OFICJALNA STRONA INTERNETOWA GMINY SZAFLARY
GMINA SZAFLARY
             

BIULETYN INFORMACJI PUBLICZNEJ

.:MENU:.

- AKTUALNOŚCI
- URZĄD GMINY
- KULTURA I SZTUKA
- SOŁECTWA
- SZKOŁY
- KONKURSY
- GOSPODARKA
- ORGANIZACJE
- TURYSTYKA
- SPORT
- HISTORIA
- PARAFIE
- ZDJĘCIA
- MAPY

.:FOTO:.

TATRY ZIMĄ

.:KALENDARZ:.

.:PODHALAŃSKA LOKALNA GRUPA DZIAŁANIA:.

.:BIURO INICJATYW SPOŁECZNYCH:.

.:6 LATKU WITAJ W SZKOLE:.

.:6 LATKU WITAJ W SZKOLE
WOJEWÓDZTWO MAŁOPOLSKIE
:.

.:PAMIĘTAJ O SZKOLE:.

PORTAL /SUKCESY PLAKATÓW ZE SKRZYPNEGO W OGÓLNOPOLSKIM KONKURSIE „BEZPIECZEŃSTWO DLA WSZYSTKICH” POLSKA / MAŁOPOLSKIE / NOWOTARSKI

.:SUKCESY PLAKATÓW ZE SKRZYPNEGO W OGÓLNOPOLSKIM KONKURSIE „BEZPIECZEŃSTWO DLA WSZYSTKICH” :.

SUKCESY PLAKATÓW ZE SKRZYPNEGO
W OGÓLNOPOLSKIM KONKURSIE
„BEZPIECZEŃSTWO DLA WSZYSTKICH”


