OFICJALNA STRONA INTERNETOWA GMINY SZAFLARY
GMINA SZAFLARY
             

BIULETYN INFORMACJI PUBLICZNEJ

.:MENU:.

- AKTUALNOŚCI
- RADA GMINY
- URZĄD GMINY
- KULTURA I SZTUKA
- SOŁECTWA
- SZKOŁY
- KONKURSY
- GOSPODARKA
- ORGANIZACJE
- TURYSTYKA
- SPORT
- HISTORIA
- PARAFIE
- ZDJĘCIA
- MAPY
- PRZETARGI
- OPŁATY
- ODPADY/OCHRONA
         ŚRODOWISKA

ELEKTRONICZNA PLATFORMA USŁUG ADMINISTRACJI PUBLICZNEJ

GMINNA KOMISJA ROZWIĄZYWANIA PROBLEMÓW ALKOHOLOWYCH

GMINNY OŚRODEK POMOCY SPOŁECZNEJ W SZAFLARACH

GMINNA BIBLIOTEKA PUBLICZNA W SZAFLARACH

    SPÓŁKA WODNA MARUSZYNA CENTRUM

.:FUNDUSZE EUROPEJSKIE:.

.:KALENDARZ:.

.:PODHALAŃSKA LOKALNA GRUPA DZIAŁANIA:.

.:SMAK NA PRODUKT:.

SMAK NA PRODUKT

.:BIURO INICJATYW SPOŁECZNYCH:.

.:6 LATKU WITAJ W SZKOLE:.

.:6 LATKU WITAJ W SZKOLE
WOJEWÓDZTWO MAŁOPOLSKIE
:.

.:PAMIĘTAJ O SZKOLE:.

.:NARODOWE SIŁY REZERWOWE:.

PORTAL / SPOTKANIE WÓJTA Z NAUCZYCIELAMI POLSKA / MAŁOPOLSKIE / NOWOTARSKI

.:SPOTKANIE WÓJTA Z NAUCZYCIELAMI :.

SPOTKANIE WÓJTA Z NAUCZYCIELAMI


      W Gminie Szaflary odbyło się spotkanie Wójta Stanisława Ślimaka z nauczycielami, oddelegowanymi rodzicami, a także przedstawicielami organu nadzoru pedagogicznego. 17 września w sali obrad Urzędu Gminy zebrało się 180 osób. Na zaproszenie Wójta w spotkaniu udział wzięli:
Dyrektor Delegatury KO w Nowym Targu Bożena Bryl,
Przewodniczący Rady Gminy Szaflary Stanisław Szlęk
oraz Radni z Komisji Oświaty Rady Gminy.
      Program spotkania był bardzo bogaty. Głównym punktem była analiza wyników sprawdzianów i egzaminów gimnazjalnych oraz informacja Wójta o tym, co zrobiliśmy dla oświaty gminnej w ostatnich latach oraz o zamierzeniach na kolejne lata.
      Wójt odebrał ślubowanie i wręczył akty nadania stopnia awansu zawodowego nauczyciela mianowanego pani Annie Białońskiej z Gminnego Przedszkola, pani Reginie Żelawskiej ze Szkoły w Szaflarach oraz Panu Rafałowi Gąsiorowi ze Szkoły w Bańskiej Niżnej.

      Pani Dyrektor Bożena Bryl oraz Pani Wizytator Dorota Słońska-Halczak wręczyły uczniom nagrody Wójta Gminy za najwyższą liczbę punktów na sprawdzianie w klasie VI oraz za osiągnięcia na egzaminach gimnazjalnych.

      Nagrody za bardzo dobre wyniki na sprawdzianie klas VI w 2014 r. otrzymali:
ze Szkoły w Bańskiej Niżnej Antoni Cierniak, Michał Pawlikowski, Krystian Marusarz;
z Maruszyny Dolnej Adam Pawlikowski;
ze Skrzypnego Maciej Bafia;
z Szaflar Anna Szczerba, Karolina Fąfrowicz, Weronika Łukaszczyk;
z Zaskala Karolina Cyran.

      Nagrody za bardzo dobre wyniki na egzaminach gimnazjalnych w 2014 r. otrzymali:
z gimnazjum w Szaflarach Jan Strama, Robert Tomaszkowicz, Bartłomiej Kalata;
z gimnazjum w Zaskalu Szymon Cyran, Sylwia Maciaszek, Rafał Pietrzak.


      Wójt pogratulował nagrodzonym, a także podziękował rodzicom i nauczycielom za owocną pracę. Uczniowie, jak co roku, w nagrodę otrzymali cenne encyklopedie oraz atlasy.

      Analiza wyników prezentowana przez panią Wizytator wskazała jednoznacznie na coraz lepsze wyniki naszych szkół. Pani Dyrektor Bożena Bryl stwierdziła, że honorowanie uczniów którzy uzyskali najlepsze wyniki, to bardzo cenna inicjatywa. Ważnym elementem jest również ślubowanie nauczycieli w czasie tego spotkania. Pani Dyrektor Bożena Bryl dała kilka wskazówek uczącym, podkreślając, jak wiele zależy w szkołach od wnikliwej analizy i monitorowania osiągnięć uczniów.

