OFICJALNA STRONA INTERNETOWA GMINY SZAFLARY

GMINA SZAFLARY

             

BIULETYN INFORMACJI PUBLICZNEJ

.:MENU:.

- AKTUALNOŚCI
- URZĄD GMINY
- KULTURA I SZTUKA
- SOŁECTWA
- SZKOŁY
- KONKURSY
- GOSPODARKA
- ORGANIZACJE
- TURYSTYKA
- SPORT
- HISTORIA
- PARAFIE
- ZDJĘCIA
- MAPY
- PRZETARGI
- OPŁATY
- GKRPA

ELEKTRONICZNA PLATFORMA USŁUG ADMINISTRACJI PUBLICZNEJ

GMINNY OŚRODEK POMOCY SPOŁECZNEJ W SZAFLARACH

GMINNA BIBLIOTEKA PUBLICZNA W SZAFLARACH

.:FUNDUSZE EUROPEJSKIE:.

.:KALENDARZ:.

.:PODHALAŃSKA LOKALNA GRUPA DZIAŁANIA:.

.:SMAK NA PRODUKT:.

SMAK NA PRODUKT

.:BIURO INICJATYW SPOŁECZNYCH:.

.:6 LATKU WITAJ W SZKOLE:.

.:6 LATKU WITAJ W SZKOLE
WOJEWÓDZTWO MAŁOPOLSKIE
:.

.:PAMIĘTAJ O SZKOLE:.

.:NARODOWE SIŁY REZERWOWE:.

PORTAL / XIII ZLOT GWIAŹDZISTY SZLAKAMI JANA PAWŁA II SZAFLARY, 24-26 MAJA 2012 R. POLSKA / MAŁOPOLSKIE / NOWOTARSKI

.: XIII ZLOT GWIAŹDZISTY SZLAKAMI JANA PAWŁA II
SZAFLARY, 24-26 MAJA 2012 R. :.

XIII ZLOT GWIAŹDZISTY SZLAKAMI JANA PAWŁA II
SZAFLARY, 24-26 MAJA 2012 R.

      W dniach 24-26 maja 2012 r. odbył się w Szaflarach XIII Zlot Gwiaździsty Szlakami Jana Pawła II, który z definicji ma za zadanie propagować idee Jana Pawła II: miłość i przyjaźń, umiłowanie czynnego wypoczynku, obcowanie z przyrodą oraz integrację różnych środowisk. Zlot ma też na celu kreowanie idei krajoznawstwa oraz kwalifikowanej turystyki pieszej, rowerowej i kajakowej, szczególnie wśród młodzieży szkolnej i akademickiej, oraz propagowanie i promowanie regionalnych produktów turystycznych. Tak też się stało i tym razem w Szaflarach. W myśl idei zlotu zostały opracowane trasy piesze i rowerowe prowadzące głównie przez terytorium Gminy Szaflary. Ponad 250 uczestników Zlotu przez kolejne trzy dni wędrowało po Szaflarach i sąsiednich miejscowościach, zapoznając się podczas poszczególnych wycieczek z zabytkami kultury, miejscami pamięci oraz piękną i unikatową przyrodą naszego regionu.

      W I dniu zlotu (czwartek 24 maja) uczestnicy pieszych wędrówek mogli dokonać wyboru trasy: pierwsza z nich prowadziła z Szaflar przez Pitoniówkę i Bańską Niżną z powrotem do Szaflar przez osiedle Nowe, zaś druga trasa wiodła z Szaflar przez Szaflarską Skałkę do Zaskala i Ludźmierza. Pierwsza z tras biegła w pobliżu kamiennych kapliczek Piotra Kułacha „Wawrzyńcoka” w Pitoniówce i zabytkowej Kuźni „pod Bukiem” w Bańskiej Niżnej, a w drodze powrotnej koło Term Podhalańskich. Natomiast podczas rajdu drugą trasą uczestnicy zlotu zapoznali się z historią warownego gródka, który w średniowieczu stał na szaflarskiej Skałce i był administrowany przez pierwszych włodarzy tych ziem – cystersów z pobliskiego Ludźmierza. W podobnym kierunku ruszyli też rowerzyści. Ich trasa podczas pierwszego dnia zlotu przebiegała również przez Zaskale i Ludźmierz, a kolejno pokonali drogę przez Krauszów, Długopole, Wróblówkę oraz Czarny Dunajec, Miętustwo i Czerwienne na Bachledówkę – kulminacyjny punkt podjazdu, skąd mogli podziwiać wspaniałą panoramę górską Tatr i Beskidów. Przez Skrzypne powrócili do Szaflar. Trasa rowerowa liczyła w sumie ok. 35 km.

      W drugim dniu zlotu (25 maja) turyści piesi pokonali trasę z Szaflar przez Tewikiel na nowotarskie lotnisko, gdzie obejrzeli z bliska samoloty i szybowce, a po drodze zwiedzili unikat przyrodniczy – rezerwat torfowisko wysokie „Bór na Czerwonem”. W II dniu zlotu rowerzyści przejechali 40 km trasę po wschodniej ścianie Szaflar: przez Bór, Leśnicę i Groń, aż do Nowej Białej i do Przełomu Białki, by przez Gronków powrócić do Szaflar.

      W trzecim i ostatnim dniu zlotu (26 maja) wędrowcy wyszli na górujące nad Szaflarami wzgórze Ranisberg, gdzie od 1912 roku stoi unikatowy krzyż Grunwaldzki wykonany przez miejscowych kowali, zaś poruszający się dwuśladami pokonali trasę godną prawdziwego „Tour de Pologne” - z Szaflar przez Biały Dunajec i Gliczarów Dolny na Gliczarów Górny i Bukowinę Tatrzańską, by przez Bieńkowski Wierch i Leśnicę wrócić do Szaflar (ok. 25 km).

