OFICJALNA STRONA INTERNETOWA GMINY SZAFLARY
GMINA SZAFLARY
             

BIULETYN INFORMACJI PUBLICZNEJ

.:MENU:.

- AKTUALNOŚCI
- RADA GMINY
- URZĄD GMINY
- KULTURA I SZTUKA
- SOŁECTWA
- SZKOŁY
- KONKURSY
- GOSPODARKA
- ORGANIZACJE
- TURYSTYKA
- SPORT
- HISTORIA
- PARAFIE
- ZDJĘCIA
- MAPY
- PRZETARGI
- OPŁATY
- ODPADY

ELEKTRONICZNA PLATFORMA USŁUG ADMINISTRACJI PUBLICZNEJ

GMINNA KOMISJA ROZWIĄZYWANIA PROBLEMÓW ALKOHOLOWYCH

GMINNY OŚRODEK POMOCY SPOŁECZNEJ W SZAFLARACH

GMINNA BIBLIOTEKA PUBLICZNA W SZAFLARACH

    SPÓŁKA WODNA MARUSZYNA CENTRUM

.:FUNDUSZE EUROPEJSKIE:.

.:KALENDARZ:.

.:PODHALAŃSKA LOKALNA GRUPA DZIAŁANIA:.

.:SMAK NA PRODUKT:.

SMAK NA PRODUKT

.:BIURO INICJATYW SPOŁECZNYCH:.

.:6 LATKU WITAJ W SZKOLE:.

.:6 LATKU WITAJ W SZKOLE
WOJEWÓDZTWO MAŁOPOLSKIE
:.

.:PAMIĘTAJ O SZKOLE:.

.:NARODOWE SIŁY REZERWOWE:.

PORTAL / ŚWIĘTO PATRONA SZKOŁY W BAŃSKIEJ NIŻNEJ POLSKA / MAŁOPOLSKIE / NOWOTARSKI

.:ŚWIĘTO PATRONA SZKOŁY W BAŃSKIEJ NIŻNEJ :.

ŚWIĘTO PATRONA SZKOŁY W BAŃSKIEJ NIŻNEJ



       „…by Kazimierz Patron nasz był dla nas opoką.

       Słowa hymnu szkolnego po raz kolejny rozbrzmiewały w sali gimnastycznej naszej szkoły. 4 marca to szczególna data- Święto Kazimierza Jagiellończyka, Patrona Polski i Litwy, a także naszej szkoły . W tym Dniu gościliśmy osoby , które chciały z nami cieszyć się wyjątkową atmosferą. Swoją obecnością zaszczycili nas –żona profesora Juliana Sokołowskiego z synem , Wójt Gminy Szaflary Stanisław Ślimak, sołtys p. Józef Topór, p.Stanisław Staszel, nauczyciele emeryci, rada rodziców oraz dzieci i ich opiekunowie z innych szkół. Uroczystość rozpoczęła się od mszy świętej odprawianej przez ks. Grzegorza Kufla. Jego kazanie nawiązało do wieloletniej tradycji czczenia świętego i przekazu wzorców, zwłaszcza młodemu pokoleniu. Wartości , które są ponadczasowe , mają nam dawać siłę i „być dla nas opoką”.

       Po nabożeństwie wróciliśmy w barwnym pochodzie do szkoły , gdzie w asyście szkolnego sztandaru i delegacji ze sztandarem naszej straży pożarnej pod figurą św.Kazimierza odśpiewaliśmy hymn Polski i zmówiliśmy modlitwy. Ostatnie dźwięki hymnu szkolnego połączyła średniowieczna melodia zapowiadająca wejście na salę najmłodszych artystów szkoły. Pojawiły się bajecznie kolorowe pary w tanecznym korowodzie. Natychmiast przenieśliśmy się w odlegle średniowieczne czasy i podziwialiśmy aktorski kunszt dzieci z klas 0-3. Przedstawiane przez nich sceny z życia świętego były tak przekonywujące, że z całą pewnością wielu z nas się mocno wzruszyło. W niesamowity sposób aktorzy oddali nastrój tych czasów, a przede wszystkim podkreślili istotę Patrona , jego opiekę nad nami i rolę jaką odgrywa w naszym życiu. Należą tu się wielkie podziękowania za ogrom prac włożony przez wychowawczynie „wielkich maluchów”. Dekoracje, kostiumy , rekwizyty ,pomysły , wielogodzinne próby … Spontaniczne , gromkie brawa długo nagradzały wszystkich twórców spektaklu.

       Tegoroczne Święto było również okazją do przypomnienia wielkiej postaci , zasłużonej dla Polski , a zwłaszcza dla naszego regionu, śp. profesora Juliana Sokołowskiego, Ojca Polskiej Geotermii. 20 lat temu na Podhalu, a dokładnie w Bańskiej Niżnej, mogliśmy się cieszyć z pierwszego w Polsce ogrzewania geotermalnego. Klasy II gimnazjum podsumowała projekt edukacyjny, przedstawiły prezentację dotyczący tych wydarzeń. Nad całością czuwała wychowawczyni – dyr. Jolanta Stolarczyk. Wielką niespodzianką było piękne wspomnienie spektaklu, którego scenariusz napisała p. śp. Maria Staszel – instruktorka zespołu regionalnego w latach ubiegłych, a w możliwie najwierniejszej wersji wyreżyserowała go p.Renata Chrobak z p.Zofią Jarząbek . Muzyczną oprawę do przedstawienia wykonał zespół Jarząbków.

       Świadkowie i główni „sprawcy” wydobycia gorącej wody i ogrzewania nią naszych domów z rozrzewnieniem wspominali owe , jakże niedawne czasy. Przypomnieli nam w swoich przemowach narodziny czegoś, z czego nie zawsze zdajemy sobie sprawę. W ich relacjach padały nazwiska ks. Marka Spólnika, pierwszego proboszcza na Bańskiej, obecnie na parafii pod Oświęcimiem, śp. P. Stanisława Borkowskiego „Majora”, byłego sołtysa Bańskiej Jana Pedzimąża, a przede wszystkim twórcy i głównego pomysłodawcy geotermii śp.profesora Juliana Sokołowskiego.

      „Kto tu rządzi?” – pod taką nazwą odbył się już po raz czternasty finał konkursu plastycznego. Wpłynęło ponad 200 prac z różnych stron Polski. Kolorowe ściany naszych szkolnych korytarzy były tylko częścią wystawy , widać, że konkurs z roku na rok zyskuje na popularności, stąd jurorom coraz trudniej jest wybrać prace najlepsze. W związku z tym komisja oceniająca musiała przyznać w tym roku więcej nagród i wyróżnień. Protokół konkursu oraz prace nagrodzone można zobaczyć na stronie Gminy Szaflary

       Jak będzie w przyszłym roku ? Zobaczymy, najważniejsze , że tegoroczne Święto było znowu wyjątkowe i pełne wrażeń.

Uczniowie klasy szóstej     
pod kierunkiem p. S. Bieleckiego

1 2 3

1 2 3

[URZĄD GMINY]  [KULTURA I SZTUKA]  [SOŁECTWA]  [SZKOŁY]  [GOSPODARKA]  [ORGANIZACJE]  [TURYSTYKA]  [SPORT]  [HISTORIA]  [PARAFIE]  [ZDJĘCIA]  [MAPY]