OFICJALNA STRONA INTERNETOWA GMINY SZAFLARY
GMINA SZAFLARY
             

BIULETYN INFORMACJI PUBLICZNEJ

.:MENU:.

- AKTUALNOŚCI
- RADA GMINY
- URZĄD GMINY
- KULTURA I SZTUKA
- SOŁECTWA
- SZKOŁY
- KONKURSY
- GOSPODARKA
- ORGANIZACJE
- TURYSTYKA
- SPORT
- HISTORIA
- PARAFIE
- ZDJĘCIA
- MAPY
- PRZETARGI
- OPŁATY
- ODPADY/OCHRONA
         ŚRODOWISKA

ELEKTRONICZNA PLATFORMA USŁUG ADMINISTRACJI PUBLICZNEJ

GMINNA KOMISJA ROZWIĄZYWANIA PROBLEMÓW ALKOHOLOWYCH

GMINNY OŚRODEK POMOCY SPOŁECZNEJ W SZAFLARACH

GMINNA BIBLIOTEKA PUBLICZNA W SZAFLARACH

  SPÓŁKA WODNA MARUSZYNA CENTRUM

.:FUNDUSZE EUROPEJSKIE:.

.:KALENDARZ:.

.:INTERAKTYWNA POLSKA:.

.:PODHALAŃSKA LOKALNA GRUPA DZIAŁANIA:.

.:SMAK NA PRODUKT:.

SMAK NA PRODUKT

.:BIURO INICJATYW SPOŁECZNYCH:.

.:6 LATKU WITAJ W SZKOLE:.

.:6 LATKU WITAJ W SZKOLE
WOJEWÓDZTWO MAŁOPOLSKIE
:.

.:PAMIĘTAJ O SZKOLE:.

.:NARODOWE SIŁY REZERWOWE:.

PORTAL / ARCHIWUM 2011 POLSKA / MAŁOPOLSKIE / NOWOTARSKI

.:ARCHIWUM 2011:.

23.12.2011

22.12.2011

125 LAT OCHOTNICZEJ STRAŻY POŻARNEJ W SZAFLARACH

więcej >>>

15.12.2011

XVII GMINNY KONKURS POTRAW REGIONALNYCH „ZOSKALAŃSKIE JODEŁKO” W ZASKALU

      26 listopada 2011 r. w remizie OSP Zaskale odbył się XVII Gminny Konkurs Potraw Regionalnych. Organizatorem konkursu był Oddział Związku Podhalan w Zaskalu oraz Rada i Wójt Gminy Szaflary. Podczas sobotniej imprezy swoje kulinarne umiejętności reprezentowały gaździny z gminy Szaflary tj. Zaskala ,Szaflar, Skrzypnego, Boru, Bańskiej Niżnej, Bańskiej Wyżnej ,Maruszyny. Był też stół unijny z Zaskala.

więcej >>>

15.12.2011

ZASKALNIE W KRAKOWIE

      W listopadzie uczniowie Szkoły Podstawowej i Gimnazjum w Zaskalu wybrali się na ekspedycje edukacyjną do Krakowa. Celem wyjazdu było zapoznanie wychowanków z historią Zamku Królewskiego na Wawelu oraz nawiedzenie Katedry pw. św. Stanisława BM i św. Wacława. Młodzi zatrzymali się przed relikwiarzem św. Jadwigi i św. Stanisława. Zobaczyli groby królewskie, pochylili się nad trumną Marszałka Józefa Piłsudskiego oraz Prezydenta Lecha Kaczyńskiego i jego Małżonki.

więcej >>>

15.12.2011

ŚLUBOWANIE PIERWSZOKLASISTÓW

      Są takie dni w życiu człowieka, które pamiętamy całe życie.
Pierwszy dzień w szkole, a potem ślubowanie i pasowanie na ucznia to właśnie takie chwile, które goszczą w sercu i pamięci każdego z nas. To wydarzenie - pełne patosu i wzruszeń - miało miejsce w naszej szkole 17 listopada 2011 r. W obecności Sztandaru Szkoły, pani Dyrektor Elżbiety Ujczak, wychowawczyni, nauczycieli, rodziców i uczniów pierwsza klasa złożyła ślubowanie. Ze wzruszeniem, w pełnym skupieniu wypowiadali słowa ślubowania.

więcej >>>

15.12.2011

JEDNO DZIAŁANIE CENNIEJSZE OD WIELU POMYSŁÓW

W Maruszynie od maja 2009 roku działa Stowarzyszenie Mocni Razem, którego głównym celem jest aktywizacja społeczności lokalnej na rzecz edukacji, organizacji czynnego wypoczynku poprzez turystykę i sport, kultywowanie tradycji, rozwijanie talentów poprzez wspieranie osób szczególnie uzdolnionych, działalność na rzecz mniejszości narodowych, a także rozpowszechnianie idei wolontariatu i pomocy potrzebującym. W 2011 roku Stowarzyszenie pozyskało środki ze składek członkowskich oraz z dotacji Wojewody Małopolskiego Stanisława Kracika i Wójta Gminy Szaflary Stanisława Ślimaka dla organizacji pozarządowych na konkretne projekty. Zrealizowano trzy projekty:

więcej >>>

12.12.2011

VII ROCZNICA ŚMIERCI PROF. JULIANA SOKOŁOWSKIEGO

DOROBEK NAUKOWY>>>


22.12.2011 O GODZINE 8.00 W KOŚCIELE MIŁOSIERDZIA BOŻEGO W BAŃSKIEJ NIŻNEJ ODBĘDZIE SIĘ MSZA ŚWIĘTA W INTENCJI ŚP. PROF. JULIANA SOKOŁOWSKIEGO

08.12.2011

BYĆ PATRIOTĄ DZISIAJ

W czasach pokoju, kiedy nie trzeba sięgać po broń, by walczyć o wolność kraju, bycie patriotą wydaje się być bardzo trudne. Czy można być patriotą w czasie pokoju? Jan Paweł II ujmował ten temat tak: „Patriotyzm oznacza umiłowanie tego, co ojczyste: umiłowanie historii, tradycji, języka czy nawet samego krajobrazu ojczystego.

więcej >>>

08.12.2011

KONKURS RECYTATORSKO-GAWĘDZIARSKI W SKRZYPNEM

      23 listopada 2011 r. odbył się w Skrzypnem XX Gminny Konkurs Recytatorsko-Gawędziarski im. A. Kudasika i B. Werona.
      W konkursie uczestniczyło 64 uczniów z 8 szkół podstawowych i 7 gimnazjów oraz z Przedszkola „Aniołów Stróżów” z terenu Gminy Szaflary, którzy występowali w trzech grupach wiekowych i dwóch kategoriach: gawęda i recytacje.

więcej >>>

08.12.2011

KONCERT PIEŚNI PATRIOTYCZNEJ W KOŚCIELE PARAFIALNYM POD WEZWANIEM MATKI BOŻEJ NIEUSTAJĄCEJ POMOCY W SKRZYPNEM

W Kościele Parafialnym pod wezwaniem Matki Bożej Nieustającej Pomocy w Skrzypnem 10 listopada 2011 r. odbył się III Koncert Pieśni Patriotycznej z okazji 93. rocznicy odzyskania niepodległości przez Polskę.

W koncercie wystąpili harcerze i uczniowie ze szkół Gminy Szaflary, którzy wykonali pieśni:

więcej >>>

01.12.2011

CO TO JEST EPUAP

     Elektroniczna Platforma Usług Administracji Publicznej (ePUAP) to system informatyczny, dzięki któremu obywatele mogą załatwiać sprawy urzędowe za pośrednictwem internetu, natomiast przedstawiciele podmiotów publicznych – bezpłatnie udostępniać swoje usług w postaci elektronicznej. Ideą przyświecającą budowie ePUAP było stworzenie jednego, łatwo dostępnego i bezpiecznego elektronicznego kanału udostępniania usług publicznych; tak powstał portal www.epuap.gov.pl.

więcej >>>

01.12.2011

III URODZINY VIII DH IM. A. SUSKIEGO I GROMADY ZUCHOWEJ SZAROTKI

W niedzielę 13 listopada o godz. 1530 w remizie Ochotniczej Straży Pożarnej obchodziliśmy III urodziny drużyny harcerskiej i gromady zuchowej. Po przywitaniu przybyłych gości rozpoczęliśmy krótki program artystyczny. Swoje umiejętności wokalne zaprezentowały harcerki i zuchy. Harcerki zaśpiewały utwór „Katyń 2010”, a zuchy „Z piratami w świat”.

więcej >>>

25.11.2011

BEZPŁATNE KONSULTACJE DLA PRZEDSIĘBIORCÓW
„JAK POZYSKAĆ DOTACJĘ NA ROZWÓJ FIRMY” NOWY TARG, 1 GRUDNIA 2011 ROKU


Data szkolenia: 1.12.2011r. od godz. 10:00
Miejsce szkolenia: Dom Nauczyciela, ul. Królowej Jadwigi 1, NOWY TARG
Tematyka: Dotacje na rozwój przedsiębiorstwa – bezpłatne konsultacje i warsztaty

Małopolskie Centrum Przedsiębiorczości oraz Starostwo Powiatowe w Nowym Targu zapraszają na bezpłatne konsultacje dla mikroprzedsiębiorców odnośnie ubiegania się o dofinansowanie inwestycji w ramach Małopolskiego Regionalnego Programu Operacyjnego. Szkolenie odbędzie się 1 grudnia 2011r. od godz. 10:00 w Starostwie Powiatowym w Nowym Targu.

więcej >>>

25.11.2011

NAJWAŻNIEJSZY JEST DOBRY START

       W czwartek 15 września 2011 r. odbyło się pierwsze w tym roku szkolnym spotkanie z rodzicami. Licznie zgromadzeni na sali gimnastycznej rodzice mieli okazję obejrzeć spektakl zatytułowany „Kontra papierosy”, przygotowany przez koło muzyczno - teatralne pod kierunkiem Aliny Wąchały i Ewy Groblickiej.

więcej >>>

25.11.2011

PAŹDZIERNIK MIESIĄCEM OSZCZĘDZANIA

       Wszyscy wiemy, jak ważną rolę w życiu człowieka odgrywa oszczędzanie oraz umiejętność gospodarowania pieniędzmi. Powinniśmy się jej uczyć od najmłodszych lat. Dlatego 25 października 2011 r. odbyło się w naszej szkole przedstawienie przygotowanie przez gimnazjalistów.

więcej >>>

25.11.2011

DZIEŃ NAUCZYCIELA I ŚLUBOWANIE PIERWSZOKLASISTÓW

       14 października 2011 r. odbyła się w naszej szkole tradycyjna uroczystość przyjęcia uczniów klasy pierwszej w poczet pełnoprawnych członków społeczności szkolnej. Podczas oficjalnej imprezy pierwszoklasiści powtarzali słowa przysięgi, ślubowali strzec honoru swojej szkoły i godności ucznia.

więcej >>>

25.11.2011

ZASKALANIE W MUZEUM PODHALAŃSKIM

       Gimnazjaliści z Zaskala zapoznali się ze stałą ekspozycją, poświęconą naszemu papieżowi pt: „Miasto Nowy Targ - Jan Paweł II, przeszłość i obecność”, która znajduje się w Muzeum Podhalańskim w miejskim ratuszu. 27 października wystawę poświęcił kardynał Franciszek Macharski, były Metropolita Krakowski. Ratusz można śmiało nazwać „relikwiarzem” papieskich pamiątek.

więcej >>>

25.11.2011

WYCIECZKI KLASOWE DO ORAWSKIEGO PARKU ETNOGRAFICZNEGO W ZUBRZYCY GÓRNEJ

       Orawski Park Etnograficzny to skansen regionalny tworzony od 1937 roku, a otwarty dla zwiedzających w roku 1955. Prezentuje on dzieje, architekturę, kulturę materialną, społeczną i duchową regionu Górnej Orawy. W październiku i na początku listopada kilkudziesięciu uczniów Zespołu Szkoły Podstawowej i Gimnazjum odwiedziło ten skansen w ramach zorganizowanych przez szkołę wycieczek klasowych. Poniżej zamieszczamy ciekawe sprawozdania i galerię zdjęć.

więcej >>>

25.11.2011

WYCIECZKA W PIENINY

       16.X.2011 r. uczniowie Szkoły Podstawowej w Borze pojechali na wycieczkę do Pienińskiego Parku Narodowego. Zorganizowało ją Stowarzyszenie Grupa Inicjatyw Lokalnych „GIL”, w ramach realizacji projektu "Spojrzeć na swój dom i rodzinę z góry – organizowanie dla dzieci i młodzieży zajęć sportowo - rekreacyjnych promujących zdrowy styl życia, współfinansowanego ze środków Gminnej Komisji Profilaktyki i Rozwiązywania Problemów Alkoholowych.

więcej >>>

25.11.2011

MALI ZASKALANIE W DOBCZYCACH

       Pod koniec września uczniowie klas najmłodszych razem z wychowawczyniami: p. B. Czyż, p. J. Krzystyniak i p. E. Zborowską wybrali się do zamku w Dobczycach. Dzieci zapoznały się z cząstką historii Polski i uczestniczyły w warsztatach garncarskich. Warowny zamek nad urwiskiem rzeki Raby zbudował król Kazimierz Wielki w XIV w. Przebywał w nim historyk Jan Długosz, a zarządzali starostowie.

więcej >>>

18.11.2011

11 LISTOPADA 2011 W GMINIE SZAFLARY

więcej >>>

10.11.2011

ZESPÓŁ INTERDYSCYPLINARNY

       Gminny Ośrodek Pomocy Społecznej w Szaflarach podejmuje zintegrowane działania profilaktyczne i pomocowe na rzecz rodzin w przezwyciężaniu trudnych sytuacji życiowych. W związku z narastającym zjawiskiem przemocy oraz wejściem znowelizowanej ustawy o przeciwdziałaniu przemocy w rodzinie Gminny Ośrodek Pomocy Społecznej realizuje działania zmierzające do wzmocnienia pracy socjalnej z osobami dotkniętymi tym zjawiskiem.

więcej >>>

10.11.2011

MŁODZI GŁOSUJĄ

       Dnia 5 września pod czujnym okiem naszego opiekuna pana mgra Jana Ziętala przystąpiliśmy do projektu z wiedzy o społeczeństwie. Projekt wykonaliśmy w ramach ogólnopolskiej akcji ,,Masz głos - masz wybór", która miała na celu przeprowadzenie wyborów parlamentarnych w szkołach gimnazjalnych i ponadgimnazjalnych.

więcej >>>

10.11.2011

„ODBLASKOWA SZKOŁA” W MARUSZYNIE DOLNEJ

       Społeczność szkolna aktywnie realizuje zadania w ramach projektu „Odblaskowa szkoła”, aby zwiększyć bezpieczeństwo wszystkich uczniów. Uczniowie wykonali gazetki tematycznie „Bądź bezpieczny”, „Noś odblaski”. Przeprowadzono konkurs wiedzy o bezpieczeństwie na drodze

więcej >>>

10.11.2011

POZNAJEMY HISTORIĘ PODHALA W NOWOTARSKIM MUZEUM

       W październiku uczniowie Szkoły Podstawowej w Maruszynie Dolnej udali się do Muzeum Podhalańskiego im. Czesława Pajerskiego w Nowym Targu na lekcję muzealną.
      Wizytę rozpoczęli od lekcji przygotowanej przez pracowników muzeum na temat nowotarskiego rzemiosła, w scenerii przypominającej zakłady rzemieślnicze z dawnych lat. Podczas interesującej prelekcji dzieci usłyszały wiele nowych informacji na temat tradycyjnej ceramiki nowotarskiej z przełomu XIX i XX wieku. Z wielkim zainteresowaniem słuchali o kuśnierstwie. Uczeń, który usłyszał, że rzemiosłem tym zajmowały się całe rodziny, żywiołowo zareagował i powiedział, że przecież nadal mamy taką tradycję.

więcej >>>

10.11.2011

NA WYSTAWIE ARTYSTÓW ROMSKICH. „JAW DIKH – CHODŹ ZOBACZ”

      W Miejskim Ośrodku Kultury w Nowym Targu uczniowie z Maruszyny Dolnej obejrzeli wystawę prac malarstwa i rzeźby artystów romskich. Wspólną ideą międzynarodowego projektu „Romani Art – International Dialog” dla artystów romskich było poszukiwanie i próba zbliżenia się do życiowej i artystycznej prawdy oraz stworzenie okazji do nawiązania kontaktów.

więcej >>>

20.10.2011

DZIEŃ EDUKACJI NARODOWEJ

       W dniu 14 października 2011 r. Wójt Gminy mgr inż. Stanisław Ślimak zorganizował spotkanie z okazji Dnia Edukacji Narodowej. Wśród zaproszonych gości byli: Zastępca Wójta mgr inż. Paweł Cetera, Skarbnik Gminy Helena Cisoń, Dyrektor przedszkola im. Aniołów Stróżów w Szaflarach Siostra Ewa Miszczak, dyrektorzy gminnych placówek oświatowych, wyróżnieni nauczyciele oraz pracownicy Gminnego Zespołu Oświaty.

więcej >>>

20.10.2011

ODBLASKI SĄ COOL

       Dyrekcja, nauczyciele i uczniowie Szkoły Podstawowej w Maruszynie Dolnej podjęli się realizacji projektu „Odblaskowa szkoła”. Celem konkursu jest zwrócenie uwagi pedagogów, rodziców i opiekunów na konieczność kontrolowania ustawowego obowiązku korzystania przez dzieci do 15 lat z elementów odblaskowych i promowanie wszelkich inicjatyw ograniczających zagrożenia w ruchu drogowym. Daje to możliwość wykazania, że szkoła nie tylko uczy, ale również dba o bezpieczeństwo swoich podopiecznych zwłaszcza w drodze do i ze szkoły.

więcej >>>

14.10.2011

OBERAČKOWÝ FESTIWAL 2011 - ČEBOVCE       Turystyka i kultura były głównym tematem kolejnego już spotkania gmin partnerskich w miejscowości Čebovce na Słowacji, które odbyło się 1 i 2 października 2011 roku. Goście z 3 zaprzyjaźnionych samorządów: Herencsény, Podivin, Szaflary, uświetnili Obera kowý Festiwal, czyli obchody święta winobrania - zwiedzili miejscowość, spotkali się z jej włodarzem Ladislawem Martinem, a przede wszystkim wzięli udział w rozmowach, podczas których wymieniali swoje poglądy na kwestie finansowania podobnych imprez i rozwoju turystyki w małych miejscowościach. Na realizację tego i poprzednich spotkań Čebovce otrzymały środki z Unii Europejskiej.

więcej >>>

14.10.2011

INWESTYCJE ZREALIZOWANE W 2010 R. W GMINIE SZAFLARY- ŹRÓDŁA I POZIOM FINANSOWANIA

       Zestawienie nie obejmuje wydatków „około inwestycyjnych” takich jak: nadzory inwestorskie, podkłady geodezyjne, projekty techniczne, studia wykonalności itp.więcej >>>

11.10.2011

OFERTA SPRZEDAŻY SAMOCHODU POŻARNICZEGOURZĄD GMINY W SZAFLARACH OFERUJE DO SPRZEDAŻY SAMOCHÓD POŻARNICZY JELCZ 315/004
ROK PRODUKCJI 1975

więcej >>>

04.10.2011

DOŻYNKI PODHALAŃSKIE 2011       W niedzielę 4 września w Ludźmierzu odbyły się XXIV Dożynki Podhalańskie. Nasza Gmina była reprezentowana przez 2 delegacje z wieńcami dożynkowymi. Byli to: Radni Rady Gminy Szaflary i Związek Podhalan Oddział Szaflary, biorący udział w uroczystościach w asyście pocztu sztandarowego naszego Oddziału.

więcej >>>

04.10.2011

WYPRAWA NA KASPROWY WIERCH       W niedzielę 18.09.2011 r. odbyła się wycieczka na Kasprowy Wierch, zorganizowana przez Stowarzyszenie Grupa Inicjatyw Lokalnych GIL, w ramach realizacji projektu „Spojrzeć na swój dom i rodzinę z góry”, współfinansowana ze środków Gminnej Komisji Profilaktyki i Rozwiązywania Problemów Alkoholowych.

więcej >>>

04.10.2011

I SAFLARZAŃSKA WATRA 2011       10 września 2011 r. ZP Oddział Szaflary przy współpracy z OSP Szaflary, ks. Proboszczem Andrzejem Kamińskim i ks. Adamem Garlaczem zorganizowali „I Szaflarzańską Watrę”, podczas której wystąpili laureaci „XLV Sabałowych Bajań”, między innymi:

więcej >>>

29.09.2011

WYPRAWA NA MAZURY       W ramach Rządowego Programu na Rzecz Społeczności Romskiej w Polsce w 2011 roku, Zespół Szkoły Podstawowej i Gimnazjum w Maruszynie Dolnej przygotował projekt zielonej szkoły – wyprawa na Mazury. Dotychczasowe zielone szkoły odbywały się zawsze nad Bałtykiem. Nadszedł więc czas poznania innych malowniczych zakątków naszego pięknego kraju.

więcej >>>

29.09.2011

„BARWNE PODRÓŻE PO ŚWIECIE WYOBRAŹNI I OJCZYSTYM KRAJU BEZ UŻYWEK I NAŁOGÓW UCZNIÓW Z MARUSZYNY GÓRNEJ”       Uczniowie Zespołu Szkoły Podstawowej i Gimnazjum w Maruszynie Górniej wraz ze swoimi opiekunami: mgr Tomaszem Mazurem, mgr Lucyną Leśniak-Mazur, mgr Moniką Krzyszkiewicz i mgr Beatą Serwatowicz od stycznia 2010 r. do listopada 2011 r. realizują projekt edukacyjny „Przez barwne podróże po świecie wyobraźni i ojczystym kraju poznajemy, bez używek i nałogów lepszy i piękny świat”.

więcej >>>

29.09.2011

SPOTKANIE WÓJTA ZE STANEM NAUCZYCIELSKIM Z GMINY SZAFLARY NA COROCZNEJ NARADZIE POŚWIĘCONEJ NAUCZANIU I WYCHOWANIU DZIECI       Już po raz dziesiąty, w Gminie Szaflary odbyło się spotkanie Wójta Stanisława Ślimaka ze wszystkimi nauczycielami, oddelegowanymi rodzicami, a także przedstawicielami organu nadzorującego i prowadzącego. W dniu 21 września bieżącego roku w sali obrad Urzędu Gminy zebrało się ponad 150 osób. Na zaproszenie Wójta Gminy Szaflary w spotkaniu udział wzięli:

więcej >>>

19.09.2011

PIELGRZYMKA NA RANISBERG

więcej >>>

15.09.2011

OGÓLNOPOLSKIE DOŻYNKI - CZĘSTOCHOWA 2011       4 września w Częstochowie na Jasnej Górze w „święcie plonów”, święcie poświęconym tegorocznym zbiorom zbóż wzięli udział pielgrzymi z całej Polski przynosząc dary z płodów ziemi oraz wieńce wyplatane z kłosów zbóż, kwiatów, chleba i winogron.

więcej >>>

15.09.2011

ZASKALANIE NA TARGACH SZTUKI W KRAKOWIE       W sierpniu 2011 r., zespół „Mali Zaskalanie” razem z instruktorami: Wacławem Ceterą, Anielą Król i Andrzejem Stramą uczestniczył w XXXV Międzynarodowych Targach Sztuki Ludowej, które odbywały się w Krakowie. Impreza rozpoczęła się barwnym korowodem wokół krakowskiego rynku.

więcej >>>

22.08.2011

REALIZACJA BUDŻETU W 2010 ROKU W GMINIE SZAFLARY

       Do 31 grudnia 2010 r. wydano 5489 decyzji w sprawie wymiaru łącznego zobowiązania pieniężnego, podatku rolnego, podatku leśnego i podatku od nieruchomości na ogólną kwotę 786.143 zł. W tym samym okresie wydano 136 decyzji zmieniających wysokość ustalonego podatku. Zmiany te wynikają z obrotu nieruchomościami: kupno, sprzedaż, darowizny i spadki, zamiany, a także zmiany w sposobie wykorzystywania gruntów lub budynków. W wyniku tych zmian odpisy ogółem w 2010 roku wynoszą 17.507 zł z tego odpisy z zaległości za poprzednie lata to kwota 11.612 złotych, za rok 2010 odpisano 5.832 złote i umorzono 63 złote podatku.więcej >>>

22.08.2011

WYPRAWA NA BABIĄ GÓRĘ.      Dnia 11 czerwca 2011 roku uczniowie Szkoły Podstawowej w Borze uczestniczyli w wycieczce górskiej na Babią Górę. Wycieczkę zorganizowało Stowarzyszenie Grupa Inicjatyw Lokalnych „GIL” w ramach realizacji projektu „Spojrzeć na swój dom i rodzinę z góry” współfinansowanego z funduszy Gminnej Komisji Profilaktyki i Rozwiązywania Problemów Alkoholowych Gminy Szaflary.

więcej >>>

28.07.2011

INFORMACJA
STYPENDIA SZKOLNE 2011/2012

INFORMACJA
(26 KB)
WNIOSEK
    (79 KB)     

28.07.2011

NAGRODA II STOPNIA DLA SZKOŁY W BAŃSKIEJ NIŻNEJ      Zespół Szkoły Podstawowej i Gimnazjum w Bańskiej Niżnej już po raz kolejny przystąpił do konkursu dla Szkolnych Kas Oszczędności, którego głównym celem jest edukacja ekonomiczna dzieci i młodzieży w zakresie różnych form oszczędzania oraz wyrobienie w niej nawyku świadomego oszczędzania, a zwłaszcza:

więcej >>>

28.07.2011

WSPÓŁPRACA GMIN PARTNERSKICH       W ramach memorandum o współpracy gmin partnerskich Čebovce ze Słowacji, Herencsény z Węgier, Podivin z Czech i Szaflary z Polski w dniach 1-3 lipca 2011 r gmina Szaflary uczestniczyła w uroczystościach na zaproszenie gminy Herencsény na Węgrzech. Memorandum to, podpisane zostało w czerwcu 2008 r. w miejscowości Čebovce na Słowacji, którego celem jest promowanie działań w zakresie sportu, turystyki, kultury i gastronomi w ramach projektu realizowanego z funduszy europejskich.

więcej >>>

21.07.2011

„DOŚWIADCZENIE DROGĄ DO POZNANIA ŚWIATA I CZŁOWIEKA”       8 czerwca bieżącego roku w Zespole Szkoły Podstawowej i Gimnazjum w Bańskiej Niżnej odbyła się prezentacja projektu edukacyjnego pt.: „Doświadczenie drogą do poznania świata i człowieka” przygotowanego przez nas - czyli klasę II gimnazjum. Prace poprzedzające tę uroczystość trwały niemal od początku roku szkolnego. Wzięło w nich udział 17 uczniów, z którymi współpracowali nauczyciele:

więcej >>>

21.07.2011

GÓRALE Z GMINY SZAFLARY NAD BAŁTYKIEM       Pięćdziesięcioosobowa grupa dzieci i młodzieży z gminy Szaflary wraz ze swoimi opiekunami przebywała na dwunastodniowym (25.06. 2011r. – 06.07.2011r.) obozie profilaktyczno – wypoczynkowym w Chłapowie nad Bałtykiem. Obóz zorganizowała gminna komisja rozwiązywania problemów alkoholowych pod przewodnictwem Zofii Stramy – pełnomocnika wójta. Od 2000 roku corocznie jest organizowany obóz nad Morzem Bałtyckim, aby młodzi ludzie mogli poznać piękno nadbałtyckiej przyrody i zabytków, doświadczyć pracy grupowej i komunikacji społecznej powodującej zmianę wiedzy i postaw, a także wypocząć i skorzystać ze zdrowotnych źródeł płynących z polskiego morza.

więcej >>>

12.07.2011

WÓJT GMINY SZAFLARY
  OGŁASZA KONKURS
NA KANDYDATA NA STANOWISKO DYREKTORA
 SZKOŁY PODSTAWOWEJ W BORZE

OGŁOSZENIE
(40 KB)

07.07.2011

FESTYN RODZINNY W ZASKALU

       Przed wakacjami przy Zespole Szkoły Podstawowej i Gimnazjum im. Kardynała Karola Wojtyły w Zaskalu odbył się III Festyn rodzinny. Przy słonecznej pogodzie imprezę rozpoczęły organizatorki panie: Jolanta Rzadkosz i Katarzyna Sowa. W przygotowanie przedsięwzięcia włączyła się cała społeczność szkolna razem z rodzicami oraz strażakami, którzy zaprezentowali pokaz gaszenia pożaru słupem wody. Każde dziecko mogło posiedzieć w szoferce czerwonego wozu i wykonać sobie fotografię w hełmie.

więcej >>>

07.07.2011

INFORMACJA
WYPRAWKA SZKOLNA 2011/2012

INFORMACJA
(37 KB)
WNIOSEK
    (30 KB)     

30.06.2011

ROK SZKOLNY 2010/2011 – ROKIEM ODKRYWANIA TALENTÓW

       Minister Edukacji Narodowej – Pani Katarzyna Hall ogłosiła rok 2010/2011 – Rokiem Odkrywania Talentów. Zdolności, zainteresowania, możliwości poszczególnych uczniów są różne. Różnym dzieciom potrzebne są różne drogi edukacyjne. Każda szkoła powinna pomagać wszystkim dzieciom w rozwoju ich talentów i umiejętności.

więcej >>>

30.06.2011

MIESIĄC DO PREZYDENCJI POLSKI W RADZIE UNII EUROPEJSKIEJ

       W marcu 2011 Zespół Szkoły Podstawowej i Gimnazjum w Bańskiej Niżnej przystąpił do programu działań edukacyjnych, którego temat przewodni stanowiła Polska Prezydencja w Radzie Unii Europejskiej.

więcej >>>

30.06.2011

KAMPANIA PROFILAKTYCZNA W ZESPOLE SZKOLE PODSTAWOWEJ I GIMNAZJUM
IM. ŚW. KAZIMIERZA JAGIELLOŃCZYKA W BAŃSKIEJ NIŻNEJ

       W maju b.r. podsumowaliśmy działania profilaktyczne w naszej szkole. Pod koniec miesiąca odbyły się liczne konkursy plastyczne przeznaczone dla wszystkich dzieci, także tych najmłodszych z oddziału przedszkolnego. W Dzień Dziecka wręczone zostały nagrody uczniom wyróżnionym w tych konkursach.

więcej >>>

22.06.2011

UROCZYSTE OBCHODY 100 – LECIA SZKOŁY W BAŃSKIEJ WYŻNEJ

       6 maja 2011 - ten Dzień na długo zapadnie w pamięci tych, którym bliska jest nasza szkoła. Piątkowy ranek przywitał mieszkańców Bańskiej Wyżnej długo oczekiwaną słoneczną pogodą. Odświętnie przygotowana wioska gotowa była na rozpoczęcie obchodów 100-lecia szkoły i jej Patrona św. Wojciecha. Nadjeżdżający goście byli mile zaskoczeni gorącym przywitaniem przy wjeździe do Bańskiej, gdzie przez przystrojoną bramę wjeżdżał korowód samochodów przy akompaniamencie muzyki góralskiej.

więcej >>>

22.06.2011

JUBILEUSZ ZESPOŁU GÓRALSKIEGO W ZASKALU

       W maju społeczność Zaskala obchodziła porcelanowy (20 lat) jubileusz zespołu góralskiego „Mali Zaskalnie”. Uroczystość rozpoczęła się Mszą św. w intencji członków, sympatyków oraz zmarłych, którzy byli związani z grupą. Następnie goście udali się do miejscowej remizy na poczęstunek, program artystyczny i posiady do białego rana.

więcej >>>

22.06.2011

ZASKALNIE W MUZEUM

       Gimnazjaliści z Zaskala zwiedzili w nowotarskim ratuszu wystawę „Pro Memoria”. Jest to ekspozycja fotografii ze spotkań nowotarżan z Lechem Kaczyńskim oraz z jego pożegnania. Można zobaczyć kilka ciekawych eksponatów: pamiątkowe szarfy, księgę, kielich - dar Prezydenta RP dla parafii NSPJ w Nowym Targu.

więcej >>>

17.06.2011

BAJECZNIE O POLSKIEJ PREZYDENCJI

       Dnia 26 maja 2011 roku odbyło się przedstawienie z okazji przejęcia przez Polskę prezydencji w Unii Europejskiej. W przedstawieniu uczestniczyli uczniowie klas od 4 – 6 szkoły podstawowej, a także uczniowie klas 1 – 3 gimnazjum.
       Występ podzielony był na trzy części. W pierwszej części dziennikarka z fikcyjnej telewizji „Euro TV” chodząc po Krupówkach zadawała przechodniom i handlarzom pytania dotyczące polskiej prezydencji w UE, na które dostawała ciekawe odpowiedzi.

więcej >>>

17.06.2011

POKAZ EFEKTÓW I UMIEJĘTNOŚCI UCZNIÓW REALIZUJĄCYCH III ETAP PROJEKTU:
"PIERWSZE UCZNIOWSKIE DOŚWIADCZENIA DROGĄ DO WIEDZY"
W SZKOLE PODSTAWOWEJ IM. ŚW. KAZIMIERZA JAGIELLOŃCZYKA W BAŃSKIEJ NIŻNEJ

       Głównym celem Projektu jest wdrożenie elastycznego modelu edukacji, dostosowanego do indywidualnych potrzeb i możliwości uczniów, z wykorzystaniem nowatorskich metod i treści kształcenia.

więcej >>>

11.06.2011

XIV PIELGRZYMKA „SURSUM CORDA” ZAKOPANE LUDŹMIERZ 4 CZERWCA 2011

więcej >>>

10.06.2011

WYCIECZKA DO OGRODU ZOOLOGICZNEGO.

       Dnia 12 maja 2011 roku uczniowie Szkoły Podstawowej w Borze wzięli udział w wycieczce do Krakowskiego ZOO w ramach realizacji projektu „Umiem spędzać wolny czas”, który jest dofinansowany z funduszy Gminnej Komisji Profilaktyki i Rozwiązywania Problemów Alkoholowych Gminy Szaflary.

więcej >>>

10.06.2011

INFORMACJE UZUPEŁNIAJĄCE ZE ZJAZDU ODDZIAŁU GMINNEGO ZWIĄZKU OSP.

Sprawozdanie Skarbnika Zarządu Oddziału Gminnego Z OSP RP w Szaflarach na Zjazd Gminny w dniu 14 maja 2011 roku.
      Stan finansowy na początku okresu sprawozdawczego wynosił 1.342,65 zł. Uzyskane dochody to 7.314,90 zł, a wydatki 7.825,49 zł. Na koniec okresu pozostało 832,06 zł.więcej >>>

09.06.2011

JEDEN SPOŚRÓD NAS – SZCZEGÓLNIE WYBRANY

       Dzień 29 maja był bardzo ważny dla ogromnej większości mieszkańców Szaflar. W tym dniu Mszę św. prymicyjną odprawił ksiądz Rafał Kasperek, który dzień wcześniej w katedrze na Wawelu przyjął świecenia kapłańskie. Nasza szkoła jest dumna, że jej absolwent został powołany do pełnienia jakże trudnej, a jednocześnie pięknej służby kapłańskiej.

więcej >>>

09.06.2011

W HOŁDZIE TEMU, KTÓRY SŁAWIŁ PODHALE I POLSKĘ

       Dnia 20 maja br. w Zespole Szkoły Podstawowej i Gimnazjum w Szaflarach po raz XVIII odbył się Konkurs Recytatorski im. Augustyna Suskiego „Strofy o Ojczyźnie”. W tym roku o miano najlepszych recytatorów i gawędziarzy walczyło 124 uczestników z 44 szkół i placówek. Uczniowie występowali w dwóch kategoriach: literackiej lub gwarowej i byli podzieleni na 3 grupy wiekowe. Już sama liczba uczestników świadczy o dużym zainteresowaniu, jakim cieszy się konkurs.

więcej >>>

09.06.2011

DZIEŃ PATRONA W ZASKALU

       Dnia 18 maja w mojej szkole odbyła się uroczystość związana z pierwszą rocznicą nadania Zespołowi Szkoły Podstawowej i Gimnazjum w Zaskalu imienia Kardynała Karola Wojtyły. Obchody rozpoczęły się o godzinie 10 rano, uczniowie wraz z nauczycielami oraz pocztem sztandarowym na czele udali się do kościoła parafialnego p/w św. Wojciecha.

więcej >>>

09.06.2011

LAUREAT Z ZASKALA NAJLEPSZY

       Łukasz Babiarz reprezentant Zespołu Szkoły Podstawowej i Gimnazjum im. K. K. Wojtyły w Zaskalu wywalczył I miejsce w prestiżowym Konkursie Recytatorskim im. A. Suskiego w Szaflarach. Uczeń prezentował dwa utwory o tematyce patriotycznej: fragment Grypsu z więzienia etapowego w Tarnowie autorstwa Augustyna Suskiego oraz przejmujący wiersz Wandy Szado – Kudasikowej pt: „Katyń”.

więcej >>>

09.06.2011

POLSKA PREZYDENCJA W RADZIE UNII EUROPEJSKIEJ - HAPPENING W MARUSZYNIE

       Uczniowie Zespołu Szkoły Podstawowej i Gimnazjum w Maruszynie Dolnej pod opieką nauczycieli w dniu 25 maja 2011 roku przemaszerowali przez Maruszynę w kolorowym korowodzie, aby mieszkańcom przekazać radosną informację, że Polska od pierwszego lipca bieżącego roku obejmie przewodnictwo w Radzie Europy. Celem przygotowania i organizacji happeningu było pogłębianie wiedzy na temat UE, udziału Polski w sprawowaniu władzy w UE oraz informowanie lokalnych społeczności o Prezydencji i funkcjonowaniu instytucji Unii Europejskiej.

więcej >>>

02.06.2011

PRACOWITY KWIECIEŃ

       Tegoroczny kwiecień był dla większości uczniów i grona pedagogicznego z Zespołu Szkoły Podstawowej i Gimnazjum im. św. Kazimierza Jagiellończyka w Bańskiej Niżnej miesiącem niezwykle pracowitym.
We wtorek, 5 kwietnia, jedenastu uczniów z VI klasy szkoły podstawowej zmagało się ze sprawdzianem szóstoklasisty.
Z kolei w dniach 12-14 kwietnia, uczniowie klasy III gimnazjum, pisali testy sprawdzające zdobytą w drugim etapie kształcenia wiedzę i umiejętności humanistyczne, matematyczno- przyrodnicze i z zakresu języka angielskiego.

więcej >>>

02.06.2011

SPRAWOZDANIE ZE ZJAZDU ODDZIAŁU GMINNEGO ZWIĄZKU OCHOTNICZYCH STRAŻY POŻARNYCH RP W SZAFLARACH.

       Dnia 14.05.2011 w remizie OSP w Maruszynie przy ul. Jana Pawła II 1 odbył się Zjazd Oddziału Gminnego Związku Ochotniczych Straży Pożarnych RP w Szaflarach. Uczestnikami Zjazdu byli delegaci wybrani na zebraniach sprawozdawczo – wyborczych w jednostkach OSP na terenie gminy Szaflary. W związku z upływem kadencji program zjazdu obejmował  wybór nowych władz  Oddziału Gminnego ZOSP RP w Szaflarach oraz sprawozdania z dotychczasowej działalności. Gośćmi

więcej >>>

02.06.2011

RAZEM MOŻEMY WIĘCEJ – POLSKA PREZYDENCJA W RADZIE UNII EUROPEJSKIEJ

       Uczniowie szkoły podstawowej i gimnazjum w Maruszynie Dolnej realizują projekt edukacyjny poświęcony prezydencji Polski w Radzie Unii Europejskiej, rozpoczynającej się w lipcu 2011 roku. W projekcie uczestniczą wszyscy uczniowie i nauczyciele, a kierownikiem projektu jest pani Renata Jagoda – nauczycielka i historii i wiedzy o społeczeństwie. W ramach projektu realizowane są następujące zadania:

więcej >>>

31.05.2011

19.05.2011

BYŁ TAKI DZIEŃ, WAŻNY DZIEŃ…

„Wymagajcie od siebie choćby inni od was nie wymagali”.


Jan Paweł II


       Dnia 10. 05. 2011 roku o godzinie 13.35 w Urzędzie Gminy Szaflary odbył się występ przygotowany z okazji beatyfikacji Jana Pawła II. Został on przedstawiony przez uczniów z ZSPiG w Maruszynie Dolnej w celu uczczenia pamięci o naszym Wielkim Polaku.

więcej >>>

19.05.2011

DAMY I RYCERZE W ZASKALU

        Średniowieczny rycerz był honorowy, odważny, waleczny i pobożny.
Zawsze pomagał słabszym jego życiowym mottem było przesłanie: Bóg, Honor, Król. Świętością dla rycerza były też białogłowy, klękał przed nimi oraz toczył pojedynki. Każdy rycerz mógł wybrać jedną damę swojego serca, której ślubował wierność, poświęcenie i głoszenie jej przymiotów: mądrości, piękności, szlachetności.więcej >>>

19.05.2011

ZASKALANIE KONCERTUJĄ

        W Wielkim Tygodniu uczniowie dwóch różnych szkół przygotowali program muzyczno- sceniczny poświęcony Janowi Pawłowi II pt: „Dlaczego Błogosławiony?”.

      Scenariusz opracowała katechetka p. Anna Paprocka, a dekorację wykonała p. Małgorzata Dzioboń, nauczycielki ze Szkoły Podstawowej nr 5 im. Konfederacji Tatrzańskiej w Nowym Targu.więcej >>>

19.05.2011

KONCERT WIELKANOCNY

        W przeddzień Wielkanocy schola „ Glorai – Dei” pod kierunkiem p. Elżbiety Poniedziałek ofiarowała społeczności szkolnej „bukiet pieśni” wielkanocnych. W dzieło włączyli się najmłodsi chórzyści. Podczas koncertu przeplatanego głębokimi treściami religijnymi wykonano znane pieśni wielkopostne.więcej >>>

09.05.2011

CZY NASZA POMOC JEST SKUTECZNA?

        Często w Internecie, w prasie , na ulotkach widnieją podobne napisy jak ta zacytowana poniżej:

      Oferujemy Ci profesjonalną i skuteczną pomoc, opartą na najnowszej wiedzy i naszej własnej, wieloletniej praktyce. Wiemy, że podjęcie decyzji o leczeniu jest niezmiernie trudne. Nie zwlekaj jednak i nie odkładaj jej na jakieś bliżej nieokreślone "później". "Później" - może być już za późno! Zdajemy sobie sprawę, że zmiana życia nie jest łatwa, ale zapewniamy Cię, że warto podjąć to wyzwanie, by móc być wreszcie naprawdę szczęśliwym człowiekiem. Zrób to dla siebie lub chociaż dla swojej rodziny... Gwarantujemy całkowitą dyskrecję i anonimowość”.więcej >>>

09.05.2011

ZAKOŃCZONO WYBORY SOŁTYSÓW I RAD SOŁECKICH W GMINIE SZAFLARY
NA KADENCJĘ 2011 – 2015

        Gmina Szaflary liczy 7 sołectw, w których mieszka 10 408 osób. Sołectwa reprezentuje siedmiu sołtysów natomiast w radzie sołeckiej zasiada ogółem w całej gminie 42 członków w tym 9 kobiet.

      Wybory w sołectwach nie mają w Polsce medialnej oprawy ani rozgłosu, choć dla umacniania samorządności w kraju są równie istotne jak te - na szczeblu gminy czy powiatu. Bo sołectwa to najmniejsze jednostki samorządu gminnego, nazywane w ustawie - jednostkami pomocniczymi.więcej >>>

09.05.2011

GMINNY KONKURS ORTOGRAFICZNY W BAŃSKIEJ WYŻNEJ

        30 marca w Zespole Szkoły Podstawowej i Gimnazjum w Bańskiej Wyżnej po raz szósty odbył się Gminny Konkurs Ortograficzny dla Gimnazjalistów. Patronat nad konkursem objął Wójt Gminy Szaflary mgr inż. Stanisław Ślimak oraz Wydział Humanistyczny Podhalańskiej Państwowej Wyższej Szkoły Zawodowej w Nowym Targu.więcej >>>

28.04.2011

O G Ł O S Z E N I E
WYKAZ SOŁTYSÓW W POSZCZEGÓLNYCH SOŁECTWACH GMINY SZAFLARY
KADENCJA 2011-2015

WYKAZ
SOŁTYSÓW
(28 KB)

15.04.2011

WYCIECZKA NA PREHYBĘ.

        W dniach 05-06.03.2011 roku uczniowie Szkoły Podstawowej w Borze uczestniczyli w wycieczce na Prehybę w ramach realizacji projektu „Umiem spędzać wolny czas”, który wpisuje się w Gminny Program Profilaktyki i Rozwiązywania Problemów Alkoholowych. Wycieczka mogła się odbyć dzięki funduszom Gminnej Komisji.więcej >>>

15.04.2011

ZASKALANIE W KRAKOWIE

        W ostatni słoneczny marcowy dzień, gimnazjaliści z Zaskala wzięli udział w ekspedycji edukacyjnej do Krakowa. Celem było zapoznanie się z wystawą stałą „Kraków czas okupacji 1939- 1945”, którą można zwiedzić w Fabryce Emalia Oskara Schindlera. Dostarcza ona przede wszystkim informacji o losie krakowskich Żydów oraz opowiada o tragedii wielu polskich rodzin.więcej >>>

15.04.2011

ZASKALANIE PAMIĘTAJĄ O KATYNIU

        W kwietniu zaskalanie uczestniczyli w uroczystości wspominającej tragiczne wydarzenia w Katyniu. Gimnazjaliści oglądnęli spektakl teatralny w reżyserii Stanisława Mertensa pt: „W katyńskim lesie”. Wysłuchali okolicznościowej pogadanki wraz z prezentacją zdjęć, którą przygotował nauczyciel historii p. D. Tokarski, salę udekorowała p. B. Czyż – pomysłodawczyni przedsięwzięcia. Inicjatywę poparli także rodzice: p. Barbara i Jacek Kozub oraz p. Agnieszka i Piotr Japoł, którzy pomogli w opracowaniu gazetki ściennej.więcej >>>

15.04.2011

XXXIV OGÓLNOPOLSKI TURNIEJ WIEDZY POŻARNICZEJ „MŁODZIEŻ ZAPOBIEGA POŻAROM”.

        Już po raz XXXIV Zarząd Główny Związku Ochotniczych Straży Pożarnych Rzeczpospolitej Polskiej przy współpracy z Komendą Główną, Komendami Wojewódzkimi i Komendami Powiatowymi Państwowej Straży Pożarnej oraz innymi instytucjami zorganizował konkurs dla dzieci i młodzieży. Kolejny raz Młodzieżowe Drużyny Pożarnicze przy OSP w Borze przystąpiły do konkursu, aby sprawdzić swoją wiedzę. W środowiskowym etapie wzięło udział 21 młodych strażaków w trzech kategoriach wiekowych: szkoła podstawowa, gimnazjum i szkoła ponadgimnazjalna.więcej >>>

08.04.2011

OGŁOSZENIE WÓJTA GMINY SZAFLARY

        Na podstawie art. 39 ust. 1 ustawy z dnia 3 października 2008r. o udostępnianiu informacji o środowisku i jego ochronie, udziale społeczeństwa w ochronie środowiska oraz o ocenach oddziaływania na środowisko (Dz. U. Nr 199, poz. 1227 ze zm.) podaję do publicznej wiadomości informację o przystąpieniu do opracowania projektu dokumentu wymagającego udziału społeczeństwa, tj. projektu miejscowego planu zagospodarowania przestrzennego Szaflary „Pańskie”. Z dokumentacją sprawy można zapoznać się w siedzibie Urzędu Gminy Szaflary, ul. Zakopiańska 18, 34-424 Szaflary, pokój nr 12, w godzinach pracy urzędu. Do opracowywanego projektu dokumentu mogą być składane wnioski. Zgodnie z art. 54 ust. 3 ww. ustawy, wnioski do projektu dokumentu należy składać do Wójta Gminy Szaflary na zasadach określonych w ustawie o planowaniu i zagospodarowaniu przestrzennym, tj. na piśmie w Urzędzie Gminy Szaflary, ul. Zakopiańska 18, 34-424 Szaflary, w terminie 21 dni od dnia ukazania się niniejszego ogłoszenia. Wniosek powinien zawierać nazwisko, imię, nazwę i adres wnioskodawcy, przedmiot wniosku oraz oznaczenie nieruchomości, której dotyczy. Organem właściwym do rozpatrzenia wniosków jest Wójt Gminy Szaflary.

Wójt Gminy
mgr inż. Stanisław Ślimakwięcej >>>

07.04.2011

GMINNY KONKURS WIEDZY„ DORASTAMY BEZ NAŁOGÓW”

        31 marca 2011r. w Urzędzie Gminy w Szaflarach odbył się konkurs wiedzy o uzależnieniach z zakresu profilaktyki alkoholizmu i nikotynizmu. Celem konkursu było uświadomienie dzieciom i młodzieży szkodliwości działania papierosów i alkoholu.więcej >>>

07.04.2011

DZIEŃ TALENTÓW W MARUSZYNIE DOLNEJ

        Dwudziestego pierwszego marca 2011 roku pierwszy raz obchodzono „Dzień Talentów”. Zorganizowane zajęcia międzyklasowe pozwalały na wykazanie się swoimi zdolnościami i umiejętnościami większości uczniów naszej szkoły. Uczniowie klas I-III szkoły podstawowej wraz ze swoimi nauczycielami ten dzień spędzili w lesie na poszukiwaniu pierwszych oznak wiosny.więcej >>>

07.04.2011

„JESTEM WOLNY – WIĘC MAM WYBÓR”

        Profilaktyka jest to ogół działań zapobiegawczych niepożądanym zjawiskom w rozwoju i zachowaniu się ludzi. Wymień trzy dowolne cele jakie spełnia profilaktyka. – Tak brzmiało jedno z pytań znajdujących się w teście Gminnego Konkursu z Profilaktyki Uzależnień dla gimnazjalistów. Wśród dziesięciu możliwych odpowiedzi, jeden z celów to - Rozpowszechnianie prawdziwych i realnych informacji o zjawisku, którego profilaktyka dotyczy.więcej >>>

06.04.2011

TREŚĆ OFERTY NA REALIZACJĘ ZADANIA PUBLICZNEGO

        Urząd Gminy w Szaflarach stosownie do art. 19a ust. 3 ustawy z dnia 24 kwietnia 2010 roku o działalności pożytku publicznego i wolontariacie (tekst jednolity Dz. U. z 2010 r Nr 234, poz. 1536) podaje do publicznej wiadomości treść oferty na realizację zadania publicznego pod nazwą " Promocja lokalnej twórczości z wykorzystaniem dziedzictwa kulturowego i historycznego poprzez zorganizowanie dla dzieci i młodzieży warsztatów i konkursu" Historia i dzień dzisiejszy parafii i miejscowości karpackich" złożoną przez Stowarzyszenie : Grupa Inicjatyw Lokalnych " GIL" z Boru ,celem zapoznania się i zgłoszenia ewentualnych uwag w terminie 7 dni od dnia podania oferty do wiadomości do Urzędu Gminy w Szaflarach -pok. Nr 10.więcej >>>

05.04.2011

UWAGA
ZMIANA TERMINU REMONTU

                                    KLIKNIJ

04.04.2011

UWAGA REMONT

                                             KLIKNIJ

31.03.2011

INFORMACJE Z DZIAŁALNOŚCI OCHOTNICZYCH STRAŻY POŻARNYCH
W OKRESIE OSTATNICH 5 LAT

        Na terenie Gminy Szaflary, liczącej siedem sołectw, działa osiem jednostek Ochotniczej Straży Pożarnej, wszystkie typu „S”, tzn., że są wyposażone w pojazdy do działań przeciwpożarowych.więcej >>>

31.03.2011

O G Ł O S Z E N I E
WÓJT GMINY SZAFLARY INFORMUJE ŻE W DNIACH 11-15 KWIETNIA 2011 R.
BĘDZIE PROWADZONA ZBIÓRKA ODPADÓW WIELKOGABARYTOWYCH !!!OGŁOSZENIE
O ZBIORCE ŚMIECI
(128 KB)

31.03.2011

O G Ł O S Z E N I E
WÓJT GMINY SZAFLARY ZWOŁUJE W SOŁECTWIE BAŃSKA NIŻNA ZEBRANIE WIEJSKIE, KTÓRE ODBĘDZIE SIĘ
10 kwietnia (niedziela) 2011 roku o godzinie 16:00
CELEM ZWOŁANIA ZEBRANIA WIEJSKIEGO BĘDZIE
WYBÓR SOŁTYSA I RADY SOŁECKIEJ
W SOŁECTWIE BAŃSKA NIŻNAOGŁOSZENIE
O WYBORACH
(117 KB)

31.03.2011

O G Ł O S Z E N I E
WÓJT GMINY SZAFLARY ZWOŁUJE W SOŁECTWIE BAŃSKA WYŻNA ZEBRANIE WIEJSKIE, KTÓRE ODBĘDZIE SIĘ
10 kwietnia (niedziela) 2011 roku o godzinie 11:45
CELEM ZWOŁANIA ZEBRANIA WIEJSKIEGO BĘDZIE
WYBÓR SOŁTYSA I RADY SOŁECKIEJ
W SOŁECTWIE BAŃSKA WYŻNAOGŁOSZENIE
O WYBORACH
(117 KB)

27.03.2011

UROCZYSTOŚCI W GMINNYM PRZEDSZKOLU W SZAFLARACH

        W naszym przedszkolu co roku organizujemy różne uroczystości, spotkania z ciekawymi ludźmi. Nasi podopieczni biorą udział w gminnych i ogólnopolskich konkursach plastycznych i recytatorsko - gawędziarskich zajmując wysokie miejsca.
W tym roku dzieci wspólnie z nauczycielkami i rodzicami przygotowały następujące imprezy i spotkania

 • 25 lutego, odbył się bal przebierańców.  więcej >>>

  27.03.2011

  UROCZYSTOŚCI W GMINNYM PRZEDSZKOLU W SZAFLARACH

          W naszym przedszkolu co roku organizujemy różne uroczystości, spotkania z ciekawymi ludźmi. Nasi podopieczni biorą udział w gminnych i ogólnopolskich konkursach plastycznych i recytatorsko - gawędziarskich zajmując wysokie miejsca.
  W tym roku dzieci wspólnie z nauczycielkami i rodzicami przygotowały następujące imprezy i spotkania

 • 21 stycznia, przedszkolaki przygotowały wspaniały występ i upominki dla swoich ukochanych dziadków.  więcej >>>

  27.03.2011

  UROCZYSTOŚCI W GMINNYM PRZEDSZKOLU W SZAFLARACH

          W naszym przedszkolu co roku organizujemy różne uroczystości, spotkania z ciekawymi ludźmi. Nasi podopieczni biorą udział w gminnych i ogólnopolskich konkursach plastycznych i recytatorsko - gawędziarskich zajmując wysokie miejsca.
  W tym roku dzieci wspólnie z nauczycielkami i rodzicami przygotowały następujące imprezy i spotkania

 • 22 grudnia, dzieci wspólnie z rodzicami oraz zaproszonymi gośćmi spotkali się na Wigilii.  więcej >>>

  27.03.2011

  UROCZYSTOŚCI W GMINNYM PRZEDSZKOLU W SZAFLARACH

          W naszym przedszkolu co roku organizujemy różne uroczystości, spotkania z ciekawymi ludźmi. Nasi podopieczni biorą udział w gminnych i ogólnopolskich konkursach plastycznych i recytatorsko - gawędziarskich zajmując wysokie miejsca.
  W tym roku dzieci wspólnie z nauczycielkami i rodzicami przygotowały następujące imprezy i spotkania

 • 6 grudnia, nasze przedszkole odwiedził Święty Mikołaj z wielkim workiem prezentów.  więcej >>>

  27.03.2011

  UROCZYSTOŚCI W GMINNYM PRZEDSZKOLU W SZAFLARACH

          W naszym przedszkolu co roku organizujemy różne uroczystości, spotkania z ciekawymi ludźmi. Nasi podopieczni biorą udział w gminnych i ogólnopolskich konkursach plastycznych i recytatorsko - gawędziarskich zajmując wysokie miejsca.
  W tym roku dzieci wspólnie z nauczycielkami i rodzicami przygotowały następujące imprezy i spotkania

 • 9 listopada, nasze przedszkole odwiedzili policjanci z Powiatowej Komendy w Nowym Targu .  więcej >>>

  25.03.2011

  O G Ł O S Z E N I E
  WÓJT GMINY SZAFLARY ZWOŁUJE W SOŁECTWIE SKRZYPNE ZEBRANIE WIEJSKIE, KTÓRE ODBĘDZIE SIĘ
  3 kwietnia (niedziela) 2011 roku o godzinie 11:30
  CELEM ZWOŁANIA ZEBRANIA WIEJSKIEGO BĘDZIE
  WYBÓR SOŁTYSA I RADY SOŁECKIEJ
  W SOŁECTWIE SKRZYPNE  OGŁOSZENIE
  O WYBORACH
  (117 KB)

  25.03.2011

  O G Ł O S Z E N I E
  WÓJT GMINY SZAFLARY ZWOŁUJE W SOŁECTWIE MARUSZYNA ZEBRANIE WIEJSKIE, KTÓRE ODBĘDZIE SIĘ
  27 marca (niedziela) 2011 roku o godzinie 12:00
  CELEM ZWOŁANIA ZEBRANIA WIEJSKIEGO BĘDZIE
  WYBÓR SOŁTYSA I RADY SOŁECKIEJ
  W SOŁECTWIE MARUSZYNA  OGŁOSZENIE
  O WYBORACH
  (117 KB)

  24.03.2011

  OBCHODY DNIA PATRONA SZKOŁY W BAŃSKIEJ NIŻNEJ

          4 marca 2011 roku w Zespole Szkoły Podstawowej i Gimnazjum w Bańskiej Niżnej obchodziliśmy Dzień Patrona Szkoły – świętego Kazimierza Jagiellończyka. Uroczystości rozpoczęła msza święta odprawiona przez ks. Jana Wicharego w miejscowym kościele parafialnym pod wezwaniem Miłosierdzia Bożego.  więcej >>>

  24.03.2011

  XIII OGÓLNOPOLSKI KONKURS PLASTYCZNY DLA DZIECI I MŁODZIEŻY POD HASŁEM:
  „POWÓDŹ, POŻAR, DNIEM CZY NOCĄ – STRAŻ PRZYCHODZI CI Z POMOCĄ”

          8 marca 2011 r. na spotkaniu Wójta z dyrektorami szkół gminnych odbyło się podsumowanie eliminacji gminnych XIII Ogólnopolskiego Konkursu Plastycznego dla dzieci i młodzieży pod hasłem: „Powódź, pożar, dniem czy nocą – straż przychodzi ci z pomocą” organizowanego przez Komendę Główną Państwowej Straży Pożarnej.  więcej >>>

  24.03.2011

  TURNIEJ WIEDZY POŻARNICZEJ „MŁODZIEŻ ZAPOBIEGA POŻAROM”.

          W szkole w Maruszynie Dolnej w dniu ósmego marca 2011 roku odbył się Gminny Turniej Wiedzy Pożarniczej „Młodzież zapobiega pożarom”. W turnieju wzięli udział przedstawiciele szkół podstawowych i gimnazjów z Boru, Szaflar, Maruszyny Dolnej, Maruszyny Górnej. W Turnieju wzięli również udział uczniowie szkół ponadgimnazjalnych.  więcej >>>

  17.03.2011

  XI EDYCJA KONKURSU PLASTYCZNEGO „KTO TU RZĄDZI? PRACA SOŁTYSA I RADY SOŁECKIEJ W NASZEJ WSI”

          W piątek, 4 marca 2011 roku, w Zespole Szkoły Podstawowej i Gimnazjum im. św. Kazimierza Jagiellończyka w Bańskiej Niżnej miała miejsce niezwykle ważna uroczystość - Święto Patrona Szkoły. Obchody tego dnia są już od jedenastu lat powiązane z ogłoszeniem wyników konkursu plastycznego pod nazwą „Kto tu rządzi? Praca sołtysa i rady sołeckiej w naszej wsi”  więcej >>>

  17.03.2011

  „TEN PROJEKT WPROWADZI GMINNĄ BIBLIOTEKĘ W SZAFLARACH WRAZ Z INNYMI BIBLIOTEKAMI MAŁOPOLSKI W XXI WIEK”

        Projektem objętych zostało pięć powiatów: gorlicki, miechowski, nowosądecki, nowotarski, olkuski. Współudział w zintegrowanym systemie bierze 34 partnerów, w tym 33 miejskie i gminne biblioteki. Łącznie wraz z filiami Projektem objęto 85 bibliotek, co stanowi 43,3% ogółu placówek bibliotecznych w powiatach objętych projektem.  więcej >>>

  17.03.2011

  WIEDZA TO POTĘGI KLUCZ!

        W zespole szkół w Maruszynie Dolnej w ramach projektu „Mam talent bez nałogów i używek” Stowarzyszenie Mocni Razem postanowiło wzbogacić społeczność tej szkoły w wiedzę dotyczącą szeroko pojętej problematyki uzależnień.  więcej >>>

  17.03.2011

  DZIEŃ GÓRALA MARUSZYNA 2011

        W sobotę 5 marca mieszkańcy Maruszyny i zaproszeni goście licznie zebrali się w remizie OSP w Maruszynie. Powodem tego spotkania, była impreza organizowana przez Radę Rodziców działającą przy ZSPiG w Maruszynie Górnej oraz pracujących tam nauczycieli. Po wielu latach postanowiono powrócić do Dnia Górala.  więcej >>>

  10.03.2011

  ZARZĄD WOJEWÓDZTWA MAŁOPOLSKIEGO
  Ogłasza nabór wniosków o przyznanie pomocy na operacje z zakresu
  „Małe projekty”  OGŁOSZENIE
  (20 KB)

  10.03.2011

  ZARZĄD WOJEWÓDZTWA MAŁOPOLSKIEGO
  Ogłasza nabór wniosków o przyznanie pomocy na operacje z zakresu
  „Tworzenie i rozwój mikroprzedsiębiorstw”  OGŁOSZENIE
  (20 KB)

  04.03.2011

  XI EDYCJA KONKURSU PLASTYCZNEGO
  KTO TU RZĄDZI? PRACA SOŁTYSA I RADY SOŁECKIEJ W NASZEJ WSI

  Edukacja patriotyczna i obywatelska
  Małopolski Program Edukacji Patriotycznej i Obywatelskiej


       Dnia 23 lutego 2011 roku, w Zespole Szkoły Podstawowej i Gimnazjum im św. Kazimierza Jagiellończyka w Bańskiej Niżnej, odbyło się posiedzenie komisji oceniającej prace nadesłane na konkurs plastyczny: „Kto tu rządzi? Praca sołtysa i rady sołeckiej w naszej wsi”. W skład komisji konkursowej weszły nauczycielki  więcej >>>

  03.03.2011

  Z ŻYCIA SZKOŁY W BAŃSKIEJ WYŻNEJ

  ..."Babcia to dziewczynka, tylko trochę siwa,
  ale to nie szkodzi, w bajkach też tak bywa"...
  ..."Dziadek umie słuchać w ciszy, każdy serca szept usłyszy,
  dziadek umie majsterkować, tylko nie umie się gniewać"...
  Piękne słowa, łzy wzruszenia, prezenty ,,od serca"- taka niesamowita aura towarzyszy co roku spotkaniom wnuków z ich Babciami i Dziadkami.  więcej >>>

  03.03.2011

  BÓR I KRAKÓW – WSPÓLNE KOLĘDOWANIE


        18 grudnia ubiegłego roku Szkoła Podstawowa w Borze gościła w progach Muzeum Archidiecezjalnego im. Kardynała Karola Wojtyły w Krakowie na otwarciu wystawy „Szopki oraz wystawa prac plastycznych dzieci z terenu Podhala”.  więcej >>>

  28.02.2011

  REGULAMIN GMINNEGO KONKURSU PLASTYCZNEGO
  „JAN PAWEŁ II W OCZACH DZIECI I MŁODZIEŻY”  REGULAMIN
  (68 KB)

  18.02.2011

  TEN PROJEKT WPROWADZI BIBLIOTEKI MAŁOPOLSKI W XXI WIEK


  GMINNA BIBLIOTEKA PUBLICZNA SZAFLARACH
  JEST PARTNEREM PROJEKTU

  „Budowa zintegrowanego systemu informacji i zarządzania zbiorami 33 bibliotek publicznych w woj. małopolskim z użyciem technologii teleinformatycznych”  więcej >>>

  09.02.2011

  JASEŁKA W WYKONANIU ZESPOŁU NIŹNOBAŃSCANIE


        23 stycznia 2011 roku w Bańskiej Niżnej odbył się „opłatek parafialny”. Spotkanie miało swój początek w kościele parafialnym, gdzie śpiewano kolędy, a następnie w remizie OSP. Przed zebranymi mieszkańcami wsi zespół góralski Niźnobańscanie przedstawił jasełka.  więcej >>>

  09.02.2011

  JASEŁKA W BORZE


        Od wielu lat w okresie Świąt Bożego Narodzenia odbywają się w Borze Jasełka. W tym roku było to 23 stycznia 2011 r. Zaproszonych gości powitał dyrektor Szkoły Podstawowej w Borze Jan Gacek. Szczególnymi gośćmi byli Pan Wójt Stanisław Ślimak, ksiądz kanonik Wojciech Wcisło i ksiądz proboszcz Andrzej Kamiński.  więcej >>>

  09.02.2011

  KONCERT KOLĘD W ZASKALU


        Zespół szkolno parafialny „Gloria Dei” prowadzony przez Panią Elżbietę Poniedziałek zaprosił społeczność Zaskala do kościoła parafialnego p/w św. Wojciecha na tradycyjny koncert kolęd i pastorałek.  więcej >>>

  08.02.2011

  DZIEŃ BABCI I DZIADKA W BAŃSKIEJ NIŻNEJ

        Każdego roku w styczniu dzieci z oddziału przedszkolnego i klas I-III Szkoły Podstawowej w Bańskiej Niżnej wspólnie z wychowawcami przygotowują uroczystość z okazji Dnia Babci i Dziadka. W tym roku mimo śniegu i mrozu oraz panującej grypy nasi goście nie zawiedli. Szczególnie cieszymy się, że przybyli dziadkowie nie tylko z naszej miejscowości. Tak wspominają i opisują ten dzień uczniowie klasy drugiej.  więcej >>>

  27.01.2011

  DZIEŃ BABCI I DZIADKA

        W styczniu we wszystkich szkołach i przedszkolu w gminie Szaflary obchodzony jest Dzień Babci i Dzień Dziadka. Wychowankowie na spotkaniach z Dziadkami prezentują program artystyczny, przygotowują poczęstunek, a wszystko po to, aby móc pochwalić się Im swoją postawą i umiejętnościami. To dobra okazja, by przypomnieć sobie o osobach, którym często zawdzięczamy większość rozkoszy dzieciństwa. Pamiętamy o złożeniu im życzeń.  więcej >>>

  27.01.2011

  DZIEŃ BABCI I DZIADKA
  A W SKRZYPNEM BYŁO TO TAK:

        20 stycznia w ZSPiG w Skrzypnem obchodzono Święto Babci i Dziadka. Uroczystość ta przygotowana została przez najmłodsze dzieci społeczności szkolnej, wspólnie z wychowawczyniami. Jak co roku, w tym dniu do szkoły przybyli dziadkowie z różnych miejscowości.  więcej >>>

  27.01.2011

  ŚW. MIKOŁAJ W URZĘDZIE GMINY W SZAFLARACH –GRUDZIEŃ 2010 ROKU

        Gminna Komisja Profilaktyki i Rozwiązywania Problemów Alkoholowych przy wsparciu organizacyjnym Gminnego Ośrodka Pomocy Społecznej w Szaflarach corocznie organizuje na prośbę Św. Mikołaja spotkanie z dziećmi z naszej gminy. Mottem przewodnim tej imprezy jest „zrozumieć i pomagać”. W uroczystości uczestniczyli młodzi mieszkańcy gminy ze swoimi rodzicami i opiekunami, członkowie gminnej Komisji na czele z Wice-wójtem gminy - Pawłem Ceterą, kierownikiem GOPS – Heleną Gach oraz pełnomocnikami – Zofią Stramą i Małgorzatą Gacek.  więcej >>>

  14.01.2011

  BETLEJEMSKIE ŚWIATŁO POKOJU NA PODHALU

        dniach 10 – 11 grudnia harcerze ze Szczepu Wędrowniczego Salamandra uczestniczyli w przygotowaniach do przyjęcia Betlejemskiego Światła Pokoju. Wraz z pracownikami Schroniska Głodówka przygotowali ogniobranie, podczas którego przedstawiciele poszczególnych drużyn odbierali ogień - symbol braterstwa i więzi harcerskiej.  więcej >>>

  03.01.2011

                                                                                                     

  więcej >>>


  ARCHIWUM
  /AKTUALNOŚCI /2014 /2013 /2012 /2010 /2009 /2008 /2007 /2006 /2005 /

  [URZĄD GMINY]  [KULTURA I SZTUKA]  [SOŁECTWA]  [SZKOŁY]  [GOSPODARKA]  [ORGANIZACJE]  [TURYSTYKA]  [SPORT]  [HISTORIA]  [PARAFIE]  [ZDJĘCIA]  [MAPY]  [PRZETARGI] [OPŁATY]  [GKRPA]