OFICJALNA STRONA INTERNETOWA GMINY SZAFLARY
GMINA SZAFLARY
             

BIULETYN INFORMACJI PUBLICZNEJ

.:MENU:.

- AKTUALNOŚCI
- URZĄD GMINY
- KULTURA I SZTUKA
- SOŁECTWA
- SZKOŁY
- KONKURSY
- GOSPODARKA
- ORGANIZACJE
- TURYSTYKA
- SPORT
- HISTORIA
- PARAFIE
- ZDJĘCIA
- MAPY

.:FOTO:.

TATRY ZIMĄ

.:KALENDARZ:.

PORTAL / KONKURS RECYTATORSKO – GAWĘDZIARSKI
IM. ANDRZEJA KUDASIKA I BOGDANA WERONA
W SKRZYPNEM
POLSKA / MAŁOPOLSKIE / NOWOTARSKI

.:KONKURS RECYTATORSKO – GAWĘDZIARSKI
IM. ANDRZEJA KUDASIKA I BOGDANA WERONA
W SKRZYPNEM :.


KONKURS RECYTATORSKO – GAWĘDZIARSKI
IM. ANDRZEJA KUDASIKA I BOGDANA WERONA
W SKRZYPNEM

(…)Urodziłaś się Ty!
Tu!...
Mowo ojców i braci, i moja
Gwaro podhalańska!
(…) zalubiłek się w Tobie
na śmierzć!

S. Nędza Kubiniec


     W uroczystej atmosferze przepełnionej wzajemną życzliwością i szacunkiem dla „mowy ojców” zgromadzeni 25 listopada 2009r. w Zespole Szkoły Podstawowej i Gimnazjum w Skrzypnem wsłuchiwali się w recytacje i gawędy dzieci i młodzieży na XVIII Gminnym Konkursie Recytatorsko Gawędziarskim im. Andrzeja Kudasika i Bogdana Werona.
     Konkurs tegoroczny jest szczególny, jak zaznaczyła dyrektor szkoły Maria Tylka „…bowiem jest zbieżny w czasie z rocznicą 105-lecia Ruchu Góralskiego i 90-lecia powstania Związku Podhalan – organizacji, która powstała po to, aby Podhalanie zachowali swoją tożsamość kulturową, by zachowana została gwara, obyczaje i wreszcie, by mieszkańcy tej ziemi mogli decydować o swoim bycie włączając się aktywnie w życie społeczno-gospodarcze uczestnicząc we wszystkich strukturach sprawowania władzy.”
     Wójt Gminy Szaflary p. Stanisław Ślimak wymienił wiele aspektów wychowania wskazując ogromną rolę, jaką pełni wychowanie regionalne. Nawiązał do patronów konkursu Śp. A. Kudasika i Śp. B. Werona, którzy wnieśli niepowtarzalny wkład w kulturę podhalańską – a były to osoby znane i szanowane w Gminie Szaflary. Przekazał też uznanie dla ludzi piszących gwarą, gdyż pozwala to zachować język i przekazać wiele mądrości dla obecnego pokolenia i pokoleń przyszłych.
     W organizację konkursu aktywnie włączył się Oddział Związku Podhalan w Skrzypnem, Urząd Gminy Szaflary oraz Powiatowe Centrum Kultury w Nowym Targu - główny sponsor nagród książkowych. Dla Zespołu Szkoły Podstawowej i Gimnazjum w Skrzypnem, który od początku jest organizatorem tego konkursu okazana pomoc była znacząca.
     Honorowy patronat nad konkursem objęli: Senator Rzeczypospolitej Polskiej - pan Tadeusz Skorupa, Prezes Zarządu Głównego – pan Maciej Motor Grelok, Starosta Powiatu Nowotarskiego – pan Krzysztof Faber, Wójt Gminy Szaflary – pan Stanisław Ślimak. Patronat medialny: Dziennik Polski i radio „Alex”.
     W konkursie uczestniczyło 60 uczniów z 8 szkół podstawowych, 7 gimnazjów z Gminy Szaflary oraz Gminnego Przedszkola w Szaflarach.
Młodym recytatorom i gawędziarzom przysłuchiwała się i przyglądała Komisja w składzie: przewodniczący- pan Roman Dzioboń, członkowie: pani Wanda Szado-Kudasikowa, pani dr Anna Mlekodaj, pani mgr Dorota Majerczyk i pan mgr Bartłomiej Koszarek.
Zdobyte przez uczestników miejsca i wyróżnienia:

Grupa wiekowa klas 0-III SP
kategoria recytacji:

I - Emilia Stopka – Szaflary
I - Dawid Krupa – Skrzypne
II - Patrycja Karwaczka - Maruszyna G.
III - Jan Zwijacz – Bańska Wyżna
III - Robert Rutkowski – Maruszyna D.
wyróżnienia:
Adrian Bobak – Skrzypne

kategoria gawęd:
I - Stanisław Kwak – Skrzypne
II - Iwona Jarząbek – Bańska Niżna
III - Wiktoria Sąder – Szaflary
wyróżnienia:
Michał Rychtarczyk – Maruszyna Górna
Katarzyna Kustwan i Izabela Kula z Boru,
Monika Michniak i Edyta Strama z Maruszyny Górnej,
Karolina Zapotoczna Skrzypne,

Grupa wiekowa IV-VI SP
kategoria recytacji:

I - Karolina Gąsior – Bańska Wyżna
II - Patryk Zapotoczny – Skrzypne
III – Marcin Stopka –Skrzypne
wyróżnienia:
Wojciech Bukowski – Maruszyna Górna
Stanisław Jarosz – Bańska Wyżna

kategoria gawęd:
I - Katarzyna Strama - Szaflary
II - Andżelika Kwak - Skrzypne
III - Damian Łapka – Maruszyna Górna
wyróżnienia:
Andrzej Szafarski – Szaflary
Małgorzata Chrobak – Bór

Grupa gimnazjalistów
kategoria recytacji:

I - Andrzej Tylka – Skrzypne
I - Marek Kaczmarczyk – Bańska Niżna
II - Justyna Jarosz – Bańska Wyżna
II - Paulina Papież – Bańska Niżna
III - Angelika Stopka – Bańska Wyżna
III – Katarzyna Król – Zaskale
wyróżnienia:
Anna Cudzich – Skrzypne
Jadwiga Łaś – Szaflary

kategoria gawęd:
I - Dominik Kos – Maruszyna Górna
II - Andrzej Adamczyk – Szaflary
III - Damian Rutkowski – Maruszyna Dolna
wyróżnienia:
Tomasz Stopka – Skrzypne
Krystian Sikora – Skrzypne

     Wszyscy uczestnicy otrzymali piękne dyplomy, zaś zdobywcy trzech pierwszych miejsc i wyróżnień oraz recytatorzy i gawędziarze z klas 0-III otrzymali nagrody książkowe. Ponadto uczestnicy za zajęte miejsca zdobywali dla swojej szkoły punkty w walce o główną nagrodę – Puchar Senatora Rzeczypospolitej Polskiej Tadeusz Skorupy.
I tak w klasyfikacji ogólnej puchar przypadł Zespołowi Szkoły Podstawowej i Gimnazjum w Skrzypnem za zdobyte 16 punktów.
Pozostałe szkoły zdobyły:
Szaflary – 14,
Maruszyna Górna -13,
Bańska Wyżna -12,
Bańska Niżna – 10,
Maruszyna Dolna – 4,
Bór -3,
Zaskale -2.

     Nagrodę specjalną ufundowaną przez poetkę Wandę Szado-Kudasikową dla najmłodszego uczestnika otrzymała Natalia Gał z Gminnego Przedszkola w Szaflarach.

