OFICJALNA STRONA INTERNETOWA GMINY SZAFLARY

GMINA SZAFLARY

             

BIULETYN INFORMACJI PUBLICZNEJ

.:MENU:.

- AKTUALNOŚCI
- URZĄD GMINY
- KULTURA I SZTUKA
- SOŁECTWA
- SZKOŁY
- KONKURSY
- GOSPODARKA
- ORGANIZACJE
- TURYSTYKA
- SPORT
- HISTORIA
- PARAFIE
- ZDJĘCIA
- MAPY

.:FOTO:.

TATRY ZIMĄ

.:KALENDARZ:.

.:PODHALAŃSKA LOKALNA GRUPA DZIAŁANIA:.

.:BIURO INICJATYW SPOŁECZNYCH:.

.:6 LATKU WITAJ W SZKOLE:.

.:6 LATKU WITAJ W SZKOLE
WOJEWÓDZTWO MAŁOPOLSKIE
:.

.:PAMIĘTAJ O SZKOLE:.

PORTAL / „CYGAŃSKA WĘDRÓWKA NAD MORZE” ZIELONA SZKOŁA - ŁAZY 2010 POLSKA / MAŁOPOLSKIE / NOWOTARSKI

.: „CYGAŃSKA WĘDRÓWKA NAD MORZE” ZIELONA SZKOŁA - ŁAZY 2010 :.

