OFICJALNA STRONA INTERNETOWA GMINY SZAFLARY
GMINA SZAFLARY
             

BIULETYN INFORMACJI PUBLICZNEJ

.:MENU:.

- AKTUALNOŚCI
- URZĄD GMINY
- KULTURA I SZTUKA
- SOŁECTWA
- SZKOŁY
- KONKURSY
- GOSPODARKA
- ORGANIZACJE
- TURYSTYKA
- SPORT
- HISTORIA
- PARAFIE
- ZDJĘCIA
- MAPY
- PRZETARGI
- OPŁATY

ELEKTRONICZNA PLATFORMA USŁUG ADMINISTRACJI PUBLICZNEJ

GMINNA KOMISJA ROZWIĄZYWANIA PROBLEMÓW ALKOHOLOWYCH

GMINNY OŚRODEK POMOCY SPOŁECZNEJ W SZAFLARACH

GMINNA BIBLIOTEKA PUBLICZNA W SZAFLARACH

.:FUNDUSZE EUROPEJSKIE:.

.:KALENDARZ:.

.:PODHALAŃSKA LOKALNA GRUPA DZIAŁANIA:.

.:SMAK NA PRODUKT:.

SMAK NA PRODUKT

.:BIURO INICJATYW SPOŁECZNYCH:.

.:6 LATKU WITAJ W SZKOLE:.

.:6 LATKU WITAJ W SZKOLE
WOJEWÓDZTWO MAŁOPOLSKIE
:.

.:PAMIĘTAJ O SZKOLE:.

.:NARODOWE SIŁY REZERWOWE:.

PORTAL / CO DOBREGO MOŻNA POWIEDZIEĆ O DOPALACZACH? POLSKA / MAŁOPOLSKIE / NOWOTARSKI

.: CO DOBREGO MOŻNA POWIEDZIEĆ O DOPALACZACH? :.

CO DOBREGO MOŻNA POWIEDZIEĆ O DOPALACZACH?

      Coraz częściej słyszymy o dopalaczach różne niepokojące sformułowania typu „Dopalacze odpalają bombę zegarową”, „Dopalacze nienaturalnie wykrzywiają twarze nastolatków”, „Dopalacze są dużym problemem w naszym społeczeństwie”, „" Po dopalaczach dusza unosi się nad ciałem", „Dopalacze to Domestos i heroina”. Są również pozytywne sformułowania o dopalaczach typu "Dopalacze są bezpieczną alternatywą dla substancji nielegalnych", "Dopalacze są wyrobami kolekcjonerskimi", "Dopalacze są legalne w całej Europie", "Poza tabletkami imprezowymi, dopalacze to w większości zioła lub ich mieszanki, od setek lat wykorzystywane w obrzędach religijnych. Wszystkie są pochodzenia naturalnego. Żadnej chemii". Te i podobne sformułowania pochodzą ze stron internetowych i z prasy fachowej. Czy Ty, Drogi Czytelniku, chcesz czytać takie artykuły? Spotykam się często z wypowiedziami dorosłych: „Nie mam czasu na zawracanie sobie tym głowy”. Młodzi mówią oficjalnie „Mnie to nie dotyczy”. To kogo to dotyczy? Gminna Komisja Rozwiązywania Problemów Alkoholowych w Szaflarach zorganizowała wiele szkoleń dla członków Komisji, nauczycieli, rodziców i uczniów. Czy przyniosły one oczekiwany skutek? Czy te tematy porusza się w rodzinie i w szkole? Z przeprowadzonych rozmów i z obserwacji wynika, że rzadko. Dlaczego rzadko? Czy nie ma sprawy? Czy sprawa jest błaha? A może ją ignorujemy? Najczęściej staramy się ukryć prawdę? A może używki dla nas to zwyczaje , obyczaje, tradycja? Trudno znaleźć racjonalną odpowiedź na te pytania.

      Marek Grondas, psychoterapeuta z Ośrodka Leczenia Uzależnień Monar, w wywiadzie dla prasy mówi: „W dopalaczach gustują młodzi ludzie. Mój najmłodszy pacjent miał 15 lat. Tych niepełnoletnich najczęściej przyprowadzają rodzice, którzy zauważyli problem i sami nie potrafią sobie z nim poradzić. Młodzi ludzie buntują się wtedy, że przerywa się im dobrą zabawę, nie rozumieją, że dzieje się coś złego. Leczę gimnazjalistów, studentów, ludzi, którzy spełniają się zawodowo. Wśród nich są tacy, którzy świetnie radzą sobie w życiu i tacy, którzy mają problemy z samymi sobą. Dopalacze są groźniejsze od nielegalnych narkotyków, mogą deformować rysy twarzy, a skutki uboczne są widoczne po mniej więcej 2 latach. Aby rzucić dopalacze, trzeba mieć wsparcie rodziny i zmienić środowisko, w którym się przebywa”.

      W Polsce, mimo zakazu sprzedaży dopalaczy, funkcjonują sklepy handlujące artykułami szkodliwymi. W tych sklepach można zakupić substancje przedstawiane jako "zapachy". Dzieci zażywają tego rodzaju specyfiki, wciągając je przez nos lub spalają jak marihuanę. Nietrudno się domyślić, że się w ten sposób odurzają. Zarówno główny inspektor sanitarny, jak i wiceminister zdrowia potwierdzili nam, że mamy do czynienia z powrotem dopalaczy do sklepów. Doktor Włodzimierz Wielgus, dyrektor Wojewódzkiego Specjalistycznego Szpitala Dziecięcego w Kielcach powiedział „Najgorsze jest to, że skutki zatrucia dopalaczami są trudne do przewidzenia. Sądząc po rozległości objawów u dzieci, które do nas trafiają z powodu zatruć, substancje zawarte w dopalaczach mogą uszkadzać wątrobę, nerki, serce i wiele innych organów wewnętrznych”. Doktor – psychiatra Jan Latała stwierdził, że „Dopalacze mogą też, podobnie jak marihuana prowadzić do uzależnienia od twardych narkotyków, takich jak kokaina czy heroina. Jest pewne, że są to środki psychotropowe, oddziałujące na ośrodkowy układ nerwowy. Objawy zatrucia dopalaczami najczęściej skupiają się ośrodkowym układzie nerwowym, są to zaburzenia świadomości, bóle głowy, zaburzenia orientacji, bełkotliwa mowa, omdlenia, kołatanie serca, spadki ciśnienia tętniczego krwi, wymioty, wahania nastroju (na zmianę depresja i euforia)”.

      Drogi czytelniku! Czy możesz coś dobrego powiedzieć narkotykach? Poza demagogią nie ma na to argumentów. Czy wierzysz lekarzom? Czy wierzysz psychologom, psychoterapeutom, nauczycielom i innym ludziom, którzy chcą Cię ostrzec? Wybór należy do Ciebie.

      Zapraszam wszystkich, którym leży na sercu los młodego pokolenia, do rozmowy, dyskusji i debaty z młodzieżą o zagrożeniach czyhających na nich we współczesnym świecie

(Zofia Strama)

[SZAFLARY]

[URZĄD GMINY]  [KULTURA I SZTUKA]  [SOŁECTWA]  [SZKOŁY]  [GOSPODARKA]  [ORGANIZACJE]  [TURYSTYKA]  [SPORT]  [HISTORIA]  [PARAFIE]  [ZDJĘCIA]  [MAPY]