     Uczniowie z Zespołu Szkoły Podstawowej i Gimnazjum w Skrzypnem po raz drugi wystąpili w finale ogólnopolskiego konkursu plastycznego „Bezpieczeństwo dla wszystkich’ organizowanego przez Renault. przy wsparciu Krajowej Rady Bezpieczeństwa Ruchu Drogowego, Ministerstwa Edukacji Narodowej, Policji oraz Instytutu Transportu Samochodowego. Finałowa rywalizacja odbyła się w Teatrze Buffo w Warszawie w dniu 24 kwietnia 2009 r.
    Dwie prace uczniów klasy I i IV wykonane pod kierunkiem p. Moniki Peciak zostały zakwalifikowane do „złotej siódemki” finalistów. Na tegoroczny konkurs zostało nadesłanych 2564 prac z 1679 klas i 509 szkół podstawowych z całej Polski. Finał konkursu odbywał się w Teatrze Buffo w Warszawie i polegał na zaprezentowaniu 3-minutowego programu artystycznego związanego z tematem przewodnim tegorocznego konkursu – „Bezpieczna droga do szkoły” spójnego z tematem pracy plastycznej. W finale wystąpiły szkoły podstawowe ze: Skrzypnego, Piekoszowa, Rybnika, Odporyszowa i Warszawy.
    Uczniowie klasy I ze Skrzypnego zaprezentowali program będący formą teatrzyku kukiełkowego – w trakcie śpiewania piosenki – dzieci rysują kredkami bezpieczną drogę. Pokazują znajomość głównych zasad poruszania się po drodze. Znajomość zasad ujęta jest w haśle; „Do szkoły idziemy – bezpieczni być chcemy”.
    Uczniowie klasy IV – zeszłoroczni zwycięzcy konkursu i reprezentanci Polski we Francji - w tym roku przedstawili prezentację nowego znaku drogowego - chroniącego dzieci idące do szkoły oraz informującego innych użytkowników o dzieciach na drodze. Przedstawiony program był słowno-muzyczny przy własnym akompaniamencie kapeli
    Finał krajowy rozpoczął się od powitania dzieci przez Janusza Józefowicza, dyrektora Teatru Buffo, oraz Nataszę Urbańską. Para życzyła dzieciom dobrej zabawy i trzymała kciuki, aby wszystkie prezentacje się udały. Gościem specjalnym krajowego finału był także znany aktor Rafał Królikowski – Udział w tym wydarzeniu jest dla mnie wielką radością. Cieszę się, że zobaczyłem tutaj dzieci, które znają i przestrzegają zasad ruchu drogowego i potrafią tą wiedzę przekazać w ciekawy artystycznie sposób . Występy dzieci, które zobaczyłem na scenie Teatru Buffo zrobiły na mnie bardzo duże wrażenie. Ja także staram się edukować moich synów. Nie tylko w teorii, ale także poprzez bezpieczną jazdę samochodem – powiedział Rafał Królikowski.
    Agata Szczech – dyrektor Public Relations Renault Polska powiedziała: Niezmiernie cieszy nas fakt, że do konkursu przystępuje coraz więcej dzieci, które zaskakują nas pomysłowością i stosuję ciekawe techniki plastyczne. To ponad dwukrotnie więcej prac niż w ubiegłym roku! Na uwagę zasługują ośrodki, które regularnie uczestniczą w konkursie. To zasługa nauczycieli, którzy rozumieją wagę wychowania komunikacyjnego od najmłodszych lat.
    Dwudniowy pobyt w Warszawie - połączony ze zwiedzaniem stolicy był dla dzieci ogromnym przeżyciem. Dzieci zobaczyły Zamek Królewski, Barbakan, Stare Miasto, liczne pomniki, usłyszały legendy o Warszawie przekazane przez przewodnika. Pobyt w Warszawie połączony był również z oglądaniem filmu trójwymiarowego oraz zabawą w parku rozrywki KulaHula.
    Nadmienić należy, że w tym roku Skrzypnianie powtórzyli sukces z 2008 r., kiedy to klasa trzecia uczestniczyła w finale i przypadł jej zaszczyt reprezentować Polskę we Francji. W tym roku w finale uczestniczyły dwie klasy – klasa I i klasa IV. Zasługa w tym niewątpliwa osoby uczącej p. Moniki Peciak, która rozumie wagę wychowania komunikacyjnego i stara się go wdrażać swoim podopiecznym od najmłodszych lat. Wizja zagrożenia na drodze jest elementem świadomości, która do nas dociera ze zdwojoną siłą dopiero wtedy, kiedy stanie się wypadek. Na co dzień jednak zapominamy o zagrożeniach. Doskonałym środkiem przekazu jest plakat czy inna forma graficzna, która nam o tym przypomina. Zapytana, co czuła gdy dowiedziała się o wyróżnieniu, które przypadło dla jej wychowanków, i czego sobie obiecuje po tym sukcesie? Pierwsze niedowierzałam, ze po raz drugi będziemy w finale. Życzeniem moim jest, by droga w Skrzypnem była bezpieczna dla dzieci – by pojawiły się progi zwalniające, odpowiednie oznakowanie drogi.
    Konkurs plastyczny jest częścią programu edukacyjnego „Bezpieczeństwo dla wszystkich”, który jest jedną z największych inicjatyw na rzecz poprawy bezpieczeństwa dzieci na drogach w Polsce i w Europie. Program jest realizowany po raz 9. w 20 krajach i do tej pory wzięło w nim udział prawie 10 milionów dzieci, w tym 642 000 w Polsce. Podobnie jak w roku poprzednim firma Renault zapewni reprodukcje (wydruk) 7 finałowych plakatów. Plakaty posłużą do zorganizowanie kampanii plakatowej na terenie szkół, urzędów i miejscowości.

Opracował: Władysław Tylka


[URZĄD GMINY]  [KULTURA I SZTUKA]  [SOŁECTWA]  [SZKOŁY]  [GOSPODARKA]  [ORGANIZACJE]  [TURYSTYKA]  [SPORT]  [HISTORIA]  [PARAFIE]  [ZDJĘCIA]  [MAPY]