OFICJALNA STRONA INTERNETOWA GMINY SZAFLARY

GMINA SZAFLARY

             

BIULETYN INFORMACJI PUBLICZNEJ

.:MENU:.

- AKTUALNOŚCI
- URZĄD GMINY
- KULTURA I SZTUKA
- SOŁECTWA
- SZKOŁY
- KONKURSY
- GOSPODARKA
- ORGANIZACJE
- TURYSTYKA
- SPORT
- HISTORIA
- PARAFIE
- ZDJĘCIA
- MAPY

.:FOTO:.

TATRY ZIMĄ

.:KALENDARZ:.

.:PODHALAŃSKA LOKALNA GRUPA DZIAŁANIA:.

.:BIURO INICJATYW SPOŁECZNYCH:.

.:6 LATKU WITAJ W SZKOLE:.

.:6 LATKU WITAJ W SZKOLE
WOJEWÓDZTWO MAŁOPOLSKIE
:.

.:PAMIĘTAJ O SZKOLE:.

PORTAL / ZASKALANIE W CZĘSTOCHOWIE POLSKA / MAŁOPOLSKIE / NOWOTARSKI

.: ZASKALANIE W CZĘSTOCHOWIE :.

ZASKALANIE W CZĘSTOCHOWIE

      22 października uczniowie Zespołu Szkoły Podstawowej i Gimnazjum w Zaskalu uczestniczyli w uroczystości 50-lecia Szkoły Podstawowej nr 24 im. Jana Marcina Szancera w Częstochowie. Historia tej placówki sięga roku 1930, kiedy w robotniczej dzielnicy „Piaski” pojawiła się inicjatywa wybudowania obiektu szkolnego. Wybuch II wojny światowej zniweczył te plany dopiero w 1947 r., zbudowano prowizoryczną czteroizbowa szkołę, która do lat 60 borykała się z ciasnotą i problemami lokalowymi. Dzieci uczyły się na 2 zmiany do późnych godzin wieczornych. W 1960 roku młodzież rozpoczęła rok szkolny w nowoczesnym jak na owe czasy obiekcie.
Szkole nadano imię Generała Karola Świerczewskiego, które nosiła do 2001 r. Wtedy placówka otrzymała miano nowego patrona, został nim Jan Marcin Szancer, plastyk i ilustrator książek dla dzieci i młodzieży. Dyrektor szkoły Barbara Wawrzak zaprosiła młodych zaskalan do wzięcia udziału w jubileuszu placówki. Inicjatywa została życzliwie przyjęta przez Wójta Gminy Szaflary Stanisława Ślimaka, który pokrył koszt wynajęcia autokaru (1.500 zł). Nadrzędnym celem była promocja folkloru góralskiego, pieśni, muzyki, tańca oraz stroju przez uczniów należących do zespołu góralskiego „Zaskalanie” (występ opracowała p. Aniela Król).
Z programem przygotowanym na tą okoliczność przez panie: Marię Lichaj i Elżbietę Poniedziałek wystąpiła też schola „Gloria Dei”. Uczniowie częstochowskiej podstawówki reagowali bardzo żywiołowo, byli zafascynowali, niektórzy mieli łzy w oczach. Po przedstawieniu dzieci wykonywały sobie fotografie w strojach góralskich. Występ zaskalan był świętem całej podstawówki, wzięli w nim udział rodzice oraz zaproszeni goście. Wielu po raz pierwszy mogło podziwiać zespół góralski i posłuchać regionalnej muzyki. A kiedy sołtys Wacław Cetera porwał panią dyrektor do tańca, sala oszalała z zachwytu. Nasi uczniowie zostali ugoszczeni obiadem w szkolnej stołówce, otrzymali też prowiant na drogę powrotną. Drugim punktem pobytu była modlitwa w Kaplicy Cudownego Obrazu Matki Boskiej Częstochowskiej w intencji ciężko chorego kolegi Bartka Lichaja. W czasie Eucharystii dziewczęta śpiewały psalm, każdy z wychowanków mógł na kolanach obejść ołtarz.
Wyjazd, który odbył się dzięki hojności włodarza gminy Stanisława Ślimaka ubogacił naszych wychowanków duchowo oraz uświadomił wartość kulturową regonu, w którym żyją.


Kinga Jagła -Tokarska

[URZĄD GMINY]  [KULTURA I SZTUKA]  [SOŁECTWA]  [SZKOŁY]  [GOSPODARKA]  [ORGANIZACJE]  [TURYSTYKA]  [SPORT]  [HISTORIA]  [PARAFIE]  [ZDJĘCIA]  [MAPY]