OFICJALNA STRONA INTERNETOWA GMINY SZAFLARY
GMINA SZAFLARY
             

BIULETYN INFORMACJI PUBLICZNEJ

.:MENU:.

- AKTUALNOŚCI
- RADA GMINY
- URZĄD GMINY
- KULTURA I SZTUKA
- SOŁECTWA
- SZKOŁY
- KONKURSY
- GOSPODARKA
- ORGANIZACJE
- TURYSTYKA
- SPORT
- HISTORIA
- PARAFIE
- ZDJĘCIA
- MAPY
- PRZETARGI
- OPŁATY
- ODPADY

ELEKTRONICZNA PLATFORMA USŁUG ADMINISTRACJI PUBLICZNEJ

GMINNA KOMISJA ROZWIĄZYWANIA PROBLEMÓW ALKOHOLOWYCH

GMINNY OŚRODEK POMOCY SPOŁECZNEJ W SZAFLARACH

GMINNA BIBLIOTEKA PUBLICZNA W SZAFLARACH

    SPÓŁKA WODNA MARUSZYNA CENTRUM

.:FUNDUSZE EUROPEJSKIE:.

.:KALENDARZ:.

.:PODHALAŃSKA LOKALNA GRUPA DZIAŁANIA:.

.:SMAK NA PRODUKT:.

SMAK NA PRODUKT

.:BIURO INICJATYW SPOŁECZNYCH:.

.:6 LATKU WITAJ W SZKOLE:.

.:6 LATKU WITAJ W SZKOLE
WOJEWÓDZTWO MAŁOPOLSKIE
:.

.:PAMIĘTAJ O SZKOLE:.

.:NARODOWE SIŁY REZERWOWE:.

PORTAL /SPRAWOZDANIE Z REALIZACJI ZAJĘĆ W RAMACH PROJEKTU „PROFILAKTYKA UZALEŻNIEŃ W WYCHOWANIU REGIONALNYM W KL.VI W ZESPOLE SZKOŁY PODSTAWOWEJ I GIMNAZJUM W ZASKALU POLSKA / MAŁOPOLSKIE / NOWOTARSKI

.:SPRAWOZDANIE Z REALIZACJI ZAJĘĆ W RAMACH PROJEKTU „PROFILAKTYKA UZALEŻNIEŃ W WYCHOWANIU REGIONALNYM W KL.VI W ZESPOLE SZKOŁY PODSTAWOWEJ I GIMNAZJUM W ZASKALU :.

SPRAWOZDANIE Z REALIZACJI ZAJĘĆ W RAMACH PROJEKTU „PROFILAKTYKA UZALEŻNIEŃ W WYCHOWANIU REGIONALNYM W KL.VI W ZESPOLE SZKOŁY PODSTAWOWEJ I GIMNAZJUM W ZASKALU

      Zajęcia odbywały się w wymiarze 1 godziny tygodniowo. Uczniowie zapoznali się między innymi z tematyką rodziny i jej struktury. Aby lepiej poznać swoje korzenie wykonywali drzewo genealogiczne, a następnie prezentowali je klasie.
      Rodzina to także tradycje, którym poświęcono większość zajęć. Zajęcia z regionalizmu dotyczyły również trudnej problematyki uzależnień. Uczniowie zapoznali się ze skutkami picia alkoholu i palenia papierosów. W tym celu pisali referaty i prezentowali je na forum klasy. W trakcie dyskusji omawiano nurtujące młodzież pytania. Aby lepiej uzmysłowić sobie szkodliwość używek i nauczyć się umiejętności odmawiania malowali plakaty, wykorzystując materiały zawarte w czasopismach „Wychowawca” i Przegląd Pedagogiczny”. W ramach tej tematyki zapoznano uczniów z różnymi organizacjami wspomagającymi i zadaniami telefonów zaufania. Poinformowano też o zadaniach Rzecznika Praw Dziecka dotyczących zwłaszcza sytuacji stosowania przemocy w domu lub w szkole i możliwościach walki z nią. Aby nie poddać się uzależnieniom szóstoklasiści poznali różne formy spędzania wolnego czasu z rodziną. Dużo czasu poświęcono także problematyce naszego środowiska i zagrożeń ekologicznych.
      Dzięki czytaniu na zajęciach „Legend Podtatrza” oraz prezentowaniu swoich możliwości gwarowych, uczniowie lepiej poznali swoją „małą ojczyznę”. Przeglądali także albumy i fotosy ze strojami regionalnymi Beskidów i Tatr poznając fachową terminologię i nazewnictwo związane z kulturą i obyczajami „ludzi gór”.

      Korzystając z różnych źródeł zaprezentowali także sylwetki lokalnych twórców ludowych a zwłaszcza Bogdana Werona i Augustyna Suskiego. Zapoznali się również z propozycjami potraw regionalnych pogranicza- polsko- Słowackiego, pracując z publikacjami Euroregionu Tatry. Pracując z materiałami uzyskanymi z PPWSZ w Nowym Targu uczniowie realizowali projekty związane z poznaniem historii rzemiosła związanego z naszym regionem i problemem tzw. ginących zawodów.
      Trzech uczniów z klasy piątej uczestniczyło w Gminnym Konkursie Wiedzy o Uzależnieniach.

Prowadzący zajęcia  
mgr Marta Bocheńska

[URZĄD GMINY]  [KULTURA I SZTUKA]  [SOŁECTWA]  [SZKOŁY]  [GOSPODARKA]  [ORGANIZACJE]  [TURYSTYKA]  [SPORT]  [HISTORIA]  [PARAFIE]  [ZDJĘCIA]  [MAPY]