OFICJALNA STRONA INTERNETOWA GMINY SZAFLARY
GMINA SZAFLARY
             

BIULETYN INFORMACJI PUBLICZNEJ

.:MENU:.

- AKTUALNOŚCI
- RADA GMINY
- URZĄD GMINY
- KULTURA I SZTUKA
- SOŁECTWA
- SZKOŁY
- KONKURSY
- GOSPODARKA
- ORGANIZACJE
- TURYSTYKA
- SPORT
- HISTORIA
- PARAFIE
- ZDJĘCIA
- MAPY
- PRZETARGI
- OPŁATY
- ODPADY/OCHRONA
         ŚRODOWISKA

ELEKTRONICZNA PLATFORMA USŁUG ADMINISTRACJI PUBLICZNEJ

GMINNA KOMISJA ROZWIĄZYWANIA PROBLEMÓW ALKOHOLOWYCH

GMINNY OŚRODEK POMOCY SPOŁECZNEJ W SZAFLARACH

GMINNA BIBLIOTEKA PUBLICZNA W SZAFLARACH

    SPÓŁKA WODNA MARUSZYNA CENTRUM

.:FUNDUSZE EUROPEJSKIE:.

.:KALENDARZ:.

.:PODHALAŃSKA LOKALNA GRUPA DZIAŁANIA:.

.:SMAK NA PRODUKT:.

SMAK NA PRODUKT

.:BIURO INICJATYW SPOŁECZNYCH:.

.:6 LATKU WITAJ W SZKOLE:.

.:6 LATKU WITAJ W SZKOLE
WOJEWÓDZTWO MAŁOPOLSKIE
:.

.:PAMIĘTAJ O SZKOLE:.

.:NARODOWE SIŁY REZERWOWE:.

PORTAL / ZASKALANIE W NIEDZICY POLSKA / MAŁOPOLSKIE / NOWOTARSKI

.: ZASKALANIE W NIEDZICY :.

ZASKALANIE W NIEDZICY

      Z okazji mikołajek gimnazjaliści z Zaskala wybrali się na ekspedycję edukacyjną do Elektrowni Wodnej w Niedzicy. Zwiedzających oprowadzał pan przewodnik dla turystów udostępnione są zarówno pomieszczenia technologiczne elektrowni (m.in. urządzenia do produkcji prądu), jak i podziemny tunel, ze znajdującą się w nim galerią kontrolną zapory, poprowadzoną w skale na głębokości ponad 45 metrów od lustra wody i nasypu budowli (tamy). Aby wyjść na powierzchnię trzeba pokonać tylko 414 schodów. Pierwsze plany budowy zbiornika w tym rejonie pochodzą z 1905 r., a jednym z konsultantów projektu budowy był prezydent Polski Gabriel Narutowicz. Zapora miała ujarzmić górską rzekę Dunajec i chronić osady ludzkie przed powodzią. Jak wspomniał pan przewodnik, ostatecznie zadecydowano o budowie zapory po katastrofalnej powodzi na Podhalu w 1934 r. Niestety plany zniweczył wybuch II wojny światowej, później ważniejszą kwestią była odbudowa kraju ze zniszczeń. Ostatecznie rozpoczęto pracę w 1975 r., a zakończono w 1997r. Wycieczka ubogaciła wiedzę gimnazjalistów z fizyki, w czerwcu obserwowali lustro wody z Góry Wdżar, teraz dowiedzieli się co kryją betonowe bloki.

       Następnie zaskalnie udali się na zamek w Niedzicy, żeby poznać historię Janosika, obejrzeć średniowieczne narzędzia tortur, zapłakać nad duchem nieszczęśliwej Brunhildy. Zamek w Niedzicy to zdecydowanie jeden z najciekawszych obiektów w polskiej części Spisza, pochodzi z 1320 r. Gimnazjaliści zobaczyli komnaty z dawnym wyposażeniem mieszkalnym, stare barokowe stroje, portrety trumienne oraz karoce i powozy. Na koniec wszyscy udali się na rekreację ruchową do kręgielni „Zadyma” w Szaflarach.

Kinga Jagła - Tokarska

[URZĄD GMINY]  [KULTURA I SZTUKA]  [SOŁECTWA]  [SZKOŁY]  [GOSPODARKA]  [ORGANIZACJE]  [TURYSTYKA]  [SPORT]  [HISTORIA]  [PARAFIE]  [ZDJĘCIA]  [MAPY]