OFICJALNA STRONA INTERNETOWA GMINY SZAFLARY
GMINA SZAFLARY
             

BIULETYN INFORMACJI PUBLICZNEJ

.:MENU:.

- AKTUALNOŚCI
- URZĄD GMINY
- KULTURA I SZTUKA
- SOŁECTWA
- SZKOŁY
- KONKURSY
- GOSPODARKA
- ORGANIZACJE
- TURYSTYKA
- SPORT
- HISTORIA
- PARAFIE
- ZDJĘCIA
- MAPY

.:FOTO:.

TATRY ZIMĄ

.:KALENDARZ:.

PORTAL /WYSTĘP SKRZYPNIANEK NA KONCERCIE GALOWYM PIEŚNI PATRIOTYCZNEJ W KRAKOWIE POLSKA / MAŁOPOLSKIE / NOWOTARSKI

.:WYSTĘP SKRZYPNIANEK NA KONCERCIE GALOWYM PIEŚNI PATRIOTYCZNEJ W KRAKOWIE :.

WYSTĘP SKRZYPNIANEK NA KONCERCIE GALOWYM PIEŚNI PATRIOTYCZNEJ W KRAKOWIE

     W dniach 8-9 listopada 2008 r. zespół „Skrzypnianki” wraz ze szkolną kapelą góralską gościł w Krakowie uczestnicząc w VI Małopolskim Przeglądzie Pieśni Patriotycznej. Po przejściu eliminacji, jako wyróżniony wystąpił w Koncercie Galowym wraz z chórami i solistami.
    Zespół zaprezentował jedna z przygotowanych pieśni: „Jest takie miejsce – taki kraj”, za którą otrzymał Nagrodę Prezydenta Miasta Krakowa. Koncert Galowy zgromadził licznych przedstawicieli samorządu miasta Krakowa, samorządu wojewódzkiego wraz z przewodniczącym Komisji Kultury Janem Hamerskim oraz przedstawicieli kultury i nauki. Hasłem przewodnik przeglądu były słowa Zbigniewa Herberta: „Bądź wierny, idź”. Przewodnie hasło konkursu nawiązywało tematycznie do twórczości wielkiego poety, eseisty, dramatopisarza okresu powojennego. Twórczości, która stała się w latach 80-tych manifestem wolności i wyrazem oporu. Również postać poety była symbolem bezkompromisowego sprzeciwu. Mimo licznych podróży zagranicznych zawsze wracał do kraju. Sejm Rzeczypospolitej Polski uchwalił rok 2008 Rokiem Zbigniewa Herberta.
    Tegoroczny przegląd został zorganizowany z okazji 90-tej rocznicy Odzyskania Niepodległości przez Polskę oraz w 30–tą rocznicę Inauguracji Pontyfikatu Ojca Świętego Jana Pawła II. Przed Koncertem Galowym odbyła się uroczysta msza św. za Ojczyznę i Pontyfikat Jana Pawła II w Kościele Matki Boskiej Częstochowskiej na os. Szklane Domy . Wystąpiliśmy wspólnie z kilkoma wyróżnionymi zespołami śpiewając pieśń o Naszym Ojcu Świętym Janie Pawle II.
Organizatorami przeglądu byli między innymi:
- Akcja Katolicka Archidiecezji Krakowskiej z prezesami: mgr inż. Stefanem Majerczakiem i dr Janem Wilkiem,
- Katolickie Stowarzyszenie Młodzieży,
- Małopolski Kurator Oświaty,
- instytucje kulturalne i kościelne.
Patronat honorowy nad przeglądem objęli:
- Jego Eminencja ks. Kardynał Stanisław Dziwisz,
- Piotr Boroń – Minister, Członek Krajowej Rady Radiofonii i Telewizji.
    Występy w Krakowie szkolnego zespołu śpiewaczego, który prowadzi mgr Monika Peciak oraz kapeli góralskiej, którą prowadzi Jan Czesław Joniak wpisują się w realizację programu wychowawczego i edukacji patriotycznej- pielęgnowania wzoru bohaterstwa i miłości Ojczyzny.
    Do zespołu „Mali Skrzypnianie” działającego przy Zespole Szkoły Podstawowej i Gimnazjum w Skrzypnem, pod patronatem Związku Podhalan dołączył szkolny zespół śpiewaczy „Skrzypnianki” złożony z uczennic szkoły i absolwentek. Wszystkie je łączy wspólna cecha – nie tylko piękna barwa głosu, ale przede wszystkim chęć do wspólnego śpiewania. Wracają tym samym do tradycji - dawnej, kiedy domy tętniły muzyką i śpiewem zgromadzonych tam mieszkańców.
    Niebawem ma się ukazać płyta z kolędami góralskimi śpiewanymi przez tę grupę z akompaniamentem szkolnej kapeli góralskiej.
Na 23 listopada 2008 r. „Skrzypnianki” otrzymały zaproszenie na występ w Filharmonii Krakowskiej.
[URZĄD GMINY]  [KULTURA I SZTUKA]  [SOŁECTWA]  [SZKOŁY]  [GOSPODARKA]  [ORGANIZACJE]  [TURYSTYKA]  [SPORT]  [HISTORIA]  [PARAFIE]  [ZDJĘCIA]  [MAPY]