OFICJALNA STRONA INTERNETOWA GMINY SZAFLARY
GMINA SZAFLARY
             

BIULETYN INFORMACJI PUBLICZNEJ

.:MENU:.

- AKTUALNOŚCI
- URZĄD GMINY
- KULTURA I SZTUKA
- SOŁECTWA
- SZKOŁY
- KONKURSY
- GOSPODARKA
- ORGANIZACJE
- TURYSTYKA
- SPORT
- HISTORIA
- PARAFIE
- ZDJĘCIA
- MAPY

.:FOTO:.

TATRY ZIMĄ

.:KALENDARZ:.

.:PODHALAŃSKA LOKALNA GRUPA DZIAŁANIA:.

.:BIURO INICJATYW SPOŁECZNYCH:.

.:6 LATKU WITAJ W SZKOLE:.

.:6 LATKU WITAJ W SZKOLE
WOJEWÓDZTWO MAŁOPOLSKIE
:.

.:PAMIĘTAJ O SZKOLE:.

PORTAL /ZASKALANIE NA SZLAKU JANA PAWŁA II POLSKA / MAŁOPOLSKIE / NOWOTARSKI

.:ZASKALANIE NA SZLAKU JANA PAWŁA II :.

ZASKALANIE NA SZLAKU JANA PAWŁA II

     Uczniowie klasy: czwartej, szóstej oraz pierwszej gimnazjum nawiedzili miejsca związane z osobą Ojca Świętego Jana Pawła II. Należy przypomnieć, iż cała społeczność przygotowuje się do uroczystości nadania naszej placówce imienia Kardynała Karola Wojtyły. W związku z tym doniosłym wydarzeniem przez cały rok poznajemy naukę papieża (gimnazjaliści pod opieką ks. proboszcza Krzysztofa Kopcia opracowują referaty związane z tematyką homilii papieskich).
     Zaskalanie odwiedzili Opactwo Tynieckie położone niedaleko Krakowa. Jest to najstarszy z istniejących dziś klasztorów na ziemiach polskich. Pierwsi benedyktyni przybyli tu w XI wieku. Wielu informacji na temat opactwa dostarczyły wydobyte przez archeologów przedmioty (ceramika, igły, ozdoby, groty) umieszczone w klasztornym lapidarium. Benedyktyni przybyli do Polski z misją chrystianizacyjną. Zajmowali się hodowlą, uprawą roli i przepisywaniem ksiąg w skryptorium. Żyli zgodnie z regułą swojego patrona św. Benedykta - módl się i pracuj! (ora et labora). Dziś także rozwijają swoją duchowość poprzez modlitwę, milczenie i pracę. Znanym benedyktynem jest ojciec Leon Knabit filozof i pisarz przyjaciel Jana Pawła II.
     Tajniki klasztornego życia i jego burzliwą historię opowiedział nam mnich - przewodnik. Zaskalanie spędzili czas także na warsztatach kaligrafii. Wcielili się w rolę średniowiecznych skrybów i uczyli się trudnej sztuki pisania gęsim piórem. Należy zaznaczyć, iż Opactwo Benedyktynów nawiedził papież w 1997 roku podczas swojej VIII pielgrzymki do Ojczyzny, której wezwaniem było „Bóg bogaty w miłosierdzie”.

     Jan Paweł II modlił się też w Sanktuarium Miłosierdzia Bożego w Łagiewnikach. Przypomnę tylko, iż Sanktuarium mieściło się najpierw w starym obiekcie klasztornym, który powstał tu w 1891 roku jako fundacja księcia Lubomirskiego dla dziewcząt i kobiet potrzebujących odnowy moralnej. W okresie międzywojennym mieszkała w tym klasztorze siostra Faustyna Kowalska (1905-1938). A rozwój kultu Bożego Miłosierdzia nastąpił po jej beatyfikacji (1993) oraz kanonizacji (2000). Obecna bazylika z pięknym ołtarzem w kształcie gorejącego krzewu i umieszczonym w centrum obrazem „Jezu ufam Tobie” została konsekrowana przez Jana Pawła II w 2002 roku. Wtedy Ojciec Święty w homilii powiedział. „Trzeba pokazać światu ogień miłosierdzia. W miłosierdziu Boga świat znajdzie pokój, a człowiek szczęście”.
Zaskalanie modlili się kościele, a z wieży widokowej usiłowali zobaczyć zamglony Kraków. Pochylili głowy przed relikwiami świętej Faustyny Kowalskiej.

Jeden z uczestników ekspedycji: Adrian Strug napisał:
„Wybrałem się z kolegami i koleżankami na wycieczkę do opactwa w Tyńcu oraz do Sanktuarium Bożego Miłosierdzia w Łagiewnikach. Najpierw poszliśmy się pomodlić, a później zwiedzaliśmy kaplice w podziemiach. Widziałem relikwie króla węgierskiego świętego Stefana oraz kość z palca siostry Faustyny. Wyjechaliśmy także na wieżę, a potem kupiliśmy pamiątki. Następnie pojechaliśmy do Opactwa Benedyktynów w Tyńcu. Jeden z mnichów był naszym przewodnikiem, pokazał nam wiele ciekawych eksponatów: kielichy, ornaty, wykopane przez archeologów ceramiczne wazy i dwa kły mamuta. Następnie poszliśmy do miejsca, które według mnie było najciekawsze. W tym pomieszczeniu było wiele starych pisanych ręcznie ksiąg. Nie mogły być zbytnio oświetlone bo były pisane gęsim piórem i mogłyby wyblaknąć. Udaliśmy się też do kościoła, w którym panowała cisza, zakonnik opowiadał nam o życiu świętego Benedykta. Podczas warsztatów uczyliśmy się sztuki pisania gęsim piórem. Okazało się to bardzo trudne, wszyscy próbowali, ale prawie nikomu nie udało się nic napisać. To była najlepsza wycieczka na jakiej byłem.”

Kinga Jagła – Tokarska


[URZĄD GMINY]  [KULTURA I SZTUKA]  [SOŁECTWA]  [SZKOŁY]  [GOSPODARKA]  [ORGANIZACJE]  [TURYSTYKA]  [SPORT]  [HISTORIA]  [PARAFIE]  [ZDJĘCIA]  [MAPY]