OFICJALNA STRONA INTERNETOWA GMINY SZAFLARY

GMINA SZAFLARY

             

BIULETYN INFORMACJI PUBLICZNEJ

.:MENU:.

- AKTUALNOŚCI
- URZĄD GMINY
- KULTURA I SZTUKA
- SOŁECTWA
- SZKOŁY
- KONKURSY
- GOSPODARKA
- ORGANIZACJE
- TURYSTYKA
- SPORT
- HISTORIA
- PARAFIE
- ZDJĘCIA
- MAPY
- PRZETARGI
- OPŁATY
- GKRPA

.:FOTO:.

TATRY ZIMĄ

.:KALENDARZ:.

.:PODHALAŃSKA LOKALNA GRUPA DZIAŁANIA:.

.:SMAK NA PRODUKT:.

SMAK NA PRODUKT

.:BIURO INICJATYW SPOŁECZNYCH:.

.:6 LATKU WITAJ W SZKOLE:.

.:6 LATKU WITAJ W SZKOLE
WOJEWÓDZTWO MAŁOPOLSKIE
:.

.:PAMIĘTAJ O SZKOLE:.

.:NARODOWE SIŁY REZERWOWE:.

PORTAL /WYCIECZKA NA PREHYBĘ. POLSKA / MAŁOPOLSKIE / NOWOTARSKI

.:WYCIECZKA NA PREHYBĘ. :.

WYCIECZKA NA PREHYBĘ.



      W dniach 05-06.03.2011 roku uczniowie Szkoły Podstawowej w Borze uczestniczyli w wycieczce na Prehybę w ramach realizacji projektu „Umiem spędzać wolny czas”, który wpisuje się w Gminny Program Profilaktyki i Rozwiązywania Problemów Alkoholowych. Wycieczka mogła się odbyć dzięki funduszom Gminnej Komisji.
      Wycieczka miała na celu głównie wpojenie dzieciom zasad spędzania wolnego czasu bez używek. Wysiłek związany ze wspinaczką w górach może nieść ze sobą wiele satysfakcji. Obserwowane widoki kształtują poczucie piękna, a informacje przekazywane przez przewodnika wzbogacają wiedzę o naszym pięknym zakątku Polski. Przygotowując się do wycieczki uczniowie poznają zasady bezpiecznego poruszania się po górach, konieczności niesienia sobie nawzajem pomocy w razie potrzeby itp. Wiedzą, że istnieje Górskie Ochotnicze Pogotowie Ratunkowe, które w razie konieczności można wezwać na pomoc.
      Prehyba leży na terenie Popradzkiego Parku Krajobrazowego, w paśmie Radziejowej na wysokości 1175m n.p.m. Nasze wędrowanie rozpoczęliśmy w Szczawnicy – Sewerynówce pod Zajazdem „Czarda”. Przejście do schroniska zajęło nam około 5 godzin. Nie śpiesząc się mogliśmy podziwiać przepiękne widoki i wysłuchać wiele ciekawych informacji. Już pod schroniskiem dowiedzieliśmy się o działalności Kurierów Sądeckich, którzy z narażeniem życia utrzymywali łączność między okupowaną Polską a Węgrami. Umożliwiali także łączność między pozostającym na emigracji polskim rządem gen. Sikorskiego, który zaczął tworzyć oddziały Wojska Polskiego we Francji i Wielkiej Brytanii a narodem walczącym z okupantem.
      Pobyt w schronisku przeznaczyliśmy nie tylko na odpoczynek i posiłek, ale także na zabawy integracyjne, sprawnościowe i mini turniej wiedzy o Beskidzie Sądeckim.
      Droga powrotna prowadziła Szlakiem Papieskim do Szlachtowej, gdzie uczestniczyliśmy we Mszy Św. w kościele – cerkwi. Pani przewodnik opowiedziała nam historię prawosławnej cerkwi (obecnie świątynia katolicka).
      Pełni wrażeń powróciliśmy do domu.

Relacja: Małgorzata Gacek

[URZĄD GMINY]  [KULTURA I SZTUKA]  [SOŁECTWA]  [SZKOŁY]  [GOSPODARKA]  [ORGANIZACJE]  [TURYSTYKA]  [SPORT]  [HISTORIA]  [PARAFIE]  [ZDJĘCIA]  [MAPY] [PRZETARGI] [OPŁATY]  [GKRPA]