.:NARODOWE SIŁY REZERWOWE:.

PORTAL / MISTRZ ZE SKRZYPNEGO POLSKA / MAŁOPOLSKIE / NOWOTARSKI

.: MISTRZ ZE SKRZYPNEGO :.

MISTRZ ZE SKRZYPNEGO

Uczeń I klasy gimnazjum ze Skrzypnego Kacper Gromala zajął I miejsce w kategorii juniorów młodszych, zdobywając Puchar Polski Modeli Szybowców Sterowanych Mechanicznie klasy F1E. W zawodach drużynowych w Gliwicach wraz z kolegą Janem Kabacińskim wywalczyli wicemistrzostwo Polski.

W dniu 03.10.2012 r. ZSPiG w Skrzypnem odbyło się spotkanie gimnazjalistów z mistrzem któremu gratulacje przekazał wychowawca Pan Władysław Tylka, ksiądz kanonik Edward Cygal proboszcz Skrzypnego wręczył nagrodę pieniężną osobiście ufundowaną. Od szkoły na spotkaniach z uczniami gimnazjum i podstawówki zostały wręczone nagrody książkowe przez dyrektor Panią Marię Tylkę.

Kacper Gromala mimo młodego wieku jest zawodnikiem z kilkoma znaczącymi tytułami. W roku 2011 zajął 3 miejsce w Pucharze Polski, które podobnie jak w 2012 r. organizowane były przez Aeroklub Polski według zasad określonych przez Międzynarodową Federację Aeronautyki (FAI). System pucharowy składa się z kliku zawodów organizowanych na terenie Polski, gdzie zawodnik klasyfikowany jest według zajętego miejsca i zdobywa punkty do klasyfikacji końcowej. Kategoria F1E modeli sterowanych prętem magnetycznym (modeli z kompasem) wykorzystujących zjawiska atmosferyczne jak: wiatr, prądy wznoszące na Podhalu została reaktywowana w 1957 r. przez Wiesława Jakubowskiego, a następnie przez Tadeusza Wiśniowskiego. W kategorii tej W Polsce były rozgrywane zawody rangi Mistrzostw Świata (dwukrotnie) i Europy.

Z pracowni modelarskiej Powiatowego Młodzieżowego Domu Kultury (obecnie Powiatowego Centrum Kultury) wyszło wielu utalentowanych nowotarskich modelarzy – wielokrotnych Mistrzów Polski, Europy i Świata.

Wujek Kacpra Jacek Pawlik w 1997 r. w Czechosłowacji wywalczył tytuł Wicemistrza Świata.

Kacper uczęszcza na zajęcia w PCK w Nowym Targu. Zbudowane modele według wskazań doświadczonego instruktora Pana Bogusława Kudasa, wraz z umiejętnościami Kacpra odnoszą sukcesy w rankingu młodych konstruktorów i zawodników. Kacper na zawody zabiera 3 szybowce o rozpiętościach skrzydeł: szybki (170 cm), średni (210cm), wolny (260cm). Wykorzystuje ten, który najbardziej odpowiada aktualnym warunkom atmosferycznym.

Na częste zawody w ciągu roku z Kacprem wyjeżdża instruktor (pełni rolę trenera), ojciec i osoby towarzyszące.

Zaawansowane modelarstwo jest dyscypliną sportową, która jak każda dyscyplina sportowa potrzebuje środków finansowych. Kacper z instruktorem i rodzicami liczą, że w nadchodzącym sezonie pojawią się sponsorzy dla tej zasłużonej dyscypliny sportowej.

Tekst i zdjęcia: Władysław Tylka

[URZĄD GMINY]  [KULTURA I SZTUKA]  [SOŁECTWA]  [SZKOŁY]  [GOSPODARKA]  [ORGANIZACJE]  [TURYSTYKA]  [SPORT]  [HISTORIA]  [PARAFIE]  [ZDJĘCIA]  [MAPY]