     W czasie uroczystości został wręczony przez prezesa Zarządu Głównego Związku Podhalan Macieja Motora Greloka dyplom „Zasłużony dla Kultury Góralskiej” dla Pani Moniki Peciak przyznany przez XLIV Nadzwyczajny Zjazd Związku Podhalan.
Wręczając dyplom Prezes Związku Podhalan podziękował p. Monice Peciak za wkład pracy na płaszczyźnie kultury góralskiej, która przynosi widoczne efekty – dla zespołu, dla środowiska Skrzypnego, dla szkoły, no i rzecz oczywista dla Związku Podhalan. W dalszym wystąpieniu Prezes powiedział:
      „Serdeczne dziękuję za zaproszenie na Wasz konkurs do Skrzypnego. Wielką sprawą dla wychowania dzieci i młodzieży jest to co robicie. Przywiązanie do gwary, mowy ojców kształtuje przyszłe pokolenia. Wychowanie na fundamencie tradycji daje nadzieję, że nasza Ojczyzna w globalnej Europie nie zatraci swojej tożsamości. Konkurs w Skrzypnem jest przykładem dbania o rozwój kultury góralskiej. Kiedy wchodzę do tej szkoły – czuje się wielki klimat rodzinny i góralski. Gratulacje dla organizatorów, na czele z p. Dyrektor Marią Tylka i Prezesem O/Z.P. Skrzypne Władysławem Tylka. Do Skrzypnego zawsze z radością będę wracał, a przykład Wasej roboty będę głosił po syćkik dziedzina. Scynść Boze Wasej robocie!”

     Senator RP p. Tadeusz Skorupa w swoim wystąpieniu stwierdził:
    „… w obecnym czasie jest niezmiernie ważne wychowanie dzieci i młodzieży na bazie tradycji - tej podhalańskiej. Skrzypne jest tego przykładem. Wychowanie i przekazanie kultury będzie gwarantowało jej ciągłość. Ważne jest, by te dzieci mogły przekazać swoim następcom ogromne bogactwo tkwiące w kulturze góralskiej. Aby tak się stało – my starsi musimy o to zabiegać…”.
Senator złożył gratulacje organizatorom konkursu oraz wyraził podziękowanie dla komisji oceniającej.

     Występom recytatorów i gawędziarzy przysłuchiwali się: Senator Rzeczypospolitej Polskiej p. Tadeusz Skorupa, Prezes Zarządu Głównego Związku Podhalan p. Maciej Motor – Grelok, Wójt Gminy Szaflary p. Stanisław Ślimak, Wicestarosta Powiatu Nowotarskiego p. Maciej Jachymiak, p. Bogusław Waksmundzki, Dyrektor Powiatowego Centrum Kultury w Nowym Targu p. Tadeusz Watycha, Przedstawiciel Kuratorium Oświaty p.Wizytator Dorota Słońska Halczak, Dyrektor Gminnego Zespołu Oświatowego p. Zbigniew Strama, ks. Kanonik Edward Cygal, Radny Powiatowy p. Władysław Tylka, Prezes O/Z.P. w Szaflarach p. Dorota Adamczyk, Radna Gminy Szaflary p. Barbara Magdziak, a także licznie przybyli nauczyciele i rodzice ze wszystkich szkół z Gminy Szaflary.
     Zmagania konkursowe uświetnił swoim występem szkolny zespół regionalny „Mali Skrzypnianie” oraz kapela.
     Organizatorzy dziękują wszystkim młodym recytatorom i gawędziarzom oraz ich opiekunom za udział w konkursie, oraz wszystkim, którzy wspomagali materialnie i organizacyjnie tę przepiękną imprezę, zaś rodzicom za wystrojenie swoich pociech. Wyrazy uznania są adresowane do nauczycieli ze Skrzypnego: dla p. Z. Bolechowskiej, p. M. Stahl – Pałys, p. M. Peciak, p. B. Magdziak, p. B. Strzep, p. L. Bafii, p. H. Szulc, p. A. Waluś, p. D. Gołębiowskiej, p. I Zagól za wykonanie dekoracji oraz prace kulinarne oraz dla rodziców: p. D. Kwak i A. Zapotocznej za przygotowanie posiłku dla dzieci.
Wyrazy uznania kierujemy dla członków komisji za staranne ocenianie prezentacji oraz przekazanie cennych uwag dla wszystkich uczestników oraz nauczycieli ich przygotowujących.

Tekst – Władysław Tylka
Zdjęcia – Stanisław Peciak.


1 2 3 4 5

1 2 3 4 5

[URZĄD GMINY]  [KULTURA I SZTUKA]  [SOŁECTWA]  [SZKOŁY]  [GOSPODARKA]  [ORGANIZACJE]  [TURYSTYKA]  [SPORT]  [HISTORIA]  [PARAFIE]  [ZDJĘCIA]  [MAPY]