OFICJALNA STRONA INTERNETOWA GMINY SZAFLARY
GMINA SZAFLARY
             

BIULETYN INFORMACJI PUBLICZNEJ

.:MENU:.

- AKTUALNOŚCI
- RADA GMINY
- URZĄD GMINY
- KULTURA I SZTUKA
- SOŁECTWA
- SZKOŁY
- KONKURSY
- GOSPODARKA
- ORGANIZACJE
- TURYSTYKA
- SPORT
- HISTORIA
- PARAFIE
- ZDJĘCIA
- MAPY
- PRZETARGI
- OPŁATY
- ODPADY/OCHRONA
         ŚRODOWISKA

ELEKTRONICZNA PLATFORMA USŁUG ADMINISTRACJI PUBLICZNEJ

GMINNA KOMISJA ROZWIĄZYWANIA PROBLEMÓW ALKOHOLOWYCH

GMINNY OŚRODEK POMOCY SPOŁECZNEJ W SZAFLARACH

GMINNA BIBLIOTEKA PUBLICZNA W SZAFLARACH

    SPÓŁKA WODNA MARUSZYNA CENTRUM

.:FUNDUSZE EUROPEJSKIE:.

.:KALENDARZ:.

.:PODHALAŃSKA LOKALNA GRUPA DZIAŁANIA:.

.:SMAK NA PRODUKT:.

SMAK NA PRODUKT

.:BIURO INICJATYW SPOŁECZNYCH:.

.:6 LATKU WITAJ W SZKOLE:.

.:6 LATKU WITAJ W SZKOLE
WOJEWÓDZTWO MAŁOPOLSKIE
:.

.:PAMIĘTAJ O SZKOLE:.

.:NARODOWE SIŁY REZERWOWE:.

PORTAL /WSPÓŁPRACA MIĘDZYNARODOWA GMINY SZAFLARY
WIZYTA DELEGACJI Z PARTNERSKIEJ GMINY HERENCSENY NA WĘGRZECH.
POLSKA / MAŁOPOLSKIE / NOWOTARSKI

.:WSPÓŁPRACA MIĘDZYNARODOWA GMINY SZAFLARY
WIZYTA DELEGACJI Z PARTNERSKIEJ GMINY HERENCSENY NA WĘGRZECH. :.

WSPÓŁPRACA MIĘDZYNARODOWA GMINY SZAFLARY


WIZYTA DELEGACJI Z PARTNERSKIEJ GMINY HERENCSENY NA WĘGRZECH.


