OFICJALNA STRONA INTERNETOWA GMINY SZAFLARY

GMINA SZAFLARY

             

BIULETYN INFORMACJI PUBLICZNEJ

.:MENU:.

- AKTUALNOŚCI
- URZĄD GMINY
- KULTURA I SZTUKA
- SOŁECTWA
- SZKOŁY
- KONKURSY
- GOSPODARKA
- ORGANIZACJE
- TURYSTYKA
- SPORT
- HISTORIA
- PARAFIE
- ZDJĘCIA
- MAPY

.:FOTO:.

TATRY ZIMĄ

.:KALENDARZ:.

.:PODHALAŃSKA LOKALNA GRUPA DZIAŁANIA:.

.:BIURO INICJATYW SPOŁECZNYCH:.

.:6 LATKU WITAJ W SZKOLE:.

.:6 LATKU WITAJ W SZKOLE
WOJEWÓDZTWO MAŁOPOLSKIE
:.

.:PAMIĘTAJ O SZKOLE:.

PORTAL / PRZEGLĄD ZESPOŁÓW REGIONALNYCH GMINY SZAFLARY I JUBILEUSZ 30-LECIE ZESPOŁU „MALI SKRZYPNIANIE” POLSKA / MAŁOPOLSKIE / NOWOTARSKI

.: PRZEGLĄD ZESPOŁÓW REGIONALNYCH GMINY SZAFLARY I JUBILEUSZ 30-LECIE ZESPOŁU „MALI SKRZYPNIANIE” :.

PRZEGLĄD ZESPOŁÓW REGIONALNYCH GMINY SZAFLARY I JUBILEUSZ 30-LECIE ZESPOŁU „MALI SKRZYPNIANIE”


      W niedzielę 6 czerwca 2010 r. szkolny zespół „Mali Skrzypnianie” obchodził Jubileusz 30-lecia istnienia. Z tej okazji odbył się Przegląd Zespołów Regionalnych Gminy Szaflary oraz Festyn dla mieszkańców gminy i okolicznych miejscowości. Zespoły regionalne z Bańskiej Wyżnej, Bańskiej Niżnej, Maruszyny Dolnej, Maruszyny Górnej, Skrzypnego, Szaflar i Zaskala zaprezentowały swoje umiejętności w zakresie śpiewu, tańca i muzyki góralskiej oraz przedstawiły zwyczaje i obrzędy (forma teatralna) na Podhalu.

     Jak twierdzą organizatorzy celem i założeniem przeglądu było:
     •stworzenie możliwości zaprezentowania umiejętności tanecznych i śpiewaczych młodych tancerzy i śpiewaków zrzeszonych w szkolnych zespołach regionalnych oraz grupach młodzieżowych i dorosłych,
     •popularyzacja wśród dzieci i dorosłych tradycyjnego tańca i śpiewu góralskiego,
     •utrzymanie kulturowych kontaktów pomiędzy sołectwami gminy oraz wymiana doświadczeń,
     • wzbogacenie kalendarza imprez szkolno-środowiskowych w wymiarze kultury rodzimej, w aspekcie znaczenia regionalizmu jako czynnika promującego miejscowości.
      Przegląd miał charakter niekonkursowy, nie mniej prezentacjom przyglądała się komisja w składzie:
Józef Pitoń,
Bartłomiej Koszarek,
Janina Będkowska,
Czesław Joniak.
Stwierdzono staranne przygotowanie w zakresie kompozycji całości – tańca wraz ze śpiewem i muzyką w czym zasługa instruktorów wyrażona w systematycznej pracy z dziećmi i młodzieżą. Zgromadzonej publiczności każdy zespół został przedstawiony przez konferansjerów przeglądu: Zofię Zapotoczną i Andrzeja Stramę.
     Wyrazy uznania należą się instruktorom:
     • Marii i Józefowi Staszlom – zespół „Watra” z Bańskiej Wyżnej,
     •Dorocie Adamczyk i Pawłowi Gał – zespół „Mali Saflarzanie” z Szaflar,
     •Barbarze Kowalczyk –zespół „Mali Marusynianie” z Maruszyny Górnej
     • oraz zespół „Zyngierki” z Maruszyny Dolnej,
     •Joannie Doruli i Pawłowi Gał – zespół „Niźniobańscanie” z Bańskiej Niżnej,
     •Anieli Król – zespół „Mali Zoskolanie” z Zaskala,
     •Andrzejowi Stramowi, Czesławowi Joniakowi, Monice Peciak, Barbarze Magdziak – zespół „Mali Skrzypnianie” ze Skrzypnego,

