|
|
.:GMINNY KONKURS ORTOGRAFICZNY DLA GIMNAZJALISTÓW
O TEMATYCE REGIONALNEJ:.
|
20 marca 2007r. w Zespole Szkoły Podstawowej i Gimnazjum w Bańskiej Wyżnej odbył się Gminny Konkurs Ortograficzny dla Gimnazjalistów zorganizowany pod patronatem Państwowej Podhalańskiej Wyższej Szkoły Zawodowej w Nowym Targu oraz Wójta Gminy Szaflary.
Współpracę z podhalańską uczelnią szkoła rozpoczęła w ubiegłym roku, gdy po raz pierwszy organizowała ortograficzną rywalizację. Co roku konkurs ma inną tematykę. Tegoroczna dotyczyła regionalizmu.
Uroczystość uświetnił swoją obecnością Wójt Gminy Szaflary Stanisław Ślimak, który pogratulował uczniom zakwalifikowania się do etapu gminnego konkursu, nauczycielom dziękował za trud przygotowania. Utwierdził zgromadzonych w przekonaniu, że każda inicjatywa służąca rozwojowi młodego pokolenia jest wspierana przez Urząd Gminy w Szaflarach.
Zgromadzonych powitała dyrektor szkoły Elżbieta Ujczak – Tempo życia wymusza na wszystkich krótkie formy wypowiedzi przekazywane za pomocą sms-ów i e-maili, narzuca używanie skrótów myślowych. Uczniowie często popełniają błędy ortograficzne nie zastanawiając się nad pisownią, a przecież poprawne pisanie jest bardzo istotne, stanowi podstawę dla dalszej edukacji. Tematyka regionalizmu jest bliska każdemu mieszkańcowi Podhala, toteż w tym roku naszym zamiarem było przybliżyć wartości naszej Małej Ojczyzny.
Gościem honorowym a zarazem przewodniczącą komisji konkursowej była kierująca wydziałem polonistyki PPWSZ oraz pracownik Wydziału Filologii Polskiej Uniwersytetu Jagiellońskiego profesor Maria Madejowa. Autorką dyktanda i członkiem komisji konkursowej była Krystyna Góźdź.
Czternastu uczestników z terenu gminy Szaflary zmagało się z dyktandem o treści regionalnej skupionej wokół sztuki: „Typowe dla sztuki tego regionu jest malarstwo na szkle. Technika ta wywodzi się ze wschodu, a do Polski przywędrowała z Włoch przez Bawarię, Austrię i Czechy. (...) Tematyka obrazów na szkle to głównie motywy sakralne, scenki z życia podgórskiej krainy, legendy.”
Prace konkursowe sprawdzali wszyscy nauczyciele przybyli z uczniami.
I miejsce wywalczyła Joanna Szczęch z ZSPiG w Szaflarach, nauczyciel przygotowujący Jolanta Kustra; II miejsce – Magdalena Bylina z ZSPiG w Bańskiej Wyżnej, nauczyciel przygotowujący Małgorzata Kwatyra; III miejsce – Natalia Staszel z ZSPiG w Skrzypnem, nauczyciel przygotowujący Iwona Zagól.
- Konkurs był bardzo emocjonujący. Myślę, że każdy chciał stanąć na podium. Wszyscy uczestnicy byli poddenerwowani i z niecierpliwością czekali na wyniki. Gdy komisja skończyła sprawdzać nasze prace czułam strach, ale gdy usłyszałam, że zajęłam drugie miejsce bardzo się ucieszyłam – relacjonuje Magdalena Bylina.
Nagrodzeni zostali wszyscy uczniowie biorący udział w konkursie. Laureaci trzech pierwszych miejsc otrzymali najnowsze słowniki, pozostali tomiki poezji ks. Jana Twardowskiego i pamiątkowe dyplomy.
Pani Krystyna Góźdź pytana o opinię na temat konkursu stwierdziła
– Bardzo mi się podobała organizacja konkursu. Poziom był bardzo wysoki. Stresem uczestników spowodowane było to, że błędy pojawiały się w wyrazach powszechnie używanych. Za każdym razem dyktando dostarcza nowej wiedzy uczniom. Tematyka określana corocznie przez organizatorów pozwala nauczycielom na przygotowanie zajęć rozwijających zainteresowania i zdolności dzieci oraz zachęcających młodzież do czytania. Gratuluję szkole pomysłu na konkurs, bo ortografia jest bardzo ważna a ostatnimi czasy często zaniedbywana, i to nie przez szkoły, ale przez dom rodzinny i różne instytucje.
Organizacją konkursu zajęły się jego pomysłodawczynie, nauczycielki języka polskiego – Urszula Krupa i Małgorzata Kwatyra. W przygotowanie konkursu zaangażowali się również inni nauczyciele, rodzice i uczniowie.
Konkurs miał bogatą oprawę artystyczną. Zespół regionalny, działający przy ZSPiG w Bańskiej Wyżnej pod kierownictwem Marii i Józefa Staszlów wprowadził zebranych w tematykę konkursu – Byłbyk jo pisorzem, wadzi beskurcyjo, a ta beskurcyjo to ortografio. Dziś nowiękso pani to ortografio, niek Wos w tym konkursie scęście nie łomijo.
Dekorację sali przygotowali nauczyciele wraz z uczniami. Anna Jędruchniewicz i Dariusz Gurak wykonali reprodukcję drzeworytu
Wł. Skoczylasa Taniec nad ogniem. Można było podziwiać prace plastyczne uczniów ZSPiG w Bańskiej Wyżnej, które nadzorowała Dorota Karcz. Salę zdobiły też eksponaty pochodzące ze szkolnego kącika regionalnego. Dyplomy dla uczestników wykonał Grzegorz Czyż, nauczyciel informatyki.
Przygotowaniem poczęstunku dla uczniów i opiekunów zajęły się Zofia Zarycka i Janina Rzadkosz.
Miło nam było gościć wszystkich uczestników. Mamy nadzieję, że dzięki przygotowaniom do konkursu uczniowie rozwiną swoje zainteresowania ortograficzne, a zdobyta wiedza przyniesie im wiele satysfakcji i sukcesów.
Tekst: Urszula Krupa, Elżbieta Ujczak
Fotografie: Urszula Krupa - nauczyciel ZSPiG w Bańskiej Wyżnej
|
|
|