OFICJALNA STRONA INTERNETOWA GMINY SZAFLARY
GMINA SZAFLARY
             

BIULETYN INFORMACJI PUBLICZNEJ

.:MENU:.

- AKTUALNOŚCI
- URZĄD GMINY
- KULTURA I SZTUKA
- SOŁECTWA
- SZKOŁY
- KONKURSY
- GOSPODARKA
- ORGANIZACJE
- TURYSTYKA
- SPORT
- HISTORIA
- PARAFIE
- ZDJĘCIA
- MAPY
- PRZETARGI
- OPŁATY
- ODPADY

ELEKTRONICZNA PLATFORMA USŁUG ADMINISTRACJI PUBLICZNEJ

GMINNA KOMISJA ROZWIĄZYWANIA PROBLEMÓW ALKOHOLOWYCH

GMINNY OŚRODEK POMOCY SPOŁECZNEJ W SZAFLARACH

GMINNA BIBLIOTEKA PUBLICZNA W SZAFLARACH

    SPÓŁKA WODNA MARUSZYNA CENTRUM

.:FUNDUSZE EUROPEJSKIE:.

.:KALENDARZ:.

.:PODHALAŃSKA LOKALNA GRUPA DZIAŁANIA:.

.:SMAK NA PRODUKT:.

SMAK NA PRODUKT

.:BIURO INICJATYW SPOŁECZNYCH:.

.:6 LATKU WITAJ W SZKOLE:.

.:6 LATKU WITAJ W SZKOLE
WOJEWÓDZTWO MAŁOPOLSKIE
:.

.:PAMIĘTAJ O SZKOLE:.

.:NARODOWE SIŁY REZERWOWE:.

PORTAL /ZASKALANIE W TYŃCU POLSKA / MAŁOPOLSKIE / NOWOTARSKI

.:ZASKALANIE W TYŃCU :.

ZASKALANIE W TYŃCU

      Tyniec znany jest głównie dzięki znajdującemu się tu Opactwu Benedyktynów istniejącemu od 1044 i założonemu przez Kazimierza Odnowiciela z rodu Piastów. Jest to jeden z najstarszych klasztorów w Polsce, który wpisał się w dzieje Małopolski. Także Podhala, bo mieszka w nim ojciec Leon Knabit. W Tyńcu zrekonstruowano średniowieczne skryptorium, znajduje się też muzeum i zabytkowy kościół z krużgankami. Obecnie w opactwie żyje 30 mnichów, którzy prowadzą działalność duszpasterską. Początki Collegium Maius wiążą się z rokiem 1400, kiedy nastąpiła odnowa Akademii Krakowskiej dzięki ofiarowaniu na ten cel znacznych sum zapisanych przez królową Jadwigę. W Collegium Maius na parterze mieściły się sale wykładowe, na piętrze izba wspólna z jadalnią, biblioteka i mieszkania profesorów. Obecnie w Collegium Maius mieści się Muzeum Uniwersytetu Jagiellońskiego zawierające głównie przedmioty związane z dziejami uczelni. W zbiorach muzealnych znajduje się zespół przyrządów astronomicznych, w tym także te, którymi posługiwał się Mikołaj Kopernik, są to bezcenne astrolabia. W gablotach muzeum można oglądnąć dary reżysera Andrzeja Wajdy: statuetkę Oscara, Złotą Palmę i Złotego Niedźwiedzia - to najważniejsze wyróżnienia w dziedzinie sztuki filmowej. Także sportowiec - chodziarz Robert Korzeniowski ofiarował swój medal olimpijski. Można zobaczyć też medal Noblistki Wisławy Szymborskiej.

KJT

Jedna z uczestniczek, zaskalanka Julia Kubicz napisała: „Dnia 18 października razem z uczniami naszej szkoły wybraliśmy się na całodniową wycieczkę do Krakowa i Tyńca. Na początku zwiedzaliśmy Opactwo Benedyktynów w Tyńcu. Podzieliliśmy się na dwie grupy. Jedna uczestniczyła w warsztatach pt;”Jak przepisywano księgi w skryptorium?” A druga: ”Jak żyli mnisi w średniowieczu?” Razem z koleżankami dołączyłam do 2 grupy. Po klasztorze oprowadzał nas brat Karol. Później była zabawa z szukaniem rulonów papieru zawierających zadania do wykonania. Byliśmy najlepsi i uzyskaliśmy odznakę ”Mistrza wiedzy klasztornej”. Potem pojechaliśmy do Collegium Maius, wcześniej spędziliśmy kilkadziesiąt minut na Rynku Głównym w Krakowie. W Muzeum Uniwersytetu Jagiellońskiego zobaczyliśmy pomieszczenia profesorów i uczniów. Pokój Mikołaja Kopernika z jego przyrządami. Gabloty z filmowymi nagrodami Andrzeja Wajdy, statuetkę Oscara. Po wyjściu , podziwialiśmy dziedziniec i zegar z ruchomymi postaciami. Ostatnią częścią wycieczki była rekreacja w Parku Wodnym w Krakowie. Wszyscy świetnie się bawili. Jednak najpierw musieli wysłuchać informacji o bezpiecznym korzystaniu z pływalni. Jestem bardzo zadowolona z tej wycieczki ponieważ poza zdobywaniem wiedzy, był czas także na zabawę.”


[URZĄD GMINY]  [KULTURA I SZTUKA]  [SOŁECTWA]  [SZKOŁY]  [GOSPODARKA]  [ORGANIZACJE]  [TURYSTYKA]  [SPORT]  [HISTORIA]  [PARAFIE]  [ZDJĘCIA]  [MAPY]