     Jak ważna jest praca instruktorów stwierdziła dyrektor szkoły Maria Tylka otwierając wraz z Wójtem Gminy Szaflary Stanisławem Ślimakiem przegląd:
„Tak se myślem, ze to syćko co robimy ucąc tyk młodyk sacunku dlo Ojców mowy, tradycji i zwycojów poprzez muzyke, toniec i śpiew, pielęgnowanie kultury nasyj „Małej Ojcyzny” ucymy patriotyzmu i pocucio dumy narodowyj, zachowanio nasyj odrębnej kultury.”

     Po występach szkolnych zespołów, z programem wystąpił jubileuszowy zespół ze Skrzypnego, prezentując szeroki wachlarz umiejętności w zakresie technicznej doskonałości wykonania tańca oraz poprawności wykonania prezentowanych pieśni i nut.
     Kilkugodzinne występy artystyczne – popisy tańca i muzyki wzbudzały entuzjazm zgromadzonej publiczności.
     Przegląd swoją obecnością zaszczycili dyrektorzy szkół oraz pracownicy Gminy Szaflary, prezesi Oddziałów Związku Podhalan z Gminy Szaflary, księża: ks. Edward Cygal, ks. Tadeusz Różałowski, ks. Andrzej Strama oraz ks. Grzegorz z Makowa Podhalańskiego oraz inne osoby, którym nieobca jest kultura podhalańska. Parlamentarzyści RP: pani Poseł na Sejm RP Anna Paluch oraz Senator RP Tadeusz Wojciech Skorupa z okazji jubileuszu 30-lecia zespołu „Mali Skrzypnianie” przesłali listy gratulacyjne.
      W uznaniu zasług dla tych, którzy zespół założyli, prowadzą i wspierają zostały wręczone pamiątkowe dyplomy. Otrzymali je:
Władysław Zachara,
Maria Tylka,
Andrzej Lasak (ojciec i syn),
Jan Czesław Joniak,
Monika Peciak,
Barbara Magdziak,
Andrzej Strama,
Władysław Tylka,
ks. Edward Cygal,
ks. Tadeusz Różałowski,
ZP Koło 69 w USA,
Stanisław Ślimak,
Paweł Cetera,
Barbara Chramiec,
Jan Hamerski,
Dorota i Jan Wilczek,
Zofia i Andrzej Mrugała,
Renata i Stanisław Zapotoczny,
Jakub Bobak,
OSP w Skrzypnem,
Rada Sołecka w Skrzypnem
i Rada Rodziców ZSPiG w Skrzypnem.
     Dyrektor szkoły Maria Tylka składa podziękowania dla pań: Marii Taras i Heleny Stramy za przygotowanie potraw regionalnych oraz dla zespołu „Śvist”. Po występach odbyła się zabawa taneczna przy muzyce zespołu „Bartki” i zespołu „Śvist”.
      Niedzielne świętowanie było wspólnym przedsięwzięciem Zespołu Szkoły Podstawowej i Gimnazjum w Skrzypnem, Urzędu Gminy Szaflary, Związku Podhalan Oddział Skrzypne, Rady Sołeckiej, Rady Rodziców oraz Ochotniczej Straży Pożarnej w Skrzypnem.

