OFICJALNA STRONA INTERNETOWA GMINY SZAFLARY
GMINA SZAFLARY
             

BIULETYN INFORMACJI PUBLICZNEJ

.:MENU:.

- AKTUALNOŚCI
- URZĄD GMINY
- KULTURA I SZTUKA
- SOŁECTWA
- SZKOŁY
- KONKURSY
- GOSPODARKA
- ORGANIZACJE
- TURYSTYKA
- SPORT
- HISTORIA
- PARAFIE
- ZDJĘCIA
- MAPY

.:FOTO:.

TATRY ZIMĄ

.:KALENDARZ:.

PORTAL / WIGILIJNE SPOTKANIE W GMINNYM
PRZEDSZKOLU W SZAFLARACH
POLSKA / MAŁOPOLSKIE / NOWOTARSKI

.:WIGILIJNE SPOTKANIE W GMINNYM PRZEDSZKOLU W SZAFLARACH:.


Pódźmy syćka szaflarzanie, witać Boga na tym sianie, ftoryn lezy we złóbecku przy wołowi, łosiołecku. Wroz z Jezusem i Maryjom, ftoryn ludzkie ciało przyjon, coby zostoł miendzy nami na Podholu z górolami.”

WIGILIJNE SPOTKANIE W GMINNYM PRZEDSZKOLU W SZAFLARACH

            Kolejną piękną tradycją Gminnego Przedszkola w Szaflarach , stała się uroczysta wigilia przedszkolaków z udziałem ks.kaninika Wojciecha Wcisło, siostry zakonnej Małgorzaty Brzeźińskiej, p. wizytator mgr Bożeny Rabiasz, zastępcy wójta mgr inż. Pawła Cetery, rodziców,dziadków i znajomych. Spotkanie w przedszkolu jest wspaniałą i niepowtarzalną okazją do przekazania wychowankom, wielu pięknych polskich tradycji związanych z wigilijną wieczerzą. Podczas wspólnej wigilii małe dzieci poznają, a starsze utrwalają takie tradycje jak: wspólna modlitwa, pozostawienie przy stole dodatkowego, pustego miejsca i nakrycia, umieszczenie na stole figurki Jezusa na sianku, łamanie się opłatkiem podczas składania życzeń, śpiew polskich kolęd. W tym roku szkolnym wigilia w naszym przedszkolu odbyła się 20.12.2006 r. o godz.14.00. Spotkanie wigilijne rozpoczęło się przedstawieniem przez dzieci Jasełek. pod okiem nauczycielki Władysławy Szczechowicz. Występ dzieci nagrodzono gromkimi brawami.

            Następnie dyrektor przedszkola mgr Maria Gałdyn ogłosiła wyniki konkursu plastycznego pt. „Ozdoby choinkowe”opracowanego przez nauczycielkę mgr Katarzynę Pająk-Budz , który miał miejsce na początku grudnia W związku z tym, iż wszystkie prace są przepiękne, niezwykłe i pomysłowe i widać ogromny trud włożony w ich wykonanie wszystkie prace zostały wyróżnione w jedyny i niepowtarzalny sposób. Wszystkim uczestnikom rozdano dyplomy i nagrodę niespodziankę.

            Wigilijną wieczerzę rozpoczęto wspólną modlitwą. Po modlitwie wszyscy zgromadzeni złożyli sobie wzajemnie życzenia łamiąc się opłatkiem. Najpiękniejsze, bo proste i szczere są życzenia od przedszkolaków. Wspólne składanie życzeń, gest podania ręki uczy dzieci i dorosłych również, przebaczania za to co złe i podziękowania za otrzymane dobro. Chwile te są wartościowymi lekcjami wychowawczymi. Pełni wrażeń i wzruszeń wszyscy zasiedli do uroczyście nakrytego stołu, na którym zawsze pozostaje dodatkowe miejsce, leży figurka Jezusa na sianku i pali się świeca Caritas na znak pamięci o ubogich, samotnych i potrzebujących. Po postnym obiedzie przekazujemy dzieciom jeszcze jedną tradycję wigilijnego stołu - wspólne kolędowanie.

            Śpiewanym polskim kolędom przygrywała kapela Jaśka Mrowcy z Szaflar. Wigilijne spotkanie w przedszkolu wprowadza świąteczny nastrój, napełnia ludzkie serca dobrem, radością i ciepłem. Pozostaje pragnienie, by ciepło świątecznej atmosfery nie zgasło z chwila zakończenia się świat.


[URZĄD GMINY]  [KULTURA I SZTUKA]  [SOŁECTWA]  [SZKOŁY]  [GOSPODARKA]  [ORGANIZACJE]  [TURYSTYKA]  [SPORT]  [HISTORIA]  [PARAFIE]  [ZDJĘCIA]  [MAPY]