianka, bowiem w sklepie państwa Ireny i Jana Sieczków zostaliśmy obdarowani pysznymi lodami. Wracaliśmy przez osiedle Gile i gdy przyszliśmy do Szaflar, zatrzymaliśmy się jeszcze obok pomnika i jednocześnie w sąsiedztwie domu Augustyna Suskiego(1907-1942) - szaflarzanina, poety, działacza ruchu ludowego, pedagoga i założyciela Konfederacji Tatrzańskiej. Zmęczeni, ale pełni wrażeń wróciliśmy do domów, a wspomnienia z naszych wycieczek zostały utrwalone na interesujących obrazach z wykorzystaniem fotografii.

      Dzieci z klas 1-3 spędziły wolny czas, realizując projekt „Klasa trzecia czyta pierwszakom” w ramach programu edukacyjno-terapeutycznego „Ortograffiti z Bratkiem”. Grupa uczniów z klasy 3b przygotowała baśń Hansa Christiana Andersena pt. „Choinka”, a następnie trzecioklasiści pięknie przeczytali ją w czasie lekcji koleżankom i kolegom z kl.1b, wzbogacając swój występ własnoręcznie wykonanymi ilustracjami. Zaś najmłodsi uczniowie na spotkaniach w świetlicy profilaktycznej rozwijali swoje talenty plastyczne i przy pomocy kredek, farb i plasteliny powstały na papierze barwne ozdoby, rysunki i obrazki ukazujące związane ze świętami Bożego Narodzenia, takie jak „Przybycie św. Mikołaja” i „W Betlejemskiej szopce” oraz ozdobne bombki - zawieszki na choinkę, które posłużyły do dekoracji szkolnego korytarza.

      W świetlicy profilaktycznej znalazła się również oferta zajęć dla tych dzieci, które pragną rozwijać swoje zainteresowania artystyczne, zarówno te indywidualne jak i zespołowe. Szkolny muzyczny zespół Kabatinki pracował w ciągu całego roku nad udoskonaleniem swojego warsztatu wokalnego i instrumentalnego. Poznawaliśmy nowe utwory z repertuaru piosenek patriotycznych, wojskowych, religijnych, harcerskich jak i muzyki popowej. Śpiewaliśmy stare przeboje zaaranżowane na nowo, cieszyliśmy się możliwością wspólnego muzykowania. Praca z mikrofonem, gra na prostych instrumentach rytmicznych, przygotowania do publicznych wystąpień i koncertów pozwalała odkrywać nasze talenty i możliwości. W miesiącu marcu i kwietniu przygotowywaliśmy się do Talentów Małopolski, opracowując dwie piękne, nastrojowe piosenki pt. „Refleksja” i „Nocne niebo”. Następnie zajęliśmy się piosenkami o tematyce patriotycznej i żołnierskiej. Poznaliśmy wiele piosenek, które opanowaliśmy pamięciowo i wokalnie, wykonując je w formie wielogłosowej z akompaniamentem fletu i skrzypiec. Wykorzystaliśmy swoje umiejętności, prezentując niektóre z nich na szkolnej akademii z okazji Święta Niepodległości czy też rocznicy urodzin patrona naszej Szkoły Augustyna Suskiego. Wzięliśmy też udział w pierwszym powiatowym Festiwalu Piosenki Patriotycznej i Żołnierskiej w Odrowążu, zdobywając III miejsce w kategorii „zespół” oraz II miejsce w kategorii „duet”. Mieliśmy także okazję zaprezentować się w Miejskim Ośrodku Kultury w Nowym Targu na koncercie patriotycznym zorganizowanym przez Szkołę w Skrzypnem.

      W grudniu poznaliśmy nowe kolędy i pastorałki, opracowując je na głosy. Zostały one zaprezentowane w czasie szkolnych Jasełek, a także podczas II Szaflarskiego Kolędowania które odbyło się 19 stycznia w kościele parafialnym w Szaflarach.

Marta Grońska, Agnieszka Zając

[URZĄD GMINY]  [KULTURA I SZTUKA]  [SOŁECTWA]  [SZKOŁY]  [GOSPODARKA]  [ORGANIZACJE]  [TURYSTYKA]  [SPORT]  [HISTORIA]  [PARAFIE]  [ZDJĘCIA]  [MAPY]