Władysław Tylka


HISTORIA ZESPOŁU „MALI SKRZYPNIANIE”

     Zespół  powstał w1979 roku z inicjatywy władz oświatowych i ówczesnego dyrektora szkoły Władysława Zachary. Do roku 1989 był finansowany przez władze oświatowe. W okresie pierwszych lat transformacji gospodarczej (po roku 1989), z wnioskiem o finansowe wsparcie dyrektor szkoły Maria Tylka zwróciła się do rady sołeckiej i sołtysa wsi p. Barbary Chramiec. Wsparcie dotyczyło opłacenia instruktora zespołu. Obecnie zespół jest finansowany ze środków rady sołeckiej. Do roku 2000 instruktorem zespołu był Andrzej Lasak - znany muzyk na Podhalu, następnie po ojcu przez 2 lata zespół prowadził jego syn Andrzej Lasak. Obecnie jest 4 instruktorów, a to w związku z rekordową liczbą dzieci uczęszczających na próby. Zespół obecnie liczy 80 dzieci. Instruktorami są: Jan Czesław Joniak, Andrzej Strama, Monika Peciak i Barbara Magdziak.
     Przez 30 lat "Mail Wierchowi"  - tak kiedyś nazywał się zespół, a później "Mali Skrzypnianie" uczestniczył w licznych przeglądach i festiwalach folklorystycznych, zdobywając nagrody i wyróżnienia. Uczestniczył w konkursach: Muzykowanie na Duchową nutę w Czarnym Dunajcu, Przegląd Muzyk Podhalańskich w Nowym Targu, Sabałowe Bajania w Bukowinie Tatrzańskiej, Konkurs Kolęd w Zakopanem, Pieśni Religijnej w Czerwiennym. W 1983 roku - na XVII Ogólnopolskim Festiwalu Kapel i śpiewaków Ludowych w Kazimierzu otrzymali nagrodę "Basztę" , którą odebrał Andrzej Lasak. W 2004 roku na Ogólnopolskim Spotkaniu Seniorów w Międzyzdrojach (woj. zachodniopomorskie) zostali wyróżnieni. Wielokrotnie występowali w Warszawie, Koninie. Krakowie, Sieradzu, Baranowie Sandomierskim i innych miastach Polski. W 1981 r. gościli u siebie Baskijski Dziecięcy Zespół Ludowy. Planowany w 1982 roku wyjazd zagraniczny do Francji pokrzyżowały inne wydarzenia. W 2009 roku zespół reprezentował Gminę Szaflary w Spotkaniu Wyszehradzkim na Słowacji. Występowali we Włoszach i na Węgrzech. Co rocznie biorą udział w uroczystościach szkolnych, kościelnych i samorządowych odbywających się na terenie Gminy Szaflary i Powiatu Nowotarskiego.
     W dowód zasług dla Gminy Szaflary, Rada Gminy Szaflary wraz z wójtem Stanisławem Ślimakiem na posiedzeniu Rady Gminy w dniu 24.06.2005 r. uhonorowała wszystkich tych - którzy dają z siebie więcej niż inni na rzecz rozwoju rodzimej kultury i zespołu "Mali Skrzypnianie". W uznaniu zasług XL Zjazd Związku Podhalan w 2002 roku zespołowi Szkoły Podstawowej i Gimnazjum w Skrzypnem oraz Andrzejowi Lasakowi nadał tytuły Zasłużony dla Kultury Podhalańskiej. Na XLII Zjeździe w 2005 roku tytuł ten otrzymał Czesław Joniak. W 2009 roku na XLIV Nadzwyczajnym Zjeździe Związku Podhalan w roku jubileuszowym: 105 lecie Góralskiego Ruchu Regionalnego, 90 lecie Związku Podhalan w Polsce, 80 lecia Związku Podhalan w USA tytuł Zasłużony dla Kultury Góralskiej otrzymała Monika Peciak.
     Zespół góralski przy szkole w Skrzypnem należy do tych, który jako jeden z nielicznych ma najdłuższy - nieprzerwany okres działalności.

Władysław Tylka


1 2 3

ZDJĘCIA: S.PECIAK, D.TYLKA

1 2 3

[URZĄD GMINY]  [KULTURA I SZTUKA]  [SOŁECTWA]  [SZKOŁY]  [GOSPODARKA]  [ORGANIZACJE]  [TURYSTYKA]  [SPORT]  [HISTORIA]  [PARAFIE]  [ZDJĘCIA]  [MAPY]