OFICJALNA STRONA INTERNETOWA GMINY SZAFLARY
GMINA SZAFLARY
             

BIULETYN INFORMACJI PUBLICZNEJ

.:MENU:.

- AKTUALNOŚCI
- URZĄD GMINY
- KULTURA I SZTUKA
- SOŁECTWA
- SZKOŁY
- KONKURSY
- GOSPODARKA
- ORGANIZACJE
- TURYSTYKA
- SPORT
- HISTORIA
- PARAFIE
- ZDJĘCIA
- MAPY

.:FOTO:.

TATRY ZIMĄ

.:KALENDARZ:.

PORTAL / SZLAKIEM WISŁY Z KRAKOWA DO GDAŃSKA POLSKA / MAŁOPOLSKIE / NOWOTARSKI

.:SZLAKIEM WISŁY Z KRAKOWA DO GDAŃSKA :.

                Z wielką radością przyjęliśmy wiadomość o przyznaniu funduszy na realizację naszego przedsięwzięcia w ramach „Szkół Jagiellońskich”. Nasz projekt inicjujący zatytułowaliśmy „Szlakiem Wisły z Krakowa do Gdańska – ekspedycja edukacyjna szansą rozwoju kreatywności naszych wychowanków”.
                Projekt zakładał zwiększenie aspiracji edukacyjnych naszych wychowanków przez udział w ekspedycji dydaktyczno – naukowej do Gdańska i Krakowa, której program na każdy dzień przygotowują gimnazjaliści razem z nauczycielami. Uważamy, że ciekawe zajęcia z różnych dziedzin nauki zostaną wykorzystane w dalszej pracy. Uczniowie poszerzą swoje wiadomości z fizyki, biologii, geografii, historii i regionalizmu, zapoznają się z kulturą Pomorza i Małopolski.
                Od września nauczyciele poszczególnych przedmiotów przystąpili do realizacji wyznaczonych zadań wynikających z założeń projektu „Szkoły Jagiellońskie”. Gimnazjaliści uczestniczą w zajęciach kółek zainteresowań: polonistycznym, muzycznym, historycznym, geograficznym oraz informatyczno – fotograficznym.
                Podczas spotkań kółka historycznego uczniowie zapoznają się z historią Gdańska, przygotowują referaty dotyczące zabytków miasta oraz zdobywają wiadomości na temat walki stoczniowców o wolność, poznają dzieje „Solidarności”. Chłopcy wykonują modele okrętów, które walczyły na Bałtyku w latach II wojny światowej: ORP „Błyskawica”, ORP „Orzeł”, ORP „Wilk” i ORP „Burza”.
                Zajęcia kółka muzycznego mają przygotować gimnazjalistów do zaprezentowania przyśpiewek i tańców góralskich. Wychowankowie zapoznają się też z folklorem Kaszub.
                Kółko geograficzne ma na celu uświadomienie uczniom istotnych różnic między regionami: Podhalem i Pomorzem. Wychowankowie zdobywają informacje dotyczące klimatu nadmorskiego i typów wybrzeży.
               Zajęcia kółka polonistycznego służą przyjrzeniu się legendom i zwyczajom Kaszub, dziewczęta przygotowują zakładki z haftem kaszubskim.
              Cała ekspedycja zostanie udokumentowana przez przedstawicieli kółka informatyczno – fotograficznego. Zebrany materiał faktograficzny „dzień po dniu” zostanie zaprezentowany rodzicom po powrocie z ekspedycji.
                Zajęcia odbywają się w pracowni komputerowej wyposażonej w nowe komputery uzyskane w ramach projektu MEN „Pracownie komputerowe dla szkół”. Do dyspozycji uczniów pozostaje projektor i notebook.
               Cieszymy się że nasi uczniowie już w październiku zobaczą Bałtyk, zwiedzą Muzeum Historyczne i Archeologiczne w Gdańsku, Starówkę, Żuraw, Katedrę NMP i Muzeum Zegarów. Na chwilę zadumy zatrzymają się pod Pomnikiem Stoczniowców i na Westerplatte. Wysłuchają koncertu organowego w Katedrze Oliwskiej i przyglądną zwierzętom w zoo. Poszukają muszelek na sopockiej plaży, poznają florę i faunę Oceanarium w Gdyni oraz zatrzymają się na okręcie ORP „Błyskawica” i żaglowcu „Dar Pomorza”. Wrócą bogatsi w wiedzę, pełni wrażeń z nadmorskim piaskiem w kieszeniach.

mgr Kinga Jagła – Tokarska
mgr Renata Mozgowiec



[URZĄD GMINY]  [KULTURA I SZTUKA]  [SOŁECTWA]  [SZKOŁY]  [GOSPODARKA]  [ORGANIZACJE]  [TURYSTYKA]  [SPORT]  [HISTORIA]  [PARAFIE]  [ZDJĘCIA]  [MAPY]