OFICJALNA STRONA INTERNETOWA GMINY SZAFLARY

GMINA SZAFLARY

             

BIULETYN INFORMACJI PUBLICZNEJ

.:MENU:.

- AKTUALNOŚCI
- URZĄD GMINY
- KULTURA I SZTUKA
- SOŁECTWA
- SZKOŁY
- KONKURSY
- GOSPODARKA
- ORGANIZACJE
- TURYSTYKA
- SPORT
- HISTORIA
- PARAFIE
- ZDJĘCIA
- MAPY
- PRZETARGI
- OPŁATY
- GKRPA

.:FOTO:.

TATRY ZIMĄ

.:KALENDARZ:.

.:PODHALAŃSKA LOKALNA GRUPA DZIAŁANIA:.

.:BIURO INICJATYW SPOŁECZNYCH:.

.:6 LATKU WITAJ W SZKOLE:.

.:6 LATKU WITAJ W SZKOLE
WOJEWÓDZTWO MAŁOPOLSKIE
:.

.:PAMIĘTAJ O SZKOLE:.

.:NARODOWE SIŁY REZERWOWE:.

PORTAL /SPRAWOZDANIE ZE ZJAZDU ODDZIAŁU GMINNEGO ZWIĄZKU OCHOTNICZYCH STRAŻY POŻARNYCH RP W SZAFLARACH. POLSKA / MAŁOPOLSKIE / NOWOTARSKI

.:SPRAWOZDANIE ZE ZJAZDU ODDZIAŁU GMINNEGO ZWIĄZKU OCHOTNICZYCH STRAŻY POŻARNYCH RP W SZAFLARACH. :.

SPRAWOZDANIE ZE ZJAZDU ODDZIAŁU GMINNEGO ZWIĄZKU OCHOTNICZYCH STRAŻY POŻARNYCH RP W SZAFLARACH.

      Dnia 14.05.2011 w remizie OSP w Maruszynie przy ul. Jana Pawła II 1 odbył się Zjazd Oddziału Gminnego Związku Ochotniczych Straży Pożarnych RP w Szaflarach. Uczestnikami Zjazdu byli delegaci wybrani na zebraniach sprawozdawczo – wyborczych w jednostkach OSP na terenie gminy Szaflary. W związku z upływem kadencji program zjazdu obejmował  wybór nowych władz  Oddziału Gminnego ZOSP RP w Szaflarach oraz sprawozdania z dotychczasowej działalności. Gośćmi zjazdu byli: Prezes Zarządu Oddziału Wojewódzkiego OSP RP w Krakowie - Poseł Edward Siarka, Wójt Gminy Szaflary - Stanisław Ślimak, Przewodniczący Rady Gminy w Szaflarach - Stanisław Szlęk, Komendant Powiatowy Państwowej Straży Pożarnej w Nowym Targu - st. kpt. Mariusz Łaciak, Przewodniczący Komisja Kultury, Oświaty i Wychowania, Ochrony Zdrowia, Kultury Fizycznej, Spraw Socjalnych i p.poż. - Jan Dziedzic oraz Mirosław Dzięciołowski - Inspektor OC Urzędu Gminy w Szaflarach. Zjazd otworzył Prezes Oddziału Gminnego druh Józef Zaliński. Delegaci wybrali prezydium zjazdu. Jego członkami zostali: druh Jan Królczyk, który został wybrany przewodniczącym zjazdu oraz Józef Gacek jako sekretarz. Dla sprawnego przebiegu zjazdu spośród delegatów wyłonione zostały komisje zjazdowe. Przedstawiciele dotychczasowego zarządu oddziału złożyli sprawozdania, które zostały przyjęte przez delegatów. Ustępujący zarząd jednogłośnie uzyskał absolutorium. Kolejnym punktem zjazdu był wybór nowych władz. Po sprawnie przeprowadzonych wyborach nowo wybrany zarząd Oddziału Gminnego OSP RP w Szaflarach ukonstytuował się następująco:
   • Prezes - Józef Zaliński
   • Wiceprezes - Józef Szlembarski
   • Wiceprezes - Barbara Chramiec
   • Komendant gminny - Stanisław Bukowski
   • Sekretarz - Krzysztof Kowalczyk
   • Skarbnik - Józef Gacek
   • Członek prezydium - Stanisław Komperda
   • Członek zarządu - Władysław Migiel
   • Członek zarządu - Jan Jarząbek
   • Członek zarządu - Mieczysław Jarząbek
   • Członek zarządu - Jan Kwak
   • Członek zarządu - Bogusław Kowalski
   • Członek zarządu - Rafał Łęczycki
   • Członek zarządu - Jacek Król
   • Członek zarządu - Maciej Gzik
   • Członek zarządu - Łukasz Nędza
.