„CYGAŃSKA WĘDRÓWKA NAD MORZE” ZIELONA SZKOŁA - ŁAZY 2010

      41 uczniów Zespołu Szkoły Podstawowej i Gimnazjum w Maruszynie Dolnej od 6 do 17 czerwca brało udział w zielonej szkole, która miała miejsce w Łazach koło Mielna. Wyjazd sfinansowano w ramach Rządowego programu na rzecz społeczności romskiej w Polsce – 2010 w ramach projektu „Cygańska wędrówka nad morze”.
Główne cele tegorocznej zielonej szkoły to:
     - integracja uczniów romskich ze społecznością szkolną;
     - terapia klimatyczna, wypoczynek w zdrowym klimacie;
     - kształtowanie umiejętności współdziałania i współpracy w grupie;
     - realizacja programu dydaktycznego;
     - podnoszenie sprawności fizycznej uczniów;
     - kształtowanie nawyków higienicznych i zachowań prozdrowotnych.
     - kształcenie samodzielności,
     - zainteresowanie światem, jego różnorodnością, bogactwem i pięknem
     - nabywanie umiejętności poprzez praktyczne działanie,
     - rozpoznawanie zachowań uczniów w sytuacjach pozaszkolnych,
     - zwiedzanie ciekawych miejsc,
     - poznawanie kultury romskiej
     W ramach zielonej szkoły odbyły się wycieczki do Darłowa, gdzie zwiedziliśmy Zamek Książąt Pomorskich i poznaliśmy jego historię. Kolejna wycieczka wiodła do Gdańska, gdzie dzieci zwiedziły Kościół Mariacki, zabytkowe ulice miasta, gdański Żuraw i spichlerz. Ponadto obejrzeliśmy Dwór Artusa, zabytkowe kamienice i fontannę Neptuna. Ciekawą atrakcją dla dzieci był pobyt w „Wiosce Hobbitów” w Sierakowie Sławieńskim. Uczniowie brali udział w grze terenowej „ Poszukiwanie pierścienia”, odwiedzili starą kuźnię, oglądali makiety przedstawiające sceny z książki „Władca pierścieni” oraz uczestniczyli w zajęciach warsztatowych rękodzieła ludowego i średniowiecznej ceramiki.
     Następna wycieczka odbyła się do Kołobrzegu, gdzie zwiedziliśmy Starówkę, Katedrę, latarnię morską i port. Dzieci miały możliwość wypłynięcia w morze statkiem i spacerowania po kołobrzeskim molo. Dużą atrakcją była możliwość zakupienia pięknych pamiątek znad morza. Po wizycie w Kołobrzegu odwiedziliśmy miasteczko „Dziki Zachód”. Dzieci jeździły konno, na wielbłądzie, bryczką, brały udział w zawodach strzeleckich. Kolejną atrakcją był kaskaderski pokaz jazdy konnej oraz oglądanie indiańskich tańców integracyjnych i udział w nich. Uczestnicy zielonej szkoły mieli możliwość dwukrotnego obejrzenia filmu w 3D w Multikinie w Koszalinie.
     Codzienny pobyt na zielonej szkole kończył się wieczornym spacerem brzegiem morza. Uczniowie w ramach integracji z uczniami innych szkół przebywających na terenie ośrodka uczestniczyli w trzech dyskotekach przygotowanych w profesjonalny sposób.
     W miarę jak pogoda dopisywała, uczniowie mieli możliwość kąpania się w morzu, opalania na plaży i uczestniczenia w różnego rodzaju grach i zabawach ruchowych.
     Codziennie uczniowie uczestniczyli w różnych zajęciach dydaktycznych: artystycznych, humanistycznych, przyrodniczo – matematycznych i sportowych. Uczniowie należący do zespołu romskiego pod kierunkiem nauczyciela, przygotowali występ taneczno – wokalny, który zostanie zaprezentowany podczas I integracyjnego spotkania góralsko- romskiego w Maruszynie.
     W czasie trwania zielonej szkoły uczniowie mogli wykazać się zdobytą wiedzą, biorąc udział w konkursach: w konkursie wiedzy historyczno – polonistycznej, matematyczno – przyrodniczej, plastycznej. Laureaci konkursów zostali nagrodzeni upominkami. Wszyscy uczniowie również brali udział w konkursie czystości pokoi. Uczniowie mogli wykazać się zdolnościami, biorąc udział w konkursie na wiersz tematycznie związany z pobytem nad morzem.
     W godzinach popołudniowych uczniowie z klas starszych pisali sprawozdania, a młodsi doskonalili umiejętność pisania listów i kartek pocztowych. Ponadto uczyli się działań matematycznych w konkretnych sytuacjach życiowych- zakupy – liczenie pieniędzy.
     Uczniowie romscy, pod kierunkiem asystenta i opiekunów romskich, dali koncert muzyczny podczas zorganizowanego tam ogniska.
     Cały pobyt na zielonej szkole został udokumentowany w prowadzonej kronice oraz albumie zdjęciowym, który został wykonany na podstawie zrobionych zdjęć, upamiętniających najciekawsze chwile i wydarzenia pobytu nad morzem.
     24 czerwca 2010 roku nastąpiło uroczyste podsumowanie zielonej szkoły. Uczniowie wykonywali prace plastyczne, przedstawiające wspomnienia z pobytu w Łazach. Starsi uczniowie swoje wspomnienia zapisywali w formie sprawozdania. Najciekawsze prace plastyczne i literackie zostały nagrodzone. W celu poznania opinii dzieci na temat pobytu na zielonej szkole przeprowadzono wywiad- uczniowie mówili, co im się podobało, co najbardziej zapadło w ich pamięci, jakie najciekawsze przeżycie spotkało ich podczas pobytu.
     Każdy uczestnik zielonej szkoły otrzymał upominek w formie pamiątkowego kubka, słodyczy i innych dodatków.
     Założone cele zielonej szkoły zostały zrealizowane. Uczniowie poznali ciekawe miejsca i historię związaną z Pomorzem.
      Uczestnicy zielonej szkoły mogli przebywać w Łazach dzięki dotacji przyznanej przez Ministra Spraw Wewnętrznych i Administracji w ramach realizacji Programu na rzecz społeczności romskiej w Polsce. Wszystkim, którzy przyczynili się do zorganizowania tego wypoczynku serdecznie dziękujemy.

Uczniowie zielonej szkoły w Łazach

[URZĄD GMINY]  [KULTURA I SZTUKA]  [SOŁECTWA]  [SZKOŁY]  [GOSPODARKA]  [ORGANIZACJE]  [TURYSTYKA]  [SPORT]  [HISTORIA]  [PARAFIE]  [ZDJĘCIA]  [MAPY]