OFICJALNA STRONA INTERNETOWA GMINY SZAFLARY

GMINA SZAFLARY

             

BIULETYN INFORMACJI PUBLICZNEJ

.:MENU:.

- AKTUALNOŚCI
- URZĄD GMINY
- KULTURA I SZTUKA
- SOŁECTWA
- SZKOŁY
- KONKURSY
- GOSPODARKA
- ORGANIZACJE
- TURYSTYKA
- SPORT
- HISTORIA
- PARAFIE
- ZDJĘCIA
- MAPY
- PRZETARGI
- OPŁATY
- GKRPA

.:FOTO:.

TATRY ZIMĄ

.:KALENDARZ:.

.:PODHALAŃSKA LOKALNA GRUPA DZIAŁANIA:.

.:BIURO INICJATYW SPOŁECZNYCH:.

.:6 LATKU WITAJ W SZKOLE:.

.:6 LATKU WITAJ W SZKOLE
WOJEWÓDZTWO MAŁOPOLSKIE
:.

.:PAMIĘTAJ O SZKOLE:.

.:NARODOWE SIŁY REZERWOWE:.

PORTAL /ZASKALANIE PAMIĘTAJĄ O KATYNIU POLSKA / MAŁOPOLSKIE / NOWOTARSKI

.:ZASKALANIE PAMIĘTAJĄ O KATYNIU :.

ZASKALANIE PAMIĘTAJĄ O KATYNIU



      W kwietniu zaskalanie uczestniczyli w uroczystości wspominającej tragiczne wydarzenia w Katyniu. Gimnazjaliści oglądnęli spektakl teatralny w reżyserii Stanisława Mertensa pt: „W katyńskim lesie”. Wysłuchali okolicznościowej pogadanki wraz z prezentacją zdjęć, którą przygotował nauczyciel historii p. D. Tokarski, salę udekorowała p. B. Czyż – pomysłodawczyni przedsięwzięcia. Inicjatywę poparli także rodzice: p. Barbara i Jacek Kozub oraz p. Agnieszka i Piotr Japoł, którzy pomogli w opracowaniu gazetki ściennej.
      Podkreślono, że 17 września 1939 roku Armia Czerwona bez wypowiedzenia wojny przekroczyła granicę wschodniej Polski. Polacy mimo krytycznej sytuacji w kraju podjęli nierówna walkę z wrogiem, którego atak określany jest w historii jako „cios nożem w plecy”. Do niewoli sowieckiej dostało się około ćwierć miliona żołnierzy, osadzono ich w obozach jenieckich w: Kozielsku, Ostaszkowie i Starobielsku. Decyzję o wymordowaniu (rozstrzelaniu), Polaków podjął Stalin w marcu 1940 roku. Przypuszcza się , że był to odwet za klęskę pod Warszawą w 1920 roku, niektórzy z oficerów walczyli w legionach Piłsudskiego.
      Masowe groby w katyńskim lesie odkryli polscy przymusowi robotnicy latem 1942 roku na podstawie informacji ludności miejscowej. Początkowo powiadomione władze niemieckie nie wykazywały zainteresowania mogiłami. Jednak na przełomie zimy 1942/43 Niemcy rozpoczęli prace ekshumacyjne, wydobyli ponad 400 ciał. A 13 kwietnia radio berlińskie podało komunikat o odnalezieniu w lesie katyńskim zwłok 12 tys. polskich oficerów. Faszyści starali się wykorzystać ujawnione fakty w celach propagandowych.
      Dokumentacja z badań w czasie II wojny światowej była przechowywana w Krakowie w Zakładzie Medycyny Sądowej, po okupacji zaginęła.
      Katyń stał się na ponad 50 lat „białą plama” w historii stosunków polsko- rosyjskich. Hasła Katyń nie umieszczono w Wielkiej Encyklopedii Radzieckiej, a w Polsce pomijano wymownym milczeniem odmawiając rodzinom wszelkich informacji o rozstrzelanych.
      Dopiero 14 października1992 roku strona rosyjska przekazała prezydentowi Lechowu Wałęsie kopie dokumentów dotyczących zbrodni katyńskiej. Natomiast w 1993 prezydent Rosji Borys Jelcyn złożył na Cmentarzu Powązkowskim w Warszawie kwiaty pod Krzyżem Katyńskim i wypowiedział pamiętne słowa: „wybaczcie, wybaczcie…”.
      A tam nad mogiłami jeszcze szumią drzewa, które TO widziały……

Kinga Jagła - Tokarska

[URZĄD GMINY]  [KULTURA I SZTUKA]  [SOŁECTWA]  [SZKOŁY]  [GOSPODARKA]  [ORGANIZACJE]  [TURYSTYKA]  [SPORT]  [HISTORIA]  [PARAFIE]  [ZDJĘCIA]  [MAPY] [PRZETARGI] [OPŁATY]  [GKRPA]