OFICJALNA STRONA INTERNETOWA GMINY SZAFLARY
GMINA SZAFLARY
             

BIULETYN INFORMACJI PUBLICZNEJ

.:MENU:.

- AKTUALNOŚCI
- URZĄD GMINY
- KULTURA I SZTUKA
- SOŁECTWA
- SZKOŁY
- KONKURSY
- GOSPODARKA
- ORGANIZACJE
- TURYSTYKA
- SPORT
- HISTORIA
- PARAFIE
- ZDJĘCIA
- MAPY
- PRZETARGI
- OPŁATY

ELEKTRONICZNA PLATFORMA USŁUG ADMINISTRACJI PUBLICZNEJ

GMINNA KOMISJA ROZWIĄZYWANIA PROBLEMÓW ALKOHOLOWYCH

GMINNY OŚRODEK POMOCY SPOŁECZNEJ W SZAFLARACH

GMINNA BIBLIOTEKA PUBLICZNA W SZAFLARACH

.:FUNDUSZE EUROPEJSKIE:.

.:KALENDARZ:.

.:PODHALAŃSKA LOKALNA GRUPA DZIAŁANIA:.

.:SMAK NA PRODUKT:.

SMAK NA PRODUKT

.:BIURO INICJATYW SPOŁECZNYCH:.

.:6 LATKU WITAJ W SZKOLE:.

.:6 LATKU WITAJ W SZKOLE
WOJEWÓDZTWO MAŁOPOLSKIE
:.

.:PAMIĘTAJ O SZKOLE:.

.:NARODOWE SIŁY REZERWOWE:.

PORTAL / SZKOLENIE DLA RODZICÓW POLSKA / MAŁOPOLSKIE / NOWOTARSKI

.: SZKOLENIE DLA RODZICÓW :.

SZKOLENIE DLA RODZICÓW

      Czternastego lutego 2013 roku w Gminie Szaflary odbyło się szkolenie dla rodziców, zorganizowane przez Gminną Komisję Rozwiązywania Problemów Alkoholowych. Zebranych rodziców i panią psycholog prowadzącą szkolenie powitał Wójt gminy Stanisław Ślimak. Podziękował zebranym za przybycie na szkolenie i za troskę o młode pokolenie. Zachęcał rodziców do dyskusji i do zadawania pytań prowadzącej.

W szkoleniu udział wzięło 48 osób. Według listy obecności liczba rodziców uczestniczących w szkoleniu przedstawia się następująco: Szaflary – 8 osób, Maruszyna Dolna – 10 osób, Maruszyna Górna – 2 osoby, Bańska Wyżna – 6 osób, Zaskale – 2 osoby, Bańska Niżna – 9 osób i Bór – 1 osoba.

      Głównym celem szkolenia w zakresie uzależnień było uwrażliwienie rodziców na zagrożenia, jakie napotykają na swojej drodze ich dzieci. Ukazanie różnic pomiędzy tym, co myśli rodzic, a tym, z czym naprawdę styka się młody człowiek. Pani psycholog omówiła najważniejsze zagadnienia związane z problemem narkomanii. W przejrzysty sposób przedstawiła podział na rodzaje narkotyków ze względu na ich stopień szkodliwości. Rodzice dowiedzieli się, że dopalacze to współczesny odnośnik narkotyków. Dopalacze są tańsze i nadal dostępne w Internecie. Prowadząca zaprezentowała rodzicom próbki dopalaczy i narkotyków oraz pokazała dostępne na rynku testy do wykrywania substancji psychoaktywnych w organizmie. W trakcie prezentacji rodzice oglądali zdjęcia środków psychoaktywnych i mogli zauważyć, że producenci dbają o ich wygląd oraz o opakowanie, aby zachęcić do zakupu. W trakcie szkolenia rodzice byli zachęcani do dyskusji i często w niej uczestniczyli. Tematyka szkoleniowa była wzmacniana filmami prezentującymi nagrania zespołów muzycznych, zachęcających do brania marihuany oraz filmami przedstawiającymi tragedie młodych ludzi, cierpiących z powodu uzależnienia od narkotyków, oraz cierpienia ich rodzin. Czy wiecie, ze są takie narkotyki, które uzależniają po jednorazowym zażyciu? Na to pytanie rodzice poznali odpowiedź.

      Druga część szkolenia dotyczyła alkoholizmu, nikotynizmu i innych uzależnień. Szczególnym jego celem było pokazanie rodzicom, że we współczesnym świecie czyhają na dzieci i młodzież różne niebezpieczeństwa. Co w takiej sytuacji może rodzic? Pani psycholog zwróciła uwagę na sposoby komunikowania się rodziców z dziećmi. Rozmowa z dziećmi od najmłodszych lat rodzi zaufanie do rodziców. Dziecko musi czuć, że mama i tata troszczą się, aby było bezpieczne. Pani psycholog zwróciła uwagę na fakt, że prawdziwe lekcje życia dziecko otrzymuje w domu rodzinnym. Nikt nie zastąpi dziecku rodziny - ani szkoła, ani rówieśnicy. Rolą rodziców jest ochrona dziecka przed poddawaniem się złym trendom, kontrola jego znajomości i zainteresowań oraz troska o to, aby dziecko u nich szukało pomocy w rozwiązywaniu swoich problemów.

      Szkolenia o zagrożeniach są niepopularne. Nie wszyscy chętnie korzystają z możliwości udziału w tych zajęciach, gdyż często uważają, że ich to nie dotyczy. Tym bardziej dziękujemy uczestnikom szkolenia za udział, za merytoryczne wypowiedzi i za przykłady z życia wzięte.

      Wójt gminy i jego pracownicy wykonują swoją powinność wobec mieszkańców, zgodnie z prawem i potrzebami. Jest wiele osób w naszej gminie, które realizują projekty profilaktyczne, służą radą i pomocą potrzebującym, uświadamiają dzieci, młodzież i dorosłych. Dziękujemy im za wszystko.

      W tych trudnych sprawach musimy sobie pomagać tak zwyczajnie, po ludzku i pracować jak najlepiej dla dobra innych, aby nieszczęścia ograniczać. Dziękujemy Panu Wójtowi za wspieranie naszych przedsięwzięć służących społeczności samorządowej.

Organizatorzy

[SZAFLARY]

[URZĄD GMINY]  [KULTURA I SZTUKA]  [SOŁECTWA]  [SZKOŁY]  [GOSPODARKA]  [ORGANIZACJE]  [TURYSTYKA]  [SPORT]  [HISTORIA]  [PARAFIE]  [ZDJĘCIA]  [MAPY]