      Przy okazji spotkania przekazałem zebranym kilka informacji dotyczących naszej wspólnej działalności. Poinformowałem o projektach realizowanych w szkołach: "Modernizacja oddziałów przedszkolnych w szkołach podstawowych na terenie gminy Szaflary" oraz w Gminnym Przedszkolu: "Czas zapisać dziecko do przedszkola!". Projekty współfinansowane są przez Unię Europejską z Europejskiego Funduszu Społecznego w ramach Programu Operacyjnego Kapitał Ludzki. Łączny koszt obydwu projektów wynosi ponad 1,3 mln złotych. Zaakcentowałem, że "zerówka" to miejsce szczególne, musi być przyjazne dla dziecka, które codziennie spędza w szkole minimum 5 godzin (od 8.00 do 13.00).
      W 3 szkołach prowadzone są zajęcia świetlicowe. W Szaflarach świetlica jest czynna nie krócej, niż do godz. 16.00, zgodnie z prośbami rodziców. W związku z tym, że w szkole uczy się 380 uczniów, świetlicę prowadzi nauczycielka pracująca w pełnym wymiarze godzin, a pozostałe godziny pani Dyrektor zabezpiecza z godzin art. 42 KN.
      W Bańskiej Wyżnej zyskaliśmy 6 godzin, które zostały przydzielone do świetlicy. Jeżeli zajdzie potrzeba, pani Dyrektor zorganizuje zajęcia opieki świetlicowej z godzin "karcianych". W Maruszynie Górnej funkcjonuje świetlica do godz. 16.00 i także w większości realizowana jest z godzin art. 42 KN. We wszystkich pozostałych szkołach dyrektorzy mogą organizować zajęcia opieki świetlicowej zgodnie z organizacją pracy szkoły, realizując zadania statutowe dotyczące opieki nad dziećmi, bądź to z godzin karcianych.

      Wspólnie z dyrektorami szkół przedstawiłem plan konkursów organizowanych przez szkoły w roku szkolnym 2014/2015.
Szkoła w Bańskiej Wyżnej organizuje Gminny Konkurs Ortograficzny,
Szkoła w Borze Regionalny Konkurs „Historia i dzień dzisiejszy parafii i miejscowości karpackich",
Szkoła w Szaflarach - XXII Gminny Konkurs im. Augustyna Suskiego „Strofy o Ojczyźnie” ,
Szkoła w Skrzypnem - XXIII Gminny Konkurs Recytatorsko - Gawędziarski im. A. Kudasika i B. Werona oraz Koncert pieśni patriotycznej w Miejskim Ośrodku Kultury w Nowym Targu.
Zawody sportowe czy turnieje szkoły - zgodnie z ustaleniami z przed kilku lat - ustalają między sobą i podają informację do publicznej wiadomości.

      W 2014 roku zakończyliśmy 2 duże inwestycje. Dzięki rozbudowie gminnego przedszkola w Szaflarach zyskaliśmy 2 dodatkowe oddziały, których liczba wzrosła do 4. W przedszkolu z powodzeniem może brać udział w zajęciach 100 dzieci. Druga ważna społecznie inwestycja to rozbudowa i remont budynku szkoły podstawowej w Borze.
      Zyskaliśmy salkę korekcyjną do ćwiczeń gimnastycznych oraz 2 sale lekcyjne na parterze. We wszystkich miejscowościach znajdują się sale bądź salki do ćwiczeń gimnastycznych. W Maruszynie jest duża sala gimnastyczna, z której korzystają uczniowie z Maruszyny Dolnej i Górnej.
      Dodatkowo opowiedziałem o pomocy materialnej, jaką oferujemy uczniom. Co roku ok. 300 uczniów otrzymuje stypendia socjalne szkolne. Co roku realizujemy program rządowy "Wyprawka szkolna". W tym roku dofinansowanie podręczników otrzyma 161 uczniów.
      Regionalny Ośrodek Pomocy Społecznej w Krakowie uruchomił program, w którym gminy mogą wnioskować o dotację na pomoc materialną uczniom z rodzin 4+. Napisaliśmy program gminny w zakresie pomocy uczniom z rodzin 4+, zebraliśmy wymagane deklaracje. Z tej puli dofinansowanie otrzyma 207 uczniów z 68 rodzin.
     Jak co roku, realizujemy dowozy uczniów do Specjalnego Ośrodka Szkolno Wychowawczego oraz Ośrodka Rehabilitacyjno - Edukacyjno - Wychowawczego w Nowym Targu. Czworo dzieci ze względu na stan zdrowia dowożonych jest przez rodziców. Rodzice otrzymują zwrot kosztów dowozu dzieci.

      Na zakończenie Wójt Stanisław Ślimak podziękował wszystkim zaproszonym gościom za przybycie. Szczególne podziękowania skierował do Przewodniczącego Rady Gminy, do Zastępcy Wójta Pawła Cetery oraz Pani Heleny Cisoń Skarbnika Gminy, za życzliwość i ogromne zaangażowanie w sprawy oświatowe.

Zbigniew Strama           
Dyrektor Gminnego Zespołu Oświaty

1 2

1 2

[URZĄD GMINY]  [KULTURA I SZTUKA]  [SOŁECTWA]  [SZKOŁY]  [GOSPODARKA]  [ORGANIZACJE]  [TURYSTYKA]  [SPORT]  [HISTORIA]  [PARAFIE]  [ZDJĘCIA]  [MAPY]