      Według harmonogramu zlotu codziennie około 9.00 rano miało miejsce wyjście ekip na trasy Zlotu, zaś po powrocie około 15.00-16.00 zmęczeni turyści otrzymywali gorący posiłek przygotowywany przez miejscowe mistrzynie kuchni – w pierwszym dniu zlotu przez panie: Katarzynę Łaś, Małgorzatę Muchę, Halinę Jarząbek i Teresę Hadowską, a w dniu trzecim przez panie: Janinę Czernik, Zofię Pawlicę i Janinę Ciszek. Drugiego dnia zlotu obiad przygotowali harcerze (pod dowództwem druhny Oli) na najprawdziwszej kuchni polowej! Posileni gorącą kwaśnicą i innymi frykasami uczestnicy oddawali się różnym zajęciom dodatkowym. Podczas zlotu nie zabrakło różnorakich gier i zabaw, np. turnieju siatkówki. Odbyły się też biegi na orientację po Szaflarach, pokaz mody góralskiej, tańce integracyjne i dyskoteka. W II dniu zlotu na parafialnym placu zabaw miała miejsca wielka impreza plenerowa z okazji Dnia Dziecka, do której wspólnie włączyli się mieszkańcy Szaflar i uczestnicy zlotu. Podczas imprezy odbyły się konkursy: fryzjerski, przegląd piosenki oraz mini spartakiada (rzut ringiem, skoki w workach, skakanka, skok w dal, rzut piłką na odległość i inne). Gdy dzieci się bawiły, dorośli przygotowywali grillowane przysmaki. Zlot turystyczny nie mógłby się obejść bez ogniska, pieczenia kiełbasek i śpiewu, toteż odbył się konkurs piosenki turystycznej. W ostatnim dniu zlotu w godzinach porannych w remizie OSP uczestnicy zlotu mogli obejrzeć prace miejscowych twórców - rzeźbiarzy: panów Marka Szali i Józefa Cachry, oraz fotografie pana Jana Krzysztofka, którym serdecznie dziękujemy za ich udostępnienie. Kulminacyjnym momentem XIII Gwiaździstego Zlotu była odprawiana o godz. 14.00 Msza św., którą odprawili wspólnie współgospodarz Zlotu w Szaflarach – ks. proboszcz Andrzej Kamiński oraz kapelan hufca podhalańskiego ks. Wojciech Jurkowski. Po Mszy św. nastąpiło uroczyste zakończenie Zlotu: wręczenie nagród i upominków przez kierownictwo Zlotu.

      Serdeczne podziękowania kierujemy do Wójta Gminy Szaflary – mgra inż. Stanisława Ślimaka za otwartość i wspieranie idei XIII Gwiaździstego Zlotu Turystycznego i ks. proboszcza Andrzeja Kamińskiego za gościnność i użyczenie gruntu plebańskiego na potrzeby zlotu oraz duchową opiekę.

      Dziękujemy Dyrektorom ZSPiG w Szaflarach: Jarosławowi Szlękowi i Kazimierzowi Dygoniowi za nieocenioną pomoc przy organizacji i podczas zlotu, Prezesowi Związku Podhalan w Szaflarach Józefowi Kalacie oraz Sołtysowi Władysławowi Miglowi.

      Zlot nie mógłby się odbyć bez pomocy sponsorów imprezy: rozlewni wód mineralnych „Kinga Pienińska” z Krościenka, oraz wody mineralnej „Zakopiańska”, firm „Gold drop”, „Lajkonik”, „Tymbark”, HDI Asekuracja, „Odyn”, PPH „Ludwik”, Wadowice „Skawa”, Zakładów masarskich „Szybryt”, Sarantis Polska oraz zakładów wędliniarskich „Stania” i firmy Hoff z Krakowa.

      Szczególne podziękowania kierujemy do wszystkich lokalnych przedsiębiorców, którzy ochoczo wspierali nasze przedsięwzięcie: za przekazane artykuły spożywcze Państwu Kalińskim, Państwu Fąfrowiczom ze sklepu i piekarni, oraz panu Nykazie z Nowego Targu; Firmie „Pakfol” i pani Jadwidze Stanek za opakowania, artykuły papiernicze i higieniczne; dziękujemy fundatorom nagród i upominków: firmie „Japoł” z Zaskala, firmie „Luks-system”, sklepowi sportowemu MiD z Nowego Targu, panu Migaczowi, firmie „Panel”, oraz właścicielom Karczmy „Zadyma”, a także Państwu Łasiom „Rybokom”, firmie Adecco i firmie transportowej „Greg”. Składamy też podziękowania Aeroklubowi Nowy Targ za umozliwienie zwiedzania lotniska. Dziękujemy organizatorom Parafialnego Dnia Dziecka: ks. proboszczowi i ks. Adamowi Garlaczowi, wszystkim nauczycielom ZSPiG w Szaflarach oraz z wszystkim dzieciom, które aktywnie włączyły się w przygotowanie zabaw i konkurów.

      Wreszcie dziękujemy wszystkim harcerzom za wszechstronną pomoc w organizacji, podczas trwania zlotu i po jego zakończeniu. Liczymy, że za kilka lat tak udana impreza zostanie znów w Szaflarach powtórzona.

Katarzyna i Radosław Fiedler
Autorami zdjęć są uczestnicy Zlotu.

[URZĄD GMINY]  [KULTURA I SZTUKA]  [SOŁECTWA]  [SZKOŁY]  [GOSPODARKA]  [ORGANIZACJE]  [TURYSTYKA]  [SPORT]  [HISTORIA]  [PARAFIE]  [ZDJĘCIA]  [MAPY]