     Po wyjazdach szaflarskich delegacji, nadszedł czas na podjęcie w naszej gminie gości z partnerskiej Gminy Herencseny na Węgrzech. Na zaproszenie Przewodniczącego Rady Gminy Szaflary Pana Stanisława Szlęka oraz Wójta Gminy Szaflary Pana Stanisława Ślimaka, w dniach od 12 do 14 września 2014 roku Gmina Szaflary gościła niemal 20-osobową delegację z tamtejszej gminy na czele z Panią Starostką - Jozsefne Jusztin, której towarzyszyli Radni i lokalni społecznicy.
W zaproszeniu czytamy:
       „Będzie nam miło gościć naszych przyjaciół wśród nas oraz wymienić się doświadczeniami na niwie kultury, tradycji, sportu i zaprezentować dorobek samorządowy Gminy Szaflary”
       I pod tym właśnie kątem zaplanowano pobyt gości w Gminie Szaflary. Program pobytu ułożony został w taki sposób, aby pokazać w czasie tego krótkiego pobytu, chociaż cząstkę tego, co do tej pory udało się dokonać w naszej dziedzinie.
Po oficjalnym powitaniu przez Wójta Gminy w sali obrad Urzędu Gminy, przy udziale Radnych Rady Gminy Szaflary i pracowników Urzędu Gminy, delegacja udała się na objazd po terenie Gminy Szaflary.
       Gości Gminy Szaflary oprowadzono po obiektach szkolnych w Szaflarach, Borze, Zaskalu i Maruszynie Dolnej oraz po Gminnym Przedszkolu w Szaflarach. Wszystkie te placówki, z pomocą funduszy unijnych, na przestrzeni ostatnich lat zostały gruntownie zmodernizowane i rozbudowane w taki sposób, że zyskały one dodatkowe sale dydaktyczne i sale gimnastyczne. W każdym obiekcie delegację witali gospodarze obiektów, czyli Dyrektorzy szkół. Każdy z nich w kilku zdaniach zaprezentował swoją placówkę, historię powstawania, dokonania i odbywające się rokrocznie wydarzenia. Rozmiar inwestycji na węgierskich samorządowcach zrobił wielkie wrażenie i niekłamany podziw, stąd pojawiały się liczne pytania na różnych płaszczyznach działalności obiektów oświatowych w Gminie Szaflary.
       Węgierscy samorządowcy ciekawi byli również naszych kościołów, które jak powszechnie wiadomo w dużej mierze stanowią o naszej podhalańskiej kulturze i tradycji. Nie sposób było zatem obejść obojętnie obok zabytkowego Kościoła Parafialnego pw. Św. Andrzeja Apostoła w Szaflarach, tym bardziej, że wraz ze zrewitalizowanym historycznym rynkiem i ulicą Augustyna Suskiego, stanowią o wyjątkowości tego miejsca jako centrum historycznego Szaflar. Oprócz tej najstarszej w gminie i jednej z najstarszych na Podhalu świątyni, pokazano również najmłodszą budowlę sakralną, a mianowicie kościółek-kaplicę w Borze pw. Świętych Piotra i Pawła. Goście mieli zatem okazję porównać te dwie świątynie wniesione w tak odległym od siebie czasie. Obie świątynie, jako dorobek wiernych z Szaflar i z Boru, zrobił na Węgrach olbrzymie wrażenie, ponieważ w okolicy, gdzie zlokalizowana jest ta partnerska Gmina nie sposób znaleźć podobne. Znalazł się również czas na krótką rozmowę z Ks. Dziekanem Andrzejem Kamińskim – Proboszczem Szaflarskiej Parafii -„Matki”, oraz na pokazanie inwestycji parafialnych. Nie mniejsze wrażenie na węgierskiej delegacji zrobił również cmentarz parafialny. Podejmująca gości gmina chciała również bowiem pokazać, jak wyglądają cmentarze w Polsce, a zwłaszcza na Podhalu. W programie wizyty było również zwiedzanie zrewitalizowanego centrum Maruszyny i tam zlokalizowanej Świątyni pw. Przemienienia Pańskiego, która została udostępniona zwiedzającym dzięki uprzejmości Ks. Proboszcza Andrzeja Kwaka.
       Ponieważ na Węgrzech samorządowe, czyli gminne Ochotnicze Straże Pożarne praktycznie są nieznane, Gmina Szaflary nie ukrywała również przed gośćmi dużego dorobku w tym zakresie. Wybrano zatem do prezentacji OSP Szaflary i OSP Maruszyna, czyli te jednostki, do których w ostatnim czasie zakupiono nowe samochody pożarnicze Mercedes i Iveco. I w Szaflarach i w Maruszynie, gdzie przed remizami Prezesi, Naczelnicy i kierowcy ustawili wszystkie swoje pojazdy pożarnicze, lśniące czerwienią i czystością, dało się zaobserwować na twarzach węgierskich koleżanek i kolegów-samorządowców iskierki w oczach, a w tonie wypowiedzi wysłyszeć może nawet nutkę zazdrości. Bo nie tylko samochody bojowe, ale również olbrzymie, zmodernizowane i rozbudowane remizy stanowią o wielkich nakładach czynionych przez kolejne lata na ochronę przeciwpożarową w Gminie Szaflary.
