|
|
.:SPOTKANIE Z ABSOLWENTEM SZKOŁY W MARUSZYNIE DOLNEJ:.
|
W Maruszynie Dolnej w dniu 16 października 2007 roku odbyło się spotkanie uczniów, nauczycieli i rodziców z Panem Józefem Staszlem, w obecności wice -wójta Gminy Szaflary Pawła Cetery , sekretarza gminy – Stanisławy Kowalczyk, inspektora ds. oświaty – Zbigniewa Stramy, radnego Gminy Szaflary – Józefa Stramy oraz zaproszonych nauczycieli emerytów: Ireny Moczarnej, Marii Piszczek i Władysławy Fąfrowicz.
Pan Józef Staszel działacz Związku Podhalan, Nauczyciel Technikum Mechanicznego w Nowym Targu, Instruktor i kierownik zespołów góralskich, przyjaciel ks. profesora Józefa Tischnera bardzo aktywnie pracuje na rzecz kultywowania tradycji, zwyczajów i obyczajów góralskich.
W 2007 roku z inicjatywy Ruchu Regionalnego Towarzystw RP
z siedzibą w Warszawie został uhonorowany jako pierwszy na Podhalu medalem "Gloris Artis". Na spotkaniu opowiedział publiczności liczącej ponad 150 osób o przygotowaniach Związku Podhalan pod jego kierownictwem do powitania Ojca św. Jana Pawła II na lotnisku w Nowym Targu w 1979 roku. Pokazał kronikę Związku Podhalan, w której dokładnie opisano ten niepowtarzalny dzień - 8 czerwca 1989 roku. Zagrał i zaśpiewał kilka przyśpiewek góralskich, które były wykonywane na lotniku w Nowym Targu przez kapelę liczącą ponad stu grajków i przez połączone chóry z całego Podhala.
Bardzo mile wspominał przygody z czasów przyjaźni z ks. profesorem Józefem Tischnerem. Przytoczył również rady ks. profesora, które dał jego żonie Marysi. Mówisz, że chcesz być dobrą teściową? Tak chcę – odpowiada Marysia. To bądź ślepa i głucha, a wtedy będziesz dobrą teściową – odparł ks. Józef Tischner.
Po spotkaniu rodzice i uczniowie złożyli życzenia nauczycielom, a następnie zaprosili gości na pyszny bigos. Tam nadal Józef Staszel wspominał swoje przygody z życia. Wyjaśnił również, że śpiewka góralska:
„ Na wiyrk Marusyny karcma murowano,
Jest tam karcmarecka jesce nie wydano” ( Brzmienie pierwotne)
opowiada o autentycznych wydarzeniach z historii Maruszyny.
Spotkanie z Józefem Staszlem i z udziałem władz lokalnych odbyło się w ramach realizacji projektu „Szkoły Jagiellońskie” , współfinansowanego z Europejskiego Funduszu Społecznego.
Renata Jagoda
|
|
|
|
|