OFICJALNA STRONA INTERNETOWA GMINY SZAFLARY
GMINA SZAFLARY
             

BIULETYN INFORMACJI PUBLICZNEJ

.:MENU:.

- AKTUALNOŚCI
- URZĄD GMINY
- KULTURA I SZTUKA
- SOŁECTWA
- SZKOŁY
- KONKURSY
- GOSPODARKA
- ORGANIZACJE
- TURYSTYKA
- SPORT
- HISTORIA
- PARAFIE
- ZDJĘCIA
- MAPY

.:FOTO:.

TATRY ZIMĄ

.:KALENDARZ:.

.:PODHALAŃSKA LOKALNA GRUPA DZIAŁANIA:.

.:BIURO INICJATYW SPOŁECZNYCH:.

.:6 LATKU WITAJ W SZKOLE:.

.:6 LATKU WITAJ W SZKOLE
WOJEWÓDZTWO MAŁOPOLSKIE
:.

.:PAMIĘTAJ O SZKOLE:.

PORTAL /ZASKALANIE NA WAWELU I SKAŁCE POLSKA / MAŁOPOLSKIE / NOWOTARSKI

.:ZASKALANIE NA WAWELU I SKAŁCE :.

ZASKALANIE NA WAWELU I SKAŁCE

     Gimnazjaliści uczestniczyli w ciekawej ekspedycji edukacyjnej do Krakowa oraz warsztatach pt: „Jak zostać świętym?.” Młodzi zapoznali się z sylwetkami świętych, którzy mieli wpływ na bieg naszej historii. W Katedrze na Wawelu pochylaliśmy się nad relikwiami św. Jadwigi oraz św. Stanisława. Natomiast na Skałce omawialiśmy żywot św. Stanisława. Nawiedziliśmy też Panteon Narodowy, gdzie w sarkofagach spoczywają poeci: Adam Asnyk, Teofil Lenartowicz, Czesław Miłosz, kompozytor Karol Szymanowski, historyk i wychowawca synów królewskich z dynastii Jagiellonów Jan Długosz, dramatopisarz Stanisław Wyspiański oraz inni zasłużeni dla polskiej kultury i nauki.
    Święty Stanisław urodził się prawdopodobnie w 1030 roku w Szczepanowie k/Bochni w bogatej rodzinie szlacheckiej. Rodzice zadbali o gruntowne wykształcenie syna, który pobierał nauki w Gnieźnie, w szkole katedralnej w Krakowie, a następnie studiował w Paryżu. W 1072 roku św. Stanisław zostaje biskupem krakowskim. Dbał o swoją diecezję, budował nowe kościoły, wspierał potrzebujących. Jednak między biskupem, a panującym na tronie Polski królem Bolesławem Szczodrym ( później zwanym Śmiałym) doszło do otwartego konfliktu o prymat władzy. Król mienił się „pomazańcem Bożym”, był niechętny umacnianiu się władzy kościelnej w kraju za sprawą reform papieża Grzegorza VII.
    Przyczyna tak ostrego zatargu do dziś stanowi zagadkę dla historyków. Problematyka jest znana z Kroniki Galla Anonima. Jednak tajemniczy mnich twierdził, iż biskup wytknął królowi niemoralne prowadzenie się dworu i zagroził ekskomuniką. Do tragicznego rozwiązania sporu doszło 11 kwietnia 1079 roku podczas odprawiania przez biskupa nabożeństwa w kościele św. Michała Archanioła na Skałce. Znany ze swej porywczej natury władca uderzył 7 razy św. Stanisława tępym narzędziem w głowę, a ciało rozkazał poćwiartować. Przeciwko królowi w całym kraju doszło do zamieszek. Musiał on uchodzić z rodziną na Węgry, gdzie został zamordowany. Doczesne szczątki świętego przeniesiono do Katedry na Wawelu już w 1088 roku. A w 1253 roku Polska doczekała się swojego świętego- Stanisława Biskupa i Męczennika. Żywot świętego spisał Wincenty z Kielczy. A miejsce kultu św. Stanisława nazwano „ołtarzem Ojczyzny”. Należy nadmienić, iż relikwie cudem ocalały podczas licznych grabieży katedry przez Szwedów. U stóp św. Stanisława modlili się królowie polscy. Władysław Jagiełło po zwycięstwie pod Grunwaldem w 1410 roku i Jan III Sobieski po rozgromieniu Turków pod Wiedniem w 1683 roku.
    W końcu pochylał głowę nasz papież Jan Paweł II podczas pielgrzymek do kraju.
    „Dziękuję Opatrzności Bożej , że dane mi jest stanąć ponownie przy konfesji świętego Stanisława, aby tu złożyć dziękczynną ofiarę za tę kościelna wspólnotę, którą Biskup ze Szczepanowa umocnił na całe tysiąclecia swą pasterska posługą i męczeńską śmiercią „
    Co roku w pierwsza niedzielę po 8 maja odbywa się tradycyjna procesja ku czci św. Stanisława. Początki jej sięgają 1252 roku. Procesja z relikwiami świętego Męczennika wyrusza z Katedry na Wawelu i wiedzie do kościoła św. Michała Archanioła i św. Stanisława na Skałkę. Bierze w niej udział cały Episkopat, duchowieństwo i świeccy.
W ikonografii św. Stanisław przedstawiany jest w szatach pontyfikalnych. Jego atrybuty to: Orzeł i pastorał. Biskup jest patronem naszej Ojczyzny i Archidiecezji Krakowskiej.


Kinga Jagła- Tokarska


[URZĄD GMINY]  [KULTURA I SZTUKA]  [SOŁECTWA]  [SZKOŁY]  [GOSPODARKA]  [ORGANIZACJE]  [TURYSTYKA]  [SPORT]  [HISTORIA]  [PARAFIE]  [ZDJĘCIA]  [MAPY]