OFICJALNA STRONA INTERNETOWA GMINY SZAFLARY
GMINA SZAFLARY
             

BIULETYN INFORMACJI PUBLICZNEJ

.:MENU:.

- AKTUALNOŚCI
- URZĄD GMINY
- KULTURA I SZTUKA
- SOŁECTWA
- SZKOŁY
- KONKURSY
- GOSPODARKA
- ORGANIZACJE
- TURYSTYKA
- SPORT
- HISTORIA
- PARAFIE
- ZDJĘCIA
- MAPY

.:FOTO:.

TATRY ZIMĄ

.:KALENDARZ:.

.:PODHALAŃSKA LOKALNA GRUPA DZIAŁANIA:.

.:BIURO INICJATYW SPOŁECZNYCH:.

.:6 LATKU WITAJ W SZKOLE:.

.:6 LATKU WITAJ W SZKOLE
WOJEWÓDZTWO MAŁOPOLSKIE
:.

.:PAMIĘTAJ O SZKOLE:.

PORTAL /MAŁY EKOLOG POLSKA / MAŁOPOLSKIE / NOWOTARSKI

.:MAŁY EKOLOG:.

MAŁY EKOLOG

     Już na samym początku roku szkolnego dowiedzieliśmy się, że możemy wykonać pracę plastyczną i przesłać ją do końca października na adres organizatorów konkursu. Organizatorem była Fundacja Wspierania Inicjatyw Ekologicznych w Krakowie. W połowie listopada przeczytaliśmy na stronie Fundacji:
     „W ramach programu edukacyjnego „Dobre rady na odpady”, Fundacja Wspierania Inicjatyw Ekologicznych przeprowadziła konkurs plastyczny "Mały ekolog", dla dzieci z przedszkoli oraz klas 1-3 ze szkół podstawowych. Konkurs dotyczył szkół i przedszkoli na terenie województw: małopolskiego, podkarpackiego, świętokrzyskiego, lubelskiego i śląskiego. Konkurs został zrealizowany dzięki wsparciu finansowemu Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej.
     Zadaniem małych ekologów było wykonanie zbiorowej pracy rysunku-plakatu lub makiety w dowolnej technice i formacie, np. z wykorzystaniem odpadów.
Pomysł został przyjęty z niezwykłym entuzjazmem. Lawina kolorowych prac zasypała siedzibę Fundacji. Do konkursu zgłoszono ponad 260 prac. Byliśmy mile zaskoczeni różnorodnością wykonanych prac, a także pomysłowością uczestników. Okazuje się, że nawet ze śmieci można zrobić małe dzieło sztuki. Do wykonania prac użyte zostały opakowania spożywcze, butelki, folie, korki, bibuła, zapałki, wycinki z gazet, tkaniny, papier kolorowy, rolki z papieru toaletowego, brokat, patyczki po lodach, makaron, groch, fasola, trociny, plastelina a nawet skorupki z jajek. Wiele prac namalowano pastelami, kredkami lub farbami. Ucieszył nas również fakt, że już najmłodsze dzieci tak chętnie angażują się w segregacje odpadów. Maluchy doskonale rozumieją problem powiększającej się ilości śmieci. W swoich małych dziełach pokazały wiele ciekawych pomysłów na segregację, które chętnie stosują w swoich domach. Do ostatniej chwili trwania konkursu odbieraliśmy przesyłki z pracami. Wiele z nich dostarczono osobiście do siedziby Fundacji znajdującej się w Krakowie. Po wielodniowych i burzliwych debatach oceny prac dokonała komisja konkursowa składająca się z członków Zarządu Fundacji oraz koordynatora projektu. Wybrane zostały prace, które naszym zdaniem najbardziej odpowiadały przyjętym kryteriom oceny:
- Zgodność z tematyką i regulaminem konkursu
- Oryginalność pracy i wykonania - ocena pomysłu, ujęcie tematyki konkursowej, technika wykonania, użyte materiały
- Estetyka wykonania pracy”
     Komisja konkursowa nagrodziła 10 prac pierwszym miejscem, wśród tej dziesiątki znalazła się nasza klasa. Zostaliśmy zaproszeni do Krakowa na konferencję podsumowującą projekt. 30 listopada całą klasą oprócz chorych Maćka i Sabiny wybraliśmy się do Krakowa. Celem wycieczki był udział w konferencji i odbiór nagród oraz spacer po krakowskim ZOO. W zielonej sali konferencyjnej hotelu Orbis Cracovia Pani Barbara Draus – Dyrektor Fundacji wręczyła nagrody. Klasa otrzymała radiomagnetofon z CD, a każde dziecko dyplom oraz przybory biurowo – plastyczne. Potem przejechaliśmy do ZOO, gdzie przy pięknej, niebywałej jak na ostatni dzień listopada pogodzie zobaczyliśmy wiele gatunków żywych zwierząt i ciekawe rośliny. Dzisiaj cieszymy się z nagrody, ale również z tego, że wiemy jak ważna jest segregacja śmieci i odzyskiwanie surowców do powtórnego użytku.
     Nagrodzoną pracę wykonali wszyscy uczniowie klasy III: Barnaś Sabina, Bartoszek Ilona, Borkowski Marek, Cachro Damian, Duda Łukasz, Hadowska Sabina, Jarząbek Bartłomiej, Jarząbek Iwona, Kubina Karolina, Marusarz Klaudia, Mąka Alicja, Mucha Piotr, Murzańska Natalia, Papież Magdalena, Polak Andrzej, Nowak Paweł, Słaby Tomasz, Topór Adrian, Topór Maciej, Topór Przemek. Tak to wydarzenie relacjonuję uczniowie:
„Pamiętam, jak wykonywaliśmy pracę. Klasa była podzielona na cztery pięcioosobowe grupy i miała na dużych kartkach z bloku kredkami pastelowymi wykolorować wcześniej zaprojektowany fragment plakatu. Dwie grupy miały używać kolorów szarych, ponurych, smutnych, bo ta część pracy była zaśmiecona. Pozostałe dwie grupy w barwach radosnych, bo w tej części segreguje się śmieci. Potem cztery kartki połączyliśmy i przykleiliśmy na karton o większych rozmiarach. Pracę z hasłem wysłaliśmy do Krakowa. Bardzo się cieszę z nagrody, ale najbardziej z wycieczki do ZOO.”

Klaudia Marusarz


„Cieszę się, że w ZOO mogłam zobaczyć różne zwierzęta: słonie, hipopotamy, rysie, tygrysy, osły, lamy, lwy, wielbłądy, wilki, mrówkojady i inne. Większość sfotografowałam, a z niektórymi mam wspólne zdjęcie. Wycieczka bardzo się udała, wróciliśmy zmęczeni, ale zadowoleni. Wkrótce czeka nas kolejne zadanie – udział w projekcie organizowanym przez Ministerstwo Środowiska pt. ”Wesołe śmieci”. Zrobimy rzeźbę w całości wykonaną z materiałów wtórnych.”

Alicja Mąka



„Wycieczka do Krakowa bardzo mi się podobała. Myślę, że ten wyjazd na długo pozostanie w mojej pamięci. Nieczęsto zdarza się wyjechać do innego miasta po odbiór nagród. Ogród zoologiczny jest ciekawym miejscem ponieważ można w nim zobaczyć dużo żywych zwierząt, wśród nich zagrożone gatunki. Cieszę się , że wzięliśmy udział w konkursie „Mały ekolog”, bo dzięki nim wiem, że trzeba segregować śmieci i mogłam pojechać na wycieczkę. Zachęcam wszystkich do brania udziału w konkursach i zapraszam do krakowskiego ZOO.”

Karolina Kubina


„W ZOO byliśmy jedyną klasą wśród paru pojedynczych spacerowiczów. Mimo ostatniego dnia listopadowego, pogoda była bardzo ładna. Miałem przyjemność oglądnięcia wiele gatunków zwierząt. Podobały mi się różowe flamingi, wszystkie urocze i zadziorne „kotki”. Ze słoniami zrobiliśmy sobie wspólne klasowe zdjęcie. Wycieczka była bardzo pouczająca, myślę, że każde dziecko powinno odwiedzić ZOO.”

Marek Borkowski


„Spacerując po ZOO widziałam dużo zwierząt. Najbardziej podobały mi się skaczące małpki, które bawiły się jakby w berka. Długo mogłabym stać przed klatką z nimi i przyglądać się im. Gdybyśmy jeszcze kiedyś zdobyli taką nagrodę to też chciałabym pojechać z całą klasą do ZOO. Pogoda tego dnia była piękna i cały ten dzień był dla mnie bardzo piękny.”

Ilona Bartoszek.


Zebrała: Jolanta Stolarczyk


[URZĄD GMINY]  [KULTURA I SZTUKA]  [SOŁECTWA]  [SZKOŁY]  [GOSPODARKA]  [ORGANIZACJE]  [TURYSTYKA]  [SPORT]  [HISTORIA]  [PARAFIE]  [ZDJĘCIA]  [MAPY]