OFICJALNA STRONA INTERNETOWA GMINY SZAFLARY
GMINA SZAFLARY
             

BIULETYN INFORMACJI PUBLICZNEJ

.:MENU:.

- AKTUALNOŚCI
- URZĄD GMINY
- KULTURA I SZTUKA
- SOŁECTWA
- SZKOŁY
- KONKURSY
- GOSPODARKA
- ORGANIZACJE
- TURYSTYKA
- SPORT
- HISTORIA
- PARAFIE
- ZDJĘCIA
- MAPY

.:FOTO:.

TATRY ZIMĄ

.:KALENDARZ:.

PORTAL /MŁODZI ŁOTYSZE W MARUSZYNIE GÓRNEJ POLSKA / MAŁOPOLSKIE / NOWOTARSKI

.:MŁODZI ŁOTYSZE W MARUSZYNIE GÓRNEJ:.

MŁODZI ŁOTYSZE W MARUSZYNIE GÓRNEJ

     W bieżącym roku szkolnym nauczyciele Zespołu Szkoły Podstawowej i Gimnazjum w Maruszynie Górnej mgr Tomasz Mazur, mgr Lucyna Leśniak – Mazur, mgr Monika Krzyszkiewicz oraz mgr Beata Serwatowicz nawiązali kontakty i współpracę ze Stowarzyszeniem Wspólnota Polska (oddział w Krakowie), a w szczególności z panią mgr Marią Sowińską przedstawicielką Koła Tatrzańskiego Stowarzyszenia Wspólnota Polska. Efektem zapoczątkowanej współpracy było przyjęcie grupy uczniów z polskiej szkoły na Łotwie. (fot. 7)
     Młodzi Łotysze przyjechali na Podhale do Szkoły Podstawowej w Gliczarowie Dolnym, gdzie troskliwą opieką otoczyły ich dyrektor szkoły mgr Ewa Nowak oraz mgr Barbara Gałdyś. Dzięki zawodowym kontaktom wyżej wymienionych nauczycieli naszej szkoły i przy przychylnym nastawieniu dyrektora szkoły mgr. Stanisława Peciaka, doszło do zaproszenia młodych Łotyszy do szkoły w Maruszynie Górnej. Nasi goście byli zachwyceni wyremontowanym budynkiem szkolnym, pięknymi roztaczającymi się widokami na Tatry, Beskidy i Gorce, śniegiem, którego w ostatnich latach jest na Łotwie bardzo mało oraz serdeczną i rodzinną atmosferą ze strony gospodarzy. Integracja między naszymi uczniami a gośćmi przebiegała błyskawicznie. Na terenie szkoły uczniowie rozegrali mecz piłki nożnej reprezentacji Polski i Łotwy, przeprowadzili szereg zawodów sportowych takich jak gra w dwa ognie, przeciąganie liny, tor przeszkód. (fot. 1 i 2) Nie był to jednak koniec atrakcji. Po zajęciach sportowych zintegrowana grupa polsko – łotewska pomaszerowała na ognisko i poczęstunek zorganizowany dzięki przychylności pani Anieli Zubek, które odbyło się w szałasie przy wyciągu narciarskim. Oprócz kiełbasek, korbocy i oscypków uczniowie zajadali się domowymi wypiekami przygotowanymi przez mamy i krewnych naszych dzieci. (fot. 3 i 4)
     Po zaspokojeniu głodu nastąpiła część artystyczna, w której tańce i gawędy prezentowali młodzi Maruszynianie, zaś śpiewy i tradycyjne piosenki młodzi Łotysze. (fot. 5)
     Na zakończenie uczniowie naszej szkoły obdarowali przybyłych gości samodzielnie przygotowanymi podarunkami – niespodziankami, opiekunki grupy łotewskiej otrzymały również ręcznie malowane flakony wykonane przez naszego plastyka mgr. Tomasza Mazura. (fot. 6)
     Mamy nadzieję, że wspólnie spędzone chwile w Maruszynie Górnej zaowocują dalszą zakrojoną na szeroka skalę współpracą i w przyszłym roku to nasi uczniowie odwiedzą w ramach rewizyty okolice Rygi.

mgr Beata Serwatowicz

zdjęcia nr 1,3,4,7 - S. Peciak

zdjęcia nr 2,5,6 - B. Serwatowicz[URZĄD GMINY]  [KULTURA I SZTUKA]  [SOŁECTWA]  [SZKOŁY]  [GOSPODARKA]  [ORGANIZACJE]  [TURYSTYKA]  [SPORT]  [HISTORIA]  [PARAFIE]  [ZDJĘCIA]  [MAPY]