OFICJALNA STRONA INTERNETOWA GMINY SZAFLARY
GMINA SZAFLARY
             

BIULETYN INFORMACJI PUBLICZNEJ

.:MENU:.

- AKTUALNOŚCI
- URZĄD GMINY
- KULTURA I SZTUKA
- SOŁECTWA
- SZKOŁY
- KONKURSY
- GOSPODARKA
- ORGANIZACJE
- TURYSTYKA
- SPORT
- HISTORIA
- PARAFIE
- ZDJĘCIA
- MAPY

.:FOTO:.

TATRY ZIMĄ

.:KALENDARZ:.

PORTAL /OBCHODY STULECIA SZKOŁY POLSKA / MAŁOPOLSKIE / NOWOTARSKI

OBCHODY STULECIA SZKOŁY:.

OBCHODY STULECIA SZKOŁY

     Tego roku szkoła w Maruszynie Dolnej obchodziła swoje święto podczas dwudniowej wycieczki do Inwałdu, Kęt i Wadowic w dniach 17 – 18 listopada. Wyjazd ten odbył się w ramach projektu "Stulecie szkoły", realizowanego w ramach Rządowego programu wyrównywania szans edukacyjnych w 2008 roku, który został napisany przez byłą dyrektor ZSPiG w Maruszynie Dolnej – panią Zofię Strama. Uczniowie, nauczyciele i kilku rodziców,     w sumie sto osób brało udział w tej wycieczce.
W dniu 17 listopada 2008 roku uczestnicy wycieczki udali się w pierwszej kolejności do Inwałdu, gdzie zwiedzali „Park Miniatur”. Tam uczniowie podzieleni na dwie grupy pod bacznym okiem przewodników mogli podziwiać zlokalizowany na 40 000 metrach kwadratowych Park Miniatur Architektonicznych. Mimo deszczu, wiatru i niskiej temperatury uczniowie byli zachwyceni modelami najsławniejszych cudów z całego świata. Wraz z nauczycielami i przewodnikami zwiedzali m.in. takie budowle jak: Świątynie Akropolu, Coloseum, Krzywą Wieżę w Pizie, Bazylikę Świętego Piotra, Mur Chiński, Wieżę Eiffla, Biały Dom, Bazylikę Św. Piotra, a także wiele innych słynnych obiektów zbudowanych w skali 1: 25.
    Z Inwałdu wycieczka udała się do Kęt – rodzinnego miasta Świętego Jana Kantego, Patrona Szkoły Podstawowej w Maruszynie Dolnej. Tam uczniowie zarówno szkoły podstawowej jak i gimnazjum zwiedzali i podziwiali przepiękne wnętrze kościoła, który został wybudowany w miejscu domu rodzinnego świętego Jana Kantego. Uczniowie modlili się w ciszy także w kościele parafialnym p.w. Świętej Katarzyny i Małgorzaty, znajdującym się obok kaplicy Świętego Jana Kantego. Zmartwił nas stan zabytkowego Kościoła. Mamy zamiar skierować pytania w tym zakresie do władz samorządowych i do władz kościelnych.     Kolejnym punktem wycieczki było zwiedzanie średniowiecznego rynku w Kętach i pomnika samego patrona Świętego Jana Kantego. Po smacznym obiedzie w wytwornej restauracji „Piwnica Rycerska” wycieczka udała się w miejsce noclegu do Klasztoru Pallotynów w Kleczy Dolnej koło Wadowic, w którym w pięknie odnowionych pomieszczeniach społeczność szkolna z Maruszyny Dolnej spędziła noc i skorzystała z dwóch posiłków.
    Z samego rana 18 listopada br. z Kleczy Dolnej wszyscy uczestnicy wycieczki udali się autokarami do Wadowic, zwiedzać dom rodzinny drugiego, jakże bliskiego wszystkim ( a przede wszystkim naszej szkole) człowieka – Ojca Świętego Jana Pawła II. W Wadowicach wraz z przewodnikami odwiedzono także Muzeum Miejskie i wystawę pt. „Wadowice Karola Wojtyły”, Bazylikę, w której się modlił Jan Paweł II i kościół p.w. Św. Piotra, przed którym stoi okazały pomnik Papieża Polaka. W Bazylice wadowickiej w ołtarzu świętej Rodziny podziwialiśmy postacie: Matki Boskiej, Pana Jezusa, Św. Józefa, Św. Anny i Św. Jana Kantego – naszego Patrona. Nie mogło obyć się bez „wadowickich kremówek”, toteż wszyscy uczestnicy wycieczki udali się do pobliskich kawiarni, aby posmakować słynnych słodyczy. Po obiedzie w restauracji „Dworek Mikołaja” bardzo zadowoleni uczniowie, rodzice i nauczyciele odwiedzili Bazylikę p .w. Św. Piotra, wybudowaną ku czci Jana Pawła II. Na podsadzce w Bazylice jest wmurowana tablica upamiętniająca zamach na Ojca Św. Jana Pawła II w dniu 13.05.1981 roku. Podziwialiśmy również przepiękny ogród i Golgotę zbudowane w otoczeniu Bazyliki. Po tak wspaniałej uczcie duchowej szczęśliwie i we wspaniałej atmosferze powróciliśmy do Maruszyny.
    Rok szkolny 2008/2009 został ogłoszony „Rokiem stulecia szkoły” i na tę okoliczność został napisany projekt, którego jednym z punktów było przygotowanie i realizacja wycieczki do miejsc urodzin i kultu Świętego Jana Kantego – Patrona szkoły. Przed społecznością Maruszyny Dolnej jest jeszcze wiele bardzo ważnych i interesujących przedsięwzięć, spotkań z ciekawymi ludźmi, a także jedyna w swoim rodzaju, główna uroczystość obchodów stulecia szkoły, która odbędzie się 7 czerwca 2009 roku w rocznicę przejazdu przez Maruszynę Ojca Św. Jana Pawła II (1997 rok), w dniu podsumowania gminnych konkursów o Janie Pawle II z udziałem wielu znakomitych gości.

Joanna Żółtek - Babiarz
[URZĄD GMINY]  [KULTURA I SZTUKA]  [SOŁECTWA]  [SZKOŁY]  [GOSPODARKA]  [ORGANIZACJE]  [TURYSTYKA]  [SPORT]  [HISTORIA]  [PARAFIE]  [ZDJĘCIA]  [MAPY]