|
|
.:OPŁATEK WIEJSKI W SZAFLARACH:.
|
Opłatek jest symbolem pojednania i przebaczenia, znakiem przyjaźni i miłości. Dzielenie się nim wyraża chęć bycia razem, bo przecież ludzie skłóceni nie zasiadają do wspólnego stołu. Ma swoją symbolikę w wymiarze nie tylko duchowym, bowiem "chleb", podkreśla również doczesny charakter życzeń, będący nawiązaniem do modlitwy – prośby, aby nam go nie zabrakło („Chleba naszego powszedniego...”). Należy być jak chleb dobrym i jak chleb podzielnym.
Tradycja łamania się opłatkiem wywodzi się z pierwszych wieków chrześcijaństwa. Nie miała początkowo związku z Bożym Narodzeniem, była symbolem komunii duchowej członków wspólnoty. Z czasem na wigilijną mszę przynoszono chleb, który błogosławiono i którym się dzielono. Zabierano go też do domów dla chorych, czy tych, którzy z różnych powodów nie mogli być w kościele; przesyłano go krewnym i znajomym.
W sołectwach naszej Gminy organizowanie opłatka wiejskiego to już stały element życia wspólnoty. W tym roku takie spotkania odbyły się w Borze, Bańskiej Niżnej, Bańskiej Wyżnej, Maruszynie i Zaskalu, a 3 lutego 2007 roku w remizie OSP spotkała się społeczność sołectwa Szaflary. Organizatorami byli: Związek Podhalan Oddział w Szaflarach z prezesem Józefem Kalatą oraz Ochotnicza Straż Pożarna z Naczelnikiem Władysławem Miglem i prezesem Stanisławem Kowalkowskim na czele. Spotkanie rozpoczęło się około godziny 18.00. Konferansjer, zastępca prezesa Związku Podhalan, Pan Józef Komperda przywitał wszystkich gości i zaprosił na część artystyczną: koncert kolęd Gminnej Młodzieżowej Orkiestry Dętej pod kierownictwem Pana Józefa Pańszczyka, piękny solowy koncert na akordeonie (guzikówce) Marii Gałdyn, uczennicy klasy III b gimnazjum, koncert na trąbkach braci Gacków, następnie występ kapeli rodzinnej Mrowców wraz z tańcem zbójnickim w wykonaniu ich młodszego brata. Na koniec zaprezentowała się „Mało Prowda” ze spektaklem „Otwarcie Remizy”, przygotowanym pod kierunkiem Doroty Adamczyk.
Po części artystycznej Proboszcz Parafii Andrzej Kamiński poświęcił opłatki i wszyscy zgromadzeni zaczęli życzyć sobie wzajemnie wszystkiego, co najlepsze.
Następnie odbył się poczęstunek. Gaździny z Szaflar przygotowały stoły szwedzkie z potrawami regionalnymi (kiszki, kiełbasy, żurek) pysznymi, że aż palce lizać.
W opłatku uczestniczył Wójt Gminy Szaflary mgr inż. Stanisław Ślimak, który skierował ciepłe słowa do zgromadzonych, dziękując za organizację opłatka. Obecni byli również: zastępca wójta Paweł Cetera z małżonką, Ksiądz Proboszcz senior Wojciech Wcisło, ksiądz wikariusz Adam Garlacz, Przewodniczący Rady Gminy Stanisław Szlęk, zastępca przewodniczącego Pani Danuta Łaś (obydwoje z Szaflar), dyrektor szkoły Pan Jarosław Szlęk oraz Dzielnicowi - przedstawiciele Komendy Powiatowej Policji.
Impreza miała charakter lokalny, było więc ścisłe grono, przede wszystkim mieszkańcy Szaflar, których przyszło bardzo dużo: dzieci, młodzież, całe rodziny, a także ludzie będący uczestnikami życia wspólnoty Szaflar.
Oprawę muzyczną spotkania opłatkowego zapewniła kapela „Bartki” z Maruszyny; grała również na zabawie tanecznej.
|
|
|