OFICJALNA STRONA INTERNETOWA GMINY SZAFLARY
GMINA SZAFLARY
             

BIULETYN INFORMACJI PUBLICZNEJ

.:MENU:.

- AKTUALNOŚCI
- URZĄD GMINY
- KULTURA I SZTUKA
- SOŁECTWA
- SZKOŁY
- KONKURSY
- GOSPODARKA
- ORGANIZACJE
- TURYSTYKA
- SPORT
- HISTORIA
- PARAFIE
- ZDJĘCIA
- MAPY

.:FOTO:.

TATRY ZIMĄ

.:KALENDARZ:.

.:PODHALAŃSKA LOKALNA GRUPA DZIAŁANIA:.

.:BIURO INICJATYW SPOŁECZNYCH:.

.:6 LATKU WITAJ W SZKOLE:.

.:6 LATKU WITAJ W SZKOLE
WOJEWÓDZTWO MAŁOPOLSKIE
:.

.:PAMIĘTAJ O SZKOLE:.

PORTAL / RAJD NIEPODLEGŁOŚCIOWY 11 LISTOPADA 2009 R. POLSKA / MAŁOPOLSKIE / NOWOTARSKI

.: RAJD NIEPODLEGŁOŚCIOWY 11 LISTOPADA 2009 R. :.

RAJD NIEPODLEGŁOŚCIOWY 11 LISTOPADA 2009 R.

    Uczestnictwo w rajdzie niepodległościowym, to jeden z elementów edukacji patriotycznej uczniów Szkoły Podstawowej w Borze. Tegoroczny rajd, ze względu na bardzo niesprzyjającą pogodę zawierał tylko króciutki odcinek do maszerowania.
    W rajdzie wzięło udział 19 uczniów – dzieci i młodzieży z Boru. Uczniowie szkoły w Borze uczestniczyli w rajdzie w ramach realizacji projektu „Cudze chwalicie, swego nie znacie, sami nie wiecie co posiadanie”, który jest współfinansowany z funduszy Gminnej Komisji Profilaktyki i Rozwiązywania Problemów Alkoholowych.
    Autobusem podjechaliśmy na zaporę w Niedzicy gdzie spotkaliśmy się z innymi uczestnikami rajdu.
    Pierwszym punktem wycieczki było obejrzenie filmu, który w sposób bardzo przystępny opowiadał jak wytwarza się prąd. Projekcja filmu miała miejsce w Pawilonie Informacyjnym na koronie zapory w Niedzicy. Następnie zwiedzaliśmy elektrownię. Pan przewodnik opowiedział jak powstawało Jezioro Czorsztyńskie, sama zapora i elektrownia. Dowiedzieliśmy się, że wszystkie okoliczne miejscowości posiadają oczyszczalnię ścieków i dlatego woda w jeziorze jest bardzo dobrej klasy np. można się w nim kąpać.
    Elektrownia zrobiła na nas wielkie wrażenie, przede wszystkim przez jej ogrom. Wszystko co zobaczyliśmy było olbrzymie. Poza tym pierwszy raz mogliśmy być w miejscu, które ma strategiczne znaczenie i może być obiektem ataku terrorystycznego. Dowiedzieliśmy się ile produkuje się tam prądu, i że pracownicy obsługują nie tylko tę elektrownię, ale także elektrownię w Sromowcach Wyżnych i zdalnie dwie inne elektrownie „Łączany” i „Smolice” znajdujące się niedaleko Wadowic. Także zaciekawił nas projekt budowy farm wiatrowych w okolicy Jabłonki na Orawie.
    Po zwiedzeniu elektrowni pojechaliśmy do Łapsz Niżnych i powędrowaliśmy stacjami Drogi Krzyżowej na Kalwarii Spiskiej. Potem organizatorzy poczęstowali nas ciepłym posiłkiem.
    Kulminacyjnym punktem obchodów rocznicy odzyskania niepodległości była Msza Św. w kościele pw. Św. Kwiryna w Łapszach Niżnych. Powagi Mszy dodał poczet sztandarowy z miejscowej szkoły. Ksiądz odprawiający Mszę wygłosił patriotyczne kazanie, a po mszy przedstawicie poszczególnych grup złożyli wieńce pod tablicą błogosławionego ks. Józefa Stanka (Łapszanina), który został zamordowany przez Niemców podczas Powstania Warszawskiego oraz na grobie prof. Józefa Wiśmierskiego, który zginął w pobliskiej Niedzicy, podczas akcji uświadamiającej, poprzedzającej niedoszły do skutku plebiscyt. Miał on zdecydować o podziale Spisza pomiędzy Polskę a Czechosłowację, po upadku państwa Austro-Węgierskiego w 1918 roku. Na zakończenie uczestnicy Rajdu odśpiewali Rotę.
    Po tym patriotycznym akcie rozjechaliśmy się do domów. Uczniowie z Boru całą drogę śpiewali piosenki wojskowe.

Relacja: Małgorzata Gacek


[URZĄD GMINY]  [KULTURA I SZTUKA]  [SOŁECTWA]  [SZKOŁY]  [GOSPODARKA]  [ORGANIZACJE]  [TURYSTYKA]  [SPORT]  [HISTORIA]  [PARAFIE]  [ZDJĘCIA]  [MAPY]