       W trakcie objazdu po Gminie Szaflary zaprezentowano również działalność klubów sportowych, tj. LKS Szaflary i LKS „Skalni” Zaskale, ze szczególnym uwzględnieniem nowo-wzniesionego budynku szatniowego wraz z placem wokół i oświetleniem murawy w Zaskalu. Po obiekcie oprowadzał Prezes LKS „Skalni” i opowiadał o działalności klubu i dokonaniach drużyny. Ponieważ Gmina Szaflary słynie w Polsce jako ta, gdzie powstała pierwsza w Polsce instalacja geotermalna, ogrzewająca budynki mieszkalne w Bańskiej Niznej i nie tylko, zapoznano delegację z technologią i systemem wykorzystującym ciepło wód pochodzących z głębi ziemi. Dzięki uprzejmości Prezesa Geotermii Podhalańskiej, w której Gmina Szaflary posiada udziały, zaprezentowano Zakład Geotermalny, tj. kotłownię geotermalną wraz z odwiertem zlokalizowanym w jej obrębie. W ślad za tym, goście mieli okazję na własne oczy zobaczyć działanie instalacji grzewczej na przykładzie kotłowni w szkole w Bańskiej Niżnej, gdzie zasady jej funkcjonowania prezentował Pan Grzegorz Stolarczyk – długoletni dyrektor szkoły, dla którego to już nie pierwsza delegacja, której prezentowano dobrodziejstwo wód geotermalnych.
       Goście odwiedzili przy tej okazji również kompleks kąpielowy Termy Podhalańskie w Szaflarach, aby przekonać się, że również i do celów rekreacyjnych można spożytkować ciepło geotermalne. I chociaż cieplice znane są na Węgrzech, w rejonie skąd pochodzą partnerzy Gminy Szaflary, nie występują. Stąd też również i geotermia wydawała się być dla nich atrakcją. Ostatni dzień pobytu przyjaciół z Węgier to zwiedzanie dalszej okolicy. Goście chcieli zobaczyć Nowy Targ ze słynnym jarmarkiem, Zakopane ze słynnymi Krupówkami i „Wielką Krokwią” oraz Niedzicę, gdzie zwiedzano zamek, zaporę, a po Jeziorze Czorsztyńskim odbył się rejs statkiem „Harnaś”.
       Punktem jednak kulminacyjnym tego ostatniego dnia pobytu, był udział delegacji z Herencseny w procesji drogi krzyżowej na wzgórze Ranisberg z krzyżem „Grunwaldzkim”. Goście zaakcentowali swój udział swoją gminną flagą i tamtejszymi strojami ludowymi. Wspólnie z samorządowcami Gminy Szaflary oraz wiernymi parafii Szaflary i okolicznych parafii modlili się na mszy, która co roku odbywa się pod krzyżem w Święto Podwyższenia Krzyża.
       Taka podobna uroczystość gminno-parafialna odbywa się tam, na Węgrzech w Gminie Herencseny, gdzie bywają nasze szaflarskie delegacje w strojach góralskich. Tam również jest procesja na wzgórze, gdzie staraniem miejscowej ludności wybudowano niedawno krzyż i ołtarz i gdzie po procesji odbywa się uroczysta Msza św. Różnice są takie, że w Herencseny do krzyża jest dalej, a w Szaflarach stromiej, zaś sam ich krzyż ma jednolite poszycie z grubej blachy, a nasz ma konstrukcję kratownicową. Poza tym w samych obrzędach są widoczne duże podobieństwa.
       Pani Starostka Gminy Herencseny i towarzyszące Jej osoby, bardzo szczęśliwi i zadowoleni z tak atrakcyjnego programu wizyty w Naszej Gminie za miły pobyt i przyjęcie gorąco dziękowali Panu Wójtowi Stanisławowi Ślimakowi oraz pracownikom Urzędu opiekującym się Nimi podczas pobytu.

POWITANIE DELEGACJI Z WĘGIER.
OD LEWEJ WÓJT GMINY SZAFLARY, TŁUMACZKA BARBARA TEMES,
STAROSTKA JOZSEFNE JUSZTIN, ZASTĘPCA WÓJTA PAWEŁ CETERA

OFICJALNE POWITANIE GOŚCI Z WĘGIER
I SPOTKANIE Z RADNYMI GMINY SZAFLARY

DELEGACJA Z WĘGIER NA WZGÓRZU RANISBERG

DELEGACJA Z WĘGIER NA WZGÓRZU RANISBERG

[URZĄD GMINY]  [KULTURA I SZTUKA]  [SOŁECTWA]  [SZKOŁY]  [GOSPODARKA]  [ORGANIZACJE]  [TURYSTYKA]  [SPORT]  [HISTORIA]  [PARAFIE]  [ZDJĘCIA]  [MAPY]