OFICJALNA STRONA INTERNETOWA GMINY SZAFLARY
GMINA SZAFLARY
             

BIULETYN INFORMACJI PUBLICZNEJ

.:MENU:.

- AKTUALNOŚCI
- URZĄD GMINY
- KULTURA I SZTUKA
- SOŁECTWA
- SZKOŁY
- KONKURSY
- GOSPODARKA
- ORGANIZACJE
- TURYSTYKA
- SPORT
- HISTORIA
- PARAFIE
- ZDJĘCIA
- MAPY
- PRZETARGI
- OPŁATY

ELEKTRONICZNA PLATFORMA USŁUG ADMINISTRACJI PUBLICZNEJ

GMINNA KOMISJA ROZWIĄZYWANIA PROBLEMÓW ALKOHOLOWYCH

GMINNY OŚRODEK POMOCY SPOŁECZNEJ W SZAFLARACH

GMINNA BIBLIOTEKA PUBLICZNA W SZAFLARACH

    SPÓŁKA WODNA MARUSZYNA CENTRUM

.:FUNDUSZE EUROPEJSKIE:.

.:KALENDARZ:.

.:PODHALAŃSKA LOKALNA GRUPA DZIAŁANIA:.

.:SMAK NA PRODUKT:.

SMAK NA PRODUKT

.:BIURO INICJATYW SPOŁECZNYCH:.

.:6 LATKU WITAJ W SZKOLE:.

.:6 LATKU WITAJ W SZKOLE
WOJEWÓDZTWO MAŁOPOLSKIE
:.

.:PAMIĘTAJ O SZKOLE:.

.:NARODOWE SIŁY REZERWOWE:.

PORTAL / KSIĄŻKA W ŻYCIU POMAGA …. POLSKA / MAŁOPOLSKIE / NOWOTARSKI

.:KSIĄŻKA W ŻYCIU POMAGA …. :.

KSIĄŻKA W ŻYCIU POMAGA ….

      Taka myśl przewodnia towarzyszyła uroczystości otwarcia i poświęcenia nowego lokalu Filii Gminnej Biblioteki Publicznej (Gminy Szaflary) w Maruszynie, funkcjonującej już prawie pół wieku, a która do tej pory „wędrowała”, lokowana w budynkach prywatnych. Wydarzenie to miało miejsce 5. czerwca 2013 r.

      A oto kilka faktów z historii czytelnictwa.
      Należy wspomnieć, że rozwojem czytelnictwa tuż po wojnie (jak i wcześniej) na terenie obecnej Gminy Szaflary, zajmowali się przede wszystkim nauczyciele. Zasób książek w bibliotekach szkolnych był niewielki, dlatego chętnie nawiązywano współpracę z dobrze jak na owe czasy wyposażoną Gromadzką Biblioteką Publiczną, finansowaną (jak wszystkie tego typu biblioteki w Polsce) przez Ministerstwo Oświaty. Początek Filii GBP w Maruszynie dały punkty biblioteczne, zakładane we wsiach obecnej Gminy Szaflary przez ówczesną kier. GBP w Szaflarach, będącą równocześnie nauczycielką Szkoły Podstawowej w Szaflarach, Annę Stanisz, która pracowała w Bibliotece Gminnej w latach 1956 – 1973. Punkty te (na podst. Dokumentów wypożyczenia książek) powstawały w latach: 1963, 1964.
      Jednak wg „Dowodu wypożyczenia książek do Punktu Bibliotecznego w Maruszynie Dolnej” – punkt w tej wsi istniał już w styczniu 1955 roku, kiedy to Gminną Bibliotekę Publiczną prowadziła Janina Czubernat - kierowniczka szkoły w Szaflarach (1952-1956).
Jak wynika z wywiadu - na terenie Maruszyny w roku 1965 istniały dwa punkty biblioteczne. Jeden prowadzony przez Zofię Górkiewicz, będącą również kier. Szkoły Podstawowej w Maruszynie Dolnej i byłą nauczycielkę Szkoły Podstawowej w Maruszynie Górnej, Barbarę Boruta (udzielająca wywiadu).
Kolejni bibliotekarze Filii GBP w Maruszynie to:
Wspomniana już Zofia Górkiewicz do ok. 1968 r.;
Anna Janczy, nauczycielka Szkoły Podstawowej w Maruszynie Górnej ( lata: 1968-1985);
Maria Kusper (latach 1985/1986);
Zofia Kusper (od lutego do maja 1986 r.);
Zofia Strama, dyr. Szkoły Podstawowej w Maruszynie Dolnej ( w latach: 1986 -1992).

      Filia GBP w Maruszynie współcześnie.
      Od 1 września 1992 roku bibliotekarzem Filii została Helena Zapotoczna, nauczycielka Szkoły Podstawowej w Maruszynie Górnej, aktualnie prowadząca bibliotekę.
      Wstępna decyzja o przeniesienie Filii w Maruszynie z domu prywatnego do Sali w Remizie OSP w Maruszynie, została podjęta 6 stycznia 2012 roku na zebraniu zwołanym przez sołtysa Maruszyny, Józefa Stramę. Uczestnicy zebrania: Rada Sołecka, Radni Gminy Szaflary z Maruszyny, Druhowie OSP Maruszyna z komendantem Krzysztofem Kowalczykiem. Obecni byli również dyrektorzy szkół: Stanisław Peciak – dyr. Zespołu Szkoły Podstawowej i Gimnazjum w Maruszynie Górnej i Jan Królczyk – dyr. Zespołu Szkoły Podstawowej i Gimnazjum w Maruszynie Dolnej oraz Bibliotekarka Filii Helena Zapotoczna. Na zebranie zaproszono też kier. Gminnej Biblioteki Publicznej w Szaflarach, Marię Piszczek.
      Zebrani mieli się zastanowić nad funkcją użyteczności Filii GBP w Maruszynie dla środowiska lokalnego. Stanowisko zebranych mieszkańców było jednoznaczne. Zdecydowali, że Filia jest konieczna dla Maruszyny. Jednak, aby mogła służyć mieszkańcom należy ją przenieść z domu prywatnego w miejsce publiczne, dostępne dla wszystkich i o większej powierzchni. Przedstawiciele społeczności, obecni na zebraniu zgodnie zaproponowali, że takim najlepszym rozwiązaniem będzie ulokowanie Filii w jednej z sal budynku OSP w Maruszynie. Za takim stanowiskiem wypowiedziano się jednomyślnie.
Równocześnie zobowiązano kierownika Gminnej Biblioteki Publicznej w Szaflarach do podjęcia działań w tym kierunku.
W następnej kolejności , ustalenia podjęte na zebraniu zostały przedstawione przez przedstawicieli Samorządu Sołectwa Maruszyna (Zarządu OSP w Maruszynie i Sołtysa z Radą Sołecką) na spotkaniu z Wójtem Gminy Szaflary mgr inż. Stanisławem Ślimakiem. Przeanalizowano m.in. koszty związane z funkcjonowaniem Filii w Maruszynie; a dotyczące adaptacji lokalu na cele Biblioteki, w tym: rozwiązania problemu ogrzewania, opłaty za prąd, itp.

      Po przygotowaniu projektu wstępnego kosztorysu przez kierownik GBP w Szaflarach; decyzja nowej lokalizacja Filii GBP w Szaflarach została przeanalizowana przez poszczególne Komisje Rady Gminy oraz Radę Gminy Szaflary. Jednym z argumentów przemawiającym za utrzymaniem Filii w Maruszynie był fakt, że Maruszyna jest największą powierzchniowo wsią Gminy Szaflary i Filia ma możliwość objęcia swoją działalnością wielu mieszkańców gminy, a przede wszystkim dzieci i młodzież, która ze względu na odległość od siedziby Gminnej Biblioteki w Szaflarach, będzie mogła korzystać zarówno z księgozbioru, jak i Internetu w Filii. Finałem rozważań za i przeciw, było zwiększenie na „przeprowadzkę Filii” budżetu Gminnej Biblioteki Publicznej.

      W ramach tego, w lokalu przeznaczonym na Filię, przeprowadzano prace remontowe, m.in. malowanie obiektu, zainstalowanie pieca akumulacyjnego do ogrzewania pomieszczenia. Uzupełniono wyposażenie Filii, w tym: zakupiono dla Filii nowe regały, stoliki i krzesła dla czytelników, biurko biblioteczne, biurka pod komputery oraz fotele, 2 komputery dla użytkowników i laptop dla bibliotekarza, tablice informacyjne, folię na oprawę książek, itp. Założony został Internet i telefon. Zakupiono też nowe książki zwłaszcza dla dzieci i młodzieży na kwotę: cztery tysiące pięćset pięćdziesiąt sześć złotych.
Przewiezienie księgozbioru nastąpiło w okresie lipca i sierpnia 2012 roku przez Bibliotekarkę Filii Helenę Zapotoczną, przy pomocy jej męża, Władysława Zapotocznego. Przeprowadzono też inwentaryzację Filii. Bibliotekarka Filii przeprowadziła remont książek i ich oprawę.

      Uroczystość poświęcenia lokalu, jak już wspomniano na wstępie, nastąpiła 6 czerwca 2013 roku. Zgromadziła ona przede wszystkim mieszkańców Maruszyny. Wzięli w niej udział Dyrektorzy Szkół, Rady Pedagogiczne, Uczniowie oraz Rodzice z Maruszyny Górnej i Maruszyny Dolnej (jest to podział ze względu na obwody szkół), Czytelnicy Filii. Byli też przedstawiciele Rady Sołeckiej z Sołtysem Józefem Stramą. Wśród Gości uroczystość zaszczyciła swoją obecnością Kierownik Gminnej Biblioteki Publicznej w Białym Dunajcu - Józefa Kolbrecka, Sekretarz Urzędu Gminy w Szaflarach - Stanisława Kowalczyk, Dyrektor Gminnego Zespołu Oświaty - Zbigniew Strama. Obecna też była wspomniana wcześniej, Bibliotekarka Filii i Dyr. szkoły w Maruszynie Dolnej – Zofia Strama, również radni: Wojciech Gubała z Maruszyny i Wojciech Piszczór ze Skrzypnego. Miło było także powitać Red. Joannę Chmiel z Radia „Alex” i Red. Monikę Para z „Tygodnika Podhalańskiego”.

      Spotkanie na „Wiyrch Marusyny” rozpoczęło się Mszą Św. odprawioną w tutejszym Kościele Parafialnym p.w. Przemienienia Pańskiego, którą odprawił Proboszcz Parafii w Maruszynie – ks. Adam Stawarz, w intencji nieżyjących i żyjących bibliotekarzy, czytelników, samorządowców i wszystkich tych, którzy przyczynili się i przyczyniają do rozwoju czytelnictwa w Gminie Szaflary. Podczas uroczystości w świątyni, Ksiądz Proboszcz przekazał też na ręce Bibliotekarki Filii – Heleny Zapotocznej „Pismo Święte” i Krzyż, jako dar dla Filii w Maruszynie. Za co, w tym miejscu składam podziękowania.

      W następnej kolejności odbyło się przecięcie wstęgi przez Gości i przedstawicieli mieszkańców Maruszyny oraz poświęcenie lokalu biblioteki. Druga część spotkania odbyła się w sali remizy OSP – była mniej oficjalna i odbyła się przy słodkim poczęstunku.
Urozmaiceniem uroczystości był występ dzieci – czytelników GBP w Szaflarach. Teatrzyk „Magiczne słowo” zaprezentował przedstawienie składające się z dwóch części: pierwsza była poświęcona książce; a druga twórczości Juliana Tuwima dla uczczenia zasług wielkiego poety z okazji Roku Tuwima. Wystąpiły też dzieci z Maruszyny, czytelnicy Filii.

      Pod koniec spotkania, dzieci z Maruszyny wręczyły Gościom i osobom zasłużonym dla rozwoju czytelnictwa wiązanki kwiatów.
Za bezpośrednią pomoc w zorganizowaniu uroczystości pragnę podziękować Paniom: Danucie Bafii, Natalii Romasz, Jolancie Piszczek , Boguslawie Mrowcy, Katarzynie Koza, Barbarze Fąfrowicz, Krystynie Piszczek, Helenie Zapotocznej – bibliotekarce Filii. Dziękuję dzieciom z Zaskala, Szaflar i Maruszyny za udział w występie.
Na zakończenie pragnę podziękować przede wszystkim naszym władzom gminnym i samorządowym, bez których to wydarzenie nie miałoby miejsca. Dziękuję bardzo naszemu Wójtowi Gminy Stanisławowi Ślimakowi, dla którego oświata w szaflarskiej gminie – i łatwy dostęp mieszkańców do książki, były zawsze jednym z priorytetów. Dziękuję całej Radzie Gminy reprezentowanej przez Przew. Rady Gminy Stanisława Szlęka oraz Komisjom Rady Gminy: Komisji Oświaty, której przew. jest Jan Dziedzic, Komisji Budżetowej pod przewodnictwem Józefa Walkosza i Komisji Rewizyjnej reprezentowanej przez Bogusławę Ochmańską - za przydział funduszy dla Gminnej Biblioteki; a jeżeli o funduszach mowa, to dziękuję również Pani Skarbnik Gminy - Helenie Cisoń, która zawsze potrzeby naszej Biblioteki stawia na poczesnym miejscu. Dziękuję też Zarządowi OSP w Maruszynie z Prezesem Stanisławem Bukowskim i Komendantem Krzysztofem Kowalczykiem na czele, Sołtysowi Józefowi Stramie i Radzie Sołeckiej. I wszystkim nie wymienionym z nazwiska, a którzy wspierają czytelnictwo w naszej gminie. Przede wszystkim dziękuję Czytelnikom, bo bez nich biblioteki nie miałyby sensu istnienia.

      Informacyjnie należy dodać, że w Gminie Szaflary potrzeby Gminnej Biblioteki Publicznej zajmują ważne miejsce. Dzięki temu Biblioteka posiada bogaty i dostosowany do różnych grup czytelniczych księgozbiór. Posiada też nowoczesne wyposażenie, w tym komputery z bezpłatnym dostępem do bezprzewodowego Internetu, skaner oraz (odpłatnie) można korzystać z drukarki i ksera.

      Po wejściu do Projektu: „Budowa zintegrowanego systemu informacji i zarządzania zbiorami 33 bibliotek publicznych w woj. małopolskim z użyciem technologii teleinformatycznych” , realizowanego w ramach Małopolskiego Regionalnego Programu Operacyjnego, Gminna Biblioteka Publiczna w Szaflarach weszła w proces automatyzacji. Księgozbiór biblioteki można przeglądać (oczywiście dotyczy to książek wprowadzonych) w Internecie.
Ścieżka dostępu: www.bibliotekaszaflary.org.pl >mapa strony> informacja o katalogach> katalog on-line
Zapraszamy do Biblioteki w Szaflarach.

Tekst: Maria Piszczek – kier. biblioteki
fot. Stanisław Peciak              

[URZĄD GMINY]  [KULTURA I SZTUKA]  [SOŁECTWA]  [SZKOŁY]  [GOSPODARKA]  [ORGANIZACJE]  [TURYSTYKA]  [SPORT]  [HISTORIA]  [PARAFIE]  [ZDJĘCIA]  [MAPY]