OFICJALNA STRONA INTERNETOWA GMINY SZAFLARY

GMINA SZAFLARY

             

BIULETYN INFORMACJI PUBLICZNEJ

.:MENU:.

- AKTUALNOŚCI
- URZĄD GMINY
- KULTURA I SZTUKA
- SOŁECTWA
- SZKOŁY
- KONKURSY
- GOSPODARKA
- ORGANIZACJE
- TURYSTYKA
- SPORT
- HISTORIA
- PARAFIE
- ZDJĘCIA
- MAPY
- PRZETARGI
- OPŁATY
- GKRPA

ELEKTRONICZNA PLATFORMA USŁUG ADMINISTRACJI PUBLICZNEJ

GMINNY OŚRODEK POMOCY SPOŁECZNEJ W SZAFLARACH

GMINNA BIBLIOTEKA PUBLICZNA W SZAFLARACH

.:FOTO:.

TATRY ZIMĄ

.:KALENDARZ:.

.:PODHALAŃSKA LOKALNA GRUPA DZIAŁANIA:.

.:SMAK NA PRODUKT:.

SMAK NA PRODUKT

.:BIURO INICJATYW SPOŁECZNYCH:.

.:6 LATKU WITAJ W SZKOLE:.

.:6 LATKU WITAJ W SZKOLE
WOJEWÓDZTWO MAŁOPOLSKIE
:.

.:PAMIĘTAJ O SZKOLE:.

.:NARODOWE SIŁY REZERWOWE:.

PORTAL /ŚWIETLICA TĘTNIĄCA ŻYCIEM POLSKA / MAŁOPOLSKIE / NOWOTARSKI

.:ŚWIETLICA TĘTNIĄCA ŻYCIEM :.

ŚWIETLICA TĘTNIĄCA ŻYCIEM

        Od kilku lat w Zespole Szkoły Podstawowej i Gimnazjum w Szaflarach realizujemy projekt "Kiedy rozmawiamy, malujemy i śpiewamy, moc radości i zabawy bez używek mamy". W minionym 2011 roku działo się bardzo wiele.

        W lutym, marcu, kwietniu i maju do naszej szkolnej świetlicy profilaktycznej przychodziło, jak zwykle, wiele dzieci, które spędzały w niej czas twórczo i pożytecznie. Uczniowie z klas młodszych (głównie klasy I-III szkoły podstawowej) przychodzili i odrabiali zadania domowe, czytali książki pożyczone w bibliotece szkolnej, grali w gry planszowe i układali puzzle, a także oglądali filmy i słuchali bajek. Dzięki temu spędzali wolny czas przyjemnie i pożytecznie. Najchętniej jednak realizowali się jako „mali artyści”. Wykorzystując plastelinę i butelki