Wybrana została również Komisja Rewizyjna Oddziału Gminnego w składzie:
   •Przewodniczący – Andrzej Rzepka
   •Wiceprzewodniczący – Władysław Soboń
   •Sekretarz – Wojciech Król.
Ponadto delegaci wybrali swoich przedstawicieli do Zarządu Oddziału Powiatowego ZOSP RP, którymi zostali:    •Stanisław Bukowski
   •Władysław Migiel
oraz delegatów na Zjazd Powiatowy ZOSP RP, którymi zostali:
   •Ryszard Maśnica
   •Maria Trzebunia
   •Krzysztof Galica
   •Wojciech Król
   •Jan Królczyk.
Prezes Oddziału Wojewódzkiego, Poseł na Sejm RP Edward Siarka podziękował ustępującemu Zarządowi oraz złożył życzenia dla nowo wybranych władz. Podziękował za wszelką pomoc w czasie poprzedniej kadencji pełnej powodzi i innych zdarzeń losowych. Zdarzenia te ujawniły braki, które już zostały lub w najbliższym czasie będą poprawione. Stwierdził, że sprawne funkcjonowanie OSP to również zasługa gmin i Wójtów. Nie da się jednak zaspokoić wszystkich potrzeb. Są jednostki prężne i zasobne, ale są również i ubogie. Poseł zaprosił wszystkich na obchody 90-lecia Związku połączone z pielgrzymką z Zakopanego do Ludźmierza. Przypomniał również o tradycyjnej pielgrzymce do Łagiewnik. Prosił druhów o udział w szkoleniach, o przestrzeganie zasad bhp podczas akcji oraz o stosowanie odpowiedniego umundurowania. Komendant Powiatowy PSP Mariusz Łaciak podziękował Zarządowi za działalność i współpracę. Mówił o dużej pomocy OSP, dzięki której PSP niejednokrotnie ogranicza się tylko do koordynacji działań podczas akcji. Dziękował za czas poświęcany młodzieży. Z okazji dnia strażaka gratulował odznaczonym i ich rodzinom oraz życzył małej ilości wyjazdów. Pan Wójt skierował podziękowania dla Pana Posła Siarki oraz Komendanta Powiatowego PSP. Wspomniał druhów założycieli OSP w gminie Szaflary. Podziękował wszystkim za współpracę i zadeklarował pomoc dla OSP. Dziękował zwierzchności wszystkich OSP za trafne i mądre decyzje, za aktywowanie młodzieży. Wspomniał o obchodach 125-lecia OSP w Szaflarach oraz o działalności Gminnej Orkiestry Dętej. Pan Wójt dziękował za dotychczasową pracę i zaangażowanie, za wszelki udział w uroczystościach, szkolnych oraz parafialnych. Pan Przewodniczący Rady Gminy dziękował druhom i zapewnił ich, że cieszą się ogólnym zaufaniem i autorytetem w środowisku. Przewodniczący zjazdu podziękował wszystkim zaproszonym gościom. Dziękował nowo wybranym władzom i tym, którzy nie znaleźli miejsca w nowych władzach.

Sprawozdanie Prezesa Zarządu Oddziału Gminnego Z OSP RP w Szaflarach na Zjazd Gminny w dniu 14 maja 2011 roku.



Działalność wewnątrz-organizacyjna.

1. Praca Zarządu.
a) W skład Zarządu Gminnego Z OSP RP w Szaflarach w 2006 roku wybrani zostali:
1. Prezes - Józef Zaliński
2. Wiceprezes - Jacek Król
3. Wiceprezes - Barbara Chramiec
4. Komendant Gminny - Stanisław Bukowski
5. Sekretarz - Stanisław Kowalkowski
6. Skarbnik - Józef Gacek
Członek Zarządu
      Stanisław Komperda,
      Krzysztof Kowalczyk,
      Stanisław Zwijacz,
      Jacek Topór,
      Paweł Pędzimąż,
      Władysław Migiel,
      Rafał Łęczycki,
      Władysław Maciasz,
      Jan Jarząbek,
      Władysław Bafia.

c) Posiedzenia Zarządu Oddziału Gminnego odbywały się z częstotliwością 4-6 razy w roku.

Do głównych zagadnień omawianych na posiedzeniach Zarządu należały:
1. zagrożenia i ochrona przeciwpożarowa gminy oraz ochrona przeciwpowodziowa,
2. opracowywanie wniosków, propozycji i uchwał do Wójta i Rady Gminy dotyczących wyposażenia jednostek OSP oraz zasad ich finansowania,
3. opiniowanie wniosków jednostek OSP w sprawach ich potrzeb zgłaszanych do Wójta i Rady Gminy,
4. analizowanie potrzeb w zakresie szkolenia druhów i udział w jego organizowaniu,
5. organizowanie zbiorowych badań lekarskich dla druhów wszystkich jednostek OSP,
6. przygotowanie i organizowanie zawodów sportowo-pożarniczych, manewrów, uroczystości strażackich i innych,
7. opiniowanie propozycji i wniosków do budżetu gminy,
8. opiniowanie wniosków na medale i odznaczenia dla druhów.

Kontrole jednostek OSP.
     Prezes Zarządu i Komendant Gminny corocznie brali udział w zebraniach sprawozdawczych we wszystkich jednostkach OSP oraz zebraniach sprawozdawczo-wyborczych w 2011 r. W okresie trwania kadencji 1 raz w roku dokonywano komisyjnego sprawdzenia technicznego samochodów pożarniczych i sprzętu przeciwpożarowego w jednostkach OSP. W 2009 roku dokonano komisyjnego sprawdzenia stanu ilościowego i jakościowego sprzętu oraz ilości paliwa w jednostkach OSP, sfinalizowanego założeniem książek inwentarzowych dla każdej jednostki.

Praca społeczno - wychowawcza.
a. w okresie sprawozdawczym w każdym roku obchodzono uroczyście Dzień Strażaka, poprzez organizowanie gminnej uroczystości z udziałem wszystkich jednostek OSP. Ponadto odbyły się uroczystości zawiązane z poświęceniem i przekazaniem dla OSP Zaskale nowo wyremontowanej i zmodernizowanej Remizy - maj 2006 r., i samochodu pożarniczego dla OSP Pitoniówka - maj 2010 r.
b. na szczeblu gminnym w Zespole Szkoły Podstawowej i Gimnazjum w Maruszynie Dolnej co roku przeprowadzane były eliminacje gminne konkursu pn: „ Młodzież zapobiega pożarom".
c. na Dzień Strażaka - corocznie - zostały przeprowadzone pogadanki na temat ochrony przeciwpożarowej we wsi oraz w gminie,
d. organizowano dni otwarte remiz dla młodzieży szkolnej i przedszkolnej, celem pokazania sprzętu znajdującego się na wyposażeniu strażaków (szczególnym zainteresowaniem cieszyły się samochody pożarnicze).
e. w trakcie swojej działalności druhowie z jednostek OSP pracowali społecznie na rzecz swoich remiz oraz wypracowały w swojej działalności statutowej niemałe środku finansowe.

Działalność kulturalna.
Od 15 lat w Gminie Szaflary działa Gminna Młodzieżowa Orkiestra Dęta. Trzeba zaznaczyć, że praca z GMOD oraz wydatkowanie pieniędzy na nią daje wymierne efekty:
1) dzieci i młodzież, która jest chętna ma zajęcie i rozwija swoje zainteresowania,
2) jest „oczkiem w głowie" gminy, którą reprezentuje uświetniając wszelkie uroczystości gminne, regionalne, strażackie i kościelne.
Jednostki OSP Gminy chętne są do współpracy z zespołami regionalnymi poprzez udostępnianie dla prób swoich świetlic w remizach np.:
Zaskale,
Maruszyna,
Bór,
Bańska Niżna,
Bańska Wyżna,
Skrzypne.

Podziękowania.
     W imieniu Zarządu Oddziału Gminnego Z OSP RP w Szaflarach, całej Braci Strażackiej oraz własnym składam serdeczne podziękowania za pomoc i współpracę: Radzie Gminy z Jej Przewodniczącym mgr Stanisławem Szlękiem, Wójtowi Gminy mgr inż. Stanisławowi Ślimakowi, Radnym, Sołtysom i Radom Sołeckim, Powiatowej Komendzie PSP w Nowym Targu na czele z Komendantem st. kpt. Mariuszem Łaciakiem, Zarządowi Oddziału Powiatowego Z OSP RP w Nowym Targu na czele z Prezesem Janem Kuczkowiczem.
Za pracę w pięcioletniej kadencji Członkom ustępującego Zarządu, druhom jednostek OSP Gminy oraz wszystkim tym, którzy w jakikolwiek sposób wspierają działalność OSP na terenie Gminy.

Sprawozdanie Komendanta Oddziału Gminnego Z OSP RP w Szaflarach na Zjazd Gminny w dniu 14 maja 2011 roku.


I .Udział w akcjach ratowniczo - gaśniczych.
l. W okresie sprawozdawczym stan ilościowy pożarów, miejscowych zagrożeń oraz alarmów fałszywych przedstawiał się następująco:

Rok                Ilość pożarów         Ilość miejcowych zagrożeń      Ilość fałszywych alarmów           Razem    
2006

23

19

2

44

2007

30

19

6

55

2008

36

15

2

53

2009

17

38

0

55

2010

44

39

2

85

Razem

150

130

12

292



       Ogólnie w okresie sprawozdawczym zanotowano 150 pożarów i 130 miejscowych zagrożeń. Niepokoi fakt wzrostu fałszywych alarmów. W poprzedniej kadencji zanotowano ich w ilości 1, a obecnie aż 12. Strażacy brali również udział w walce z powodzią na naszym terenie, jak też pomagali powodzianom z okolic Oświęcimia i Chrzanowa (druhowie z OSP Szaflary).

2. Ilość wyjazdów do pożarów, miejscowych zagrożeń i fałszywych alarmów jednostek OSP gminy Szaflary przedstawia poniższa tabela:

Rok 2006 2007 2008 2009 2010 2006-2010
OSP                POŻAR,
MIEJSCOWE
ZAGROŻENIE
FAŁSZYWY
ALARM
RAZEM POŻAR,
MIEJSCOWE
ZAGROŻENIE
FAŁSZYWY
ALARM
RAZEM POŻAR,
MIEJSCOWE
ZAGROŻENIE
FAŁSZYWY
ALARM
RAZEM POŻAR,
MIEJSCOWE
ZAGROŻENIE
FALSZYWY
ALARM
RAZEM POŻAR,
MIEJSCOWE
ZAGROŻENIE
FAŁSZYWY
ALARM
RAZEM POŻAR,
MIEJSCOWE
ZAGROŻENIE
FAŁSZYWY
ALARM
RAZEM
BAŃSKA NIŻNA

8

0

8

6

0

6

4

0

4

7

0

7

8

0

8

33

0

33

BAŃSKA WYŻNA

3

0

3

6

0

6

3

0

3

7

0

3

7

0

7

22

0

22

BÓR

5

0

5

4

0

4

5

0

5

6

0

6

7

0

7

27

0

27

MARUSZYNA

3

0

3

8

1

9

6

0

6

8

0

8

5

0

5

30

1

31

PITONIÓWKA

1

0

1

1

0

1

2

0

2

3

0

3

3

0

3

10

0

10

SKRZYPNE

1

0

1

5

0

5

4

0

4

6

0

6

6

1

7

22

1

23

SZAFLARY

12

1

13

10

5

15

26

2

28

18

0

18

38

1

39

104

9

113

ZASKALE

9

1

10

9

0

9

1

0

1

4

0

4

9

0

9

32

1

33

RAZEM

51

2

44

67

6

55

51

2

53

67

0

55

83

2

85

280

12

292

W okresie sprawozdawczym nie zanotowano przypadku niewyjechania jednostek OSP do pożaru czy też innych akcji na wezwanie ludności, lub wywołania ze stanowiska dowodzenia KP PSP w Nowym Targu.

      Stan techniczny oraz utrzymanie sprzętu przeciwpożarowego oceniany jest dobrze, co potwierdzają kontrole wewnętrzne, jak i kontrole prowadzone przez Komendę Powiatową PSP z Nowego Targu. Wójt gminy, na którym spoczywa zgodnie z ustawą, obowiązek zapewnienia bezpieczeństwa przeciwpożarowego gminy, jak i od innych zagrożeń, w miarę posiadanych środków finansowych doposażą jednostki w nowy sprzęt, uzupełniony zostanie też sprzęt wybrakowany. W 2009 roku zakupiono i przekazano do eksploatacji samochód pożarniczy dla OSP Pitoniówka. Koszt zakupu samochodu, jego karosacji oraz wyposażenia w wysokości ok. 135000 zł poniosła gmina, gdyż mimo obietnic Zarząd Oddziału Wojewódzkiego Z OSP RP w Krakowie nie przekazał dotacji na ten cel. W miejsce starych i zużytych motopomp zakupiono nowoczesne, wysokowydajne motopompy TOHATSU, między innymi dla jednostek OSP w Borze, Pitoniówce, Maruszynie ( z dotacją Zarz. Oddz. Pow. w Nowym Targu). Na bieżąco dokonywane były zakupy węży tłocznych W-75 i W-52, umundurowania i innego najbardziej potrzebnego sprzętu w tym sprzętu przeciwpowodziowego. W dalszym ciągu dużą uwagę zwraca się na badania lekarskie, które są podstawą do prowadzenia szkoleń oraz ubezpieczenia druhów od nieszczęśliwych wypadków.
Ogólnie w latach 2006 do 2010 wydatkowano na całą działalność OSP gminy 2 186 861,88zł.

II. Działalność szkoleniowa (zawody sportowo-pożarnicze, manewry)
1. Przeprowadzono następujące szkolenia dla jednostek OSP gminy organizowanych przez KP PSP w Nowym Targu:
   •szkolenie strażaków - ratowników OSP cz. I - udział wzięło 37 druhów
   •kurs BHP - udział wzięło 67 druhów
   •kierowanie ruchem drogowym - udział wzięło 37 druhów.
2. Gminne zawody sportowo-pożarnicze odbywały się co roku w latach 2006 do 2010. Udział brały wszystkie jednostki OSP naszej gminy. Również rokrocznie w zawodach brały udział MDP chłopięce i dziewczęce z OSP Bór, Bańska Niżna, Zaskale, Szaflary.
3. Powiatowe zawody sportowo - pożarnicze:
w 2009 r. OSP Zaskale zajęła miejsce w pierwszej „dziesiątce” oraz MDP z OSP Zaskale i OSP Bór również uplasowały się w pierwszej „dziesiątce” (startowało 18 drużyn). 4. Manewry gminne przeprowadzano 2 razy w roku na wiosnę i na jesień - razem 10 razy, przy czym w 2010 roku przeprowadzono działania ratownicze w trakcie powodzi, w których aktywnie uczestniczyli strażacy z OSP gminy, a zbiegające się z terminem manewrów wiosennych, uznano za ćwiczenia na manewrach.

III. Działalność Komendanta Oddziału Gminnego
W okresie sprawozdawczym działalność moja ukierunkowana była głównie na :
1. Wspieranie jednostek OSP poprzez:
   •udzielanie pomocy w zakresie należytego wyposażenia w sprzęt, środki gaśnicze i umundurowanie,
   •inspirowanie działań OSP zmierzających do osiągania pełnych składów sekcji gaśniczych,
   • zwracanie uwagi naczelnikom na to, by w działaniach ratowniczo-gaśniczych brali udział strażacy po badaniach lekarskich, przeszkoleniu oraz na atestowanym sprzęcie,
2. Współdziałanie z Wójtem i Radą Gminy:
   •składanie wniosków w sprawach poprawy stanu zabezpieczenia p.poż. w gminie, a także propozycji co do wyposażenia OSP,
   •przedstawianie wniosków do Zarządu Oddziału Gminnego i Zarządów OSP w zakresie ich finansowania i wyposażenia w sprzęt.
3. Działalność szkoleniowa:
   •przy pomocy KP PSP współdziałanie w szkoleniu druhów,
   •organizowanie gminnych zawodów sportowo-pożarniczych dla OSP i MDP oraz współdziałanie w przygotowaniach do zawodów powiatowych,
   •organizowanie i prowadzenie manewrów gminnych,
   • współudział w kontrolach samochodów i sprzętu p.poż.
Co roku członkowie Młodzieżowych Drużyn Pożarniczych wyjeżdżają na obozy wypoczynkowo-szkoleniowe. Obozy finansowane są w częściach przez OSP, rodziców i Gminę.

Sprawozdanie Skarbnika Zarządu Oddziału Gminnego Z OSP RP w Szaflarach na Zjazd Gminny w dniu 14 maja 2011 roku.
     Stan finansowy na początku okresu sprawozdawczego wynosił 1.342,65 zł. Uzyskane dochody to 7.314,90 zł, a wydatki 7.825,49 zł. Na koniec okresu pozostało 832,06 zł. Uzyskane dochody w okresie sprawozdawczym pochodziły głównie ze składek członkowskich oraz rozprowadzonych kalendarzy. Główne wydatki Oddziału w minionej kadencji to: składka członkowska do Oddziału Powiatowego, obsługa zjazdu, upominek na pożegnanie emeryta PSP, pogrzeb członków MDP, zakup apteczki, dopłata do egzaminu na kierowanie ruchem przez członków OSP.

Sprawozdanie Gminnej Komisji Rewizyjnej Związku Ochotniczych Straży Pożarnych RP w Szaflarach za okres 2006 - 2010 r.
Komisja działała w składzie:
1. Przewodniczący - Andrzej Rzepka
2. Z-ca przewodniczącego – Jan Karkoszka
3. Członek – Wojciech Gil.
     W okresie sprawozdawczym Komisja odbyła 3 posiedzenia. Członkowie Komisji brali udział we wszystkich posiedzeniach Zarządu Oddziału Gminnego, na które zapraszani byli pisemnie. W dniu 9 maja Komisja przeprowadziła kontrolę dokumentacji Zarządu Oddziału Gminnego. Protokoły z zebrań prowadzone były prawidłowo. Dokumentacja kasowa prowadzona jest prawidłowo. Stan kasy na początku okresu sprawozdawczego wynosił 1342,65 zł. Stan kasy na koniec okresu sprawozdawczego, tj. koniec 2010 roku: 832,06 zł.
     Przed nowo wybranymi władzami zarządu Oddziału Gminnego OSP w Szaflarach kolejnych pięć lat wytężonej pracy.

Opracowali:        
Mirosław Dzięciołowski
Zbigniew Strama    





[URZĄD GMINY]  [KULTURA I SZTUKA]  [SOŁECTWA]  [SZKOŁY]  [GOSPODARKA]  [ORGANIZACJE]  [TURYSTYKA]  [SPORT]  [HISTORIA]  [PARAFIE]  [ZDJĘCIA]  [MAPY] [PRZETARGI] [OPŁATY]  [GKRPA]