OFICJALNA STRONA INTERNETOWA GMINY SZAFLARY
GMINA SZAFLARY
             

BIULETYN INFORMACJI PUBLICZNEJ

.:MENU:.

- AKTUALNOŚCI
- RADA GMINY
- URZĄD GMINY
- KULTURA I SZTUKA
- SOŁECTWA
- SZKOŁY
- KONKURSY
- GOSPODARKA
- ORGANIZACJE
- TURYSTYKA
- SPORT
- HISTORIA
- PARAFIE
- ZDJĘCIA
- MAPY
- PRZETARGI
- OPŁATY
- ODPADY

ELEKTRONICZNA PLATFORMA USŁUG ADMINISTRACJI PUBLICZNEJ

GMINNA KOMISJA ROZWIĄZYWANIA PROBLEMÓW ALKOHOLOWYCH

GMINNY OŚRODEK POMOCY SPOŁECZNEJ W SZAFLARACH

GMINNA BIBLIOTEKA PUBLICZNA W SZAFLARACH

    SPÓŁKA WODNA MARUSZYNA CENTRUM

.:FUNDUSZE EUROPEJSKIE:.

.:KALENDARZ:.

.:PODHALAŃSKA LOKALNA GRUPA DZIAŁANIA:.

.:SMAK NA PRODUKT:.

SMAK NA PRODUKT

.:BIURO INICJATYW SPOŁECZNYCH:.

.:6 LATKU WITAJ W SZKOLE:.

.:6 LATKU WITAJ W SZKOLE
WOJEWÓDZTWO MAŁOPOLSKIE
:.

.:PAMIĘTAJ O SZKOLE:.

.:NARODOWE SIŁY REZERWOWE:.

PORTAL / ZASKALANIE W OGRODZIE BOTANICZNYM W KRAKOWIE POLSKA / MAŁOPOLSKIE / NOWOTARSKI

.: ZASKALANIE W OGRODZIE BOTANICZNYM W KRAKOWIE :.

ZASKALANIE W OGRODZIE BOTANICZNYM W KRAKOWIE

      Na lekcję przyrody zaskalanie wybrali się do Ogrodu Botanicznego w Krakowie.
Ogród Botaniczny Uniwersytetu Jagiellońskiego w Krakowie, założony w 1783 r., jest obecnie najstarszą tego typu placówką w Polsce. Od ponad dwustu lat odgrywa dużą rolę w rozwoju nauki, edukacji i kultury. Jest miejscem badań, inspiracji artystycznych oraz "żywym muzeum" flory świata odwiedzanym, co roku przez tysiące osób.

      Powstał z inicjatywy Komisji Edukacji Narodowej jako zakład pomocniczy katedry chemii i historii naturalnej. Zakomponowano go jako park barokowy typu francuskiego, w obrębie którego urządzono kolekcje roślin leczniczych oraz ozdobnych. Swą obecną powierzchnię ok. 9,6 ha uzyskał w latach pięćdziesiątych XX w.

      Zaskalanie zobaczyli rośliny eksponowane w szklarni Victoria i Jubileuszowa. Kolekcje te obejmują kilkaset gatunków roślin pochodzących z gorących stref klimatycznych. Młodzież mogła poczuć klimat dżungli, dotknąć bambusa, stanąć pod ogromnymi palmami kokosowymi i zachwycić się kaktusami. Dotychczas znała niektóre gatunki tylko z ilustracji lub prezentacji multimedialnej. Młodzi nie dowierzali, że w „tropiki” można wybrać się do dawnej stolicy Polski. Rośliny wodne naszej strefy klimatycznej prezentowane są w stawach i basenikach. Najstarsza część ogrodu, jest dawnym starorzeczem Wisły, w najgłębszym miejscu rośnie grzybień biały oraz grzybieńczyk. Brzegi porasta pałka wąskolistna i szerokolistna. Wiele radości sprawiły wychowankom malutkie kaczątka, które siedziały na liściach roślin.

      Uczniowie poznali rośliny bagienne, rosarium, alpinarium geograficzne z kolekcją skalniaków. Jest to dział dydaktyczny, który gromadzi rośliny górskie z różnych rejonów geograficznych. Uprawiane są tu gatunki z Kaukazu, Alp, Pirenejów, Bałkanów oraz Karpat. Ta ostatnia grupa podzielona jest na Pieniny oraz Karpaty Wschodnie i Zachodnie.

      W każdej można odnaleźć rośliny występujące wyłącznie na ograniczonym obszarze Zdumienie wzbudziły rośliny mięsożerne i owadożerne. Rośliny mięsożerne posiadają zdolność chwytania różnych organizmów i wykorzystywania związków powstałych w wyniku strawienia ofiar. W większości rośliny te rosną w siedliskach  podmokłych, wilgotnych, ubogich w przyswajalne dla nich związki azotu i fosforu. Ofiarami roślin mięsożernych są głownie stawonogi, ale chwytane są także pierwotniaki, wrotki, pierścienice a nawet drobne kręgowce, dlatego popularna nazwa tej grupy - "rośliny owadożerne", nie do końca odzwierciedla prawdę

      Trzeba zaznaczyć, iż Ogród Botaniczny UJ wpisany został do rejestru zabytków, jako cenny obiekt przyrody, pomnik historii nauki, sztuki ogrodniczej i kultury.



ROŚLINY BIBLIJNE


      Możliwość poznania rośliny, o której mówi dany fragment Pisma Świętego, pozwala na lepsze zrozumienie sensu czytanego tekstu. Dało to bodziec do tworzenia ogrodów i kolekcji roślin biblijnych. Jeden z najstarszych ogrodów roślin biblijnych, funkcjonujący do dziś, założono w Ojai (Kalifornia w USA) w 1957 roku. Powstał on w konsekwencji odbytej pielgrzymki do Ziemi Świętej i potrzeby przeniesienia choćby cząstki krajobrazu przyrodniczego w swoje otoczenie. Jest to drugi powód, dla którego ludzie gromadzą rośliny pochodzące z miejsc, o których opowiada Biblia. Odległość Ziemi Świętej w stosunku do różnych części świata nie każdemu pozwala na osobistą podróż, a tym, którzy tam jadą, umożliwia wcześniejsze zapoznanie się z wyglądem roślin. Bez takiej wcześniejszej edukacji podróżujący mogą odnieść wrażenie, że bananowce, pomarańcze i eukaliptusy rosły w Palestynie również w czasach biblijnych. 

Kinga Jagła - Tokarska

[URZĄD GMINY]  [KULTURA I SZTUKA]  [SOŁECTWA]  [SZKOŁY]  [GOSPODARKA]  [ORGANIZACJE]  [TURYSTYKA]  [SPORT]  [HISTORIA]  [PARAFIE]  [ZDJĘCIA]  [MAPY]