OFICJALNA STRONA INTERNETOWA GMINY SZAFLARY

GMINA SZAFLARY

             

BIULETYN INFORMACJI PUBLICZNEJ

.:MENU:.

- AKTUALNOŚCI
- URZĄD GMINY
- KULTURA I SZTUKA
- SOŁECTWA
- SZKOŁY
- KONKURSY
- GOSPODARKA
- ORGANIZACJE
- TURYSTYKA
- SPORT
- HISTORIA
- PARAFIE
- ZDJĘCIA
- MAPY
- PRZETARGI
- OPŁATY
- GKRPA

.:FOTO:.

TATRY ZIMĄ

.:KALENDARZ:.

.:PODHALAŃSKA LOKALNA GRUPA DZIAŁANIA:.

.:BIURO INICJATYW SPOŁECZNYCH:.

.:6 LATKU WITAJ W SZKOLE:.

.:6 LATKU WITAJ W SZKOLE
WOJEWÓDZTWO MAŁOPOLSKIE
:.

.:PAMIĘTAJ O SZKOLE:.

.:NARODOWE SIŁY REZERWOWE:.

PORTAL /WIEDZA TO POTĘGI KLUCZ! POLSKA / MAŁOPOLSKIE / NOWOTARSKI

.:WIEDZA TO POTĘGI KLUCZ! :.

WIEDZA TO POTĘGI KLUCZ!



      W zespole szkół w Maruszynie Dolnej w ramach projektu „Mam talent bez nałogów i używek” Stowarzyszenie Mocni Razem postanowiło wzbogacić społeczność tej szkoły w wiedzę dotyczącą szeroko pojętej problematyki uzależnień. Bo tak naprawdę uzależnić można się od wszystkiego, nawet od wody mineralnej. Uczniowie, nauczyciele i rodzice mieli okazję do pogłębienia wiedzy na ten temat podczas realizacji spektakli profilaktycznych i szkoleń, zorganizowanych siódmego marca 2011 roku. Uczniowie z klas III – VI szkoły podstawowej obejrzeli spektakl „ W sieci” w wykonaniu aktorów Centrum Profilaktyki i Reedukacji z Krakowa. Tematyka spektaklu to historia matki i syna. Oboje ze względu na coraz większe zainteresowanie się komputerem i wykorzystywanie go do gier i rozmów z wirtualnymi znajomymi coraz bardziej oddalali się od siebie. Nigdy z sobą nie rozmawiali, natomiast często na siebie krzyczeli. Chłopiec tęsknił za domowa atmosferą, za smacznymi domowymi obiadami, a matka „robiła kanapki” tłumacząc się nadmiarem obowiązków. Prawdziwą przyczyną tej sytuacji było jednak coś innego! Uzależnienie od komputera! Oboje zaniedbywali swoje obowiązki siedząc non stop przed komputerem. Nie odstępowali komputera ani w dzień, ani w nocy, a to skutkowało wagarami syna w szkole i zwolnieniem matki z pracy. Tylko zbieg okoliczności uratował ich przed tragedią. W życiu Tomka pojawiła się siedmioletnia dziewczynka, a potem zaginęła. Oboje z matką jej szukali i w ten sposób odnaleźli siebie.
     Wiadomo, że w dzisiejszych czasach życie bez komputera jest niemożliwe. Wielu z nas uważa, że to nieprawda, żeby był niebezpieczny. Takie podejście do komputera jest złe. Pani pedagog, reedukator i kurator sądowy w jednej osobie uświadomiła uczestnikom spektaklu, że komputer jest bezpieczny, dostarcza wiedzy i rozrywki, ale tylko wtedy, gdy korzystamy z niego z umiarem. Gdy traci się kontrolę nad korzystaniem z komputera, pojawiają się kłopoty zdrowotne, traci się umiejętność kontaktu z otoczeniem, a także grozi nam niebezpieczeństwo w sieci.
      Młodzież gimnazjalna obejrzała spektakl Retrospekcja”, w którym poruszono tematykę alkoholu, narkotyków, w tym szczególnie dopalaczy, w okresie wchodzenia w dorosłość. Spektakl był przedstawiony w formie rozmowy dwojga przyjaciół o dokonywaniu życiowych wyborów w realistycznej scenerii, umiejscowionej w świecie współczesnego nastolatka. W świadomości młodych ludzi funkcjonuje szereg mitów dotyczących uzależnień, takich jak: „piwo nie szkodzi”, „wszyscy biorą”, „raz wezmę, to się nie uzależnię”. Interaktywne konwersatorium prowadzone przez psychologa obaliło te mity. Młodzież na przykładach mogła zobaczyć, że otoczenie, rówieśnicy, media, niejednokrotnie mają negatywny wpływ na młodego człowieka. Młodzi ludzie otrzymali czytelny przekaz, aby zawsze w życiu mieli własne zdanie w każdej sprawie i dbali o swoją przyszłość. Trzeba dużo wiedzieć i rozmawiać na trudne tematy z najbliższymi. Wiedza to potęgi klucz w każdej dziedzinie, a w dziedzinie własnego zdrowia i dobrego samopoczucia w szczególności.
     W godzinach popołudniowych praktyczną i teoretyczną wiedzę o uzależnieniach mieli okazję zdobyć rodzice uczniów z tut. szkoły. Pani pedagog przedstawiła bardzo ciekawą prezentację multimedialną o środkach psychoaktywnych, wczesnym diagnozowaniu niepokojących sygnałów oraz o etapach postępowania w sytuacji alarmowej, zaobserwowanej u swojego dziecka. W trakcie warsztatów prowadząca zaprezentowała próbki i atrapy narkotyków. Omówiono szereg miejsc, w których młodzi ludzie mogą być zagrożeni. Dla dilerów nie jest ważne życie kupującego, dla nich ważny jest „szmal”. Rodzice poznali ceny narkotyków, oraz różnych innych mieszanek chemicznych mających zgubny wpływ na samopoczucie fizyczne i na psychikę każdego człowieka. Do wszystkich zaapelowano: „uświadamiajcie młodych ludzi, że dopalacze, to też narkotyki”. To od Was Rodziców w szczególności zależy los waszych dzieci.
     Dużą dawkę wiedzy mieli okazję zdobyć zainteresowani rodzice. Dziękujemy wszystkich za udział w spektaklach i szkoleniach. Dziękujemy Wójtowi gminy za dotację na realizację programu w ramach zlecania zadań organizacjom pozarządowym.

Prezes Stowarzyszenia Mocni Razem
Zofia Strama               

[URZĄD GMINY]  [KULTURA I SZTUKA]  [SOŁECTWA]  [SZKOŁY]  [GOSPODARKA]  [ORGANIZACJE]  [TURYSTYKA]  [SPORT]  [HISTORIA]  [PARAFIE]  [ZDJĘCIA]  [MAPY] [PRZETARGI] [OPŁATY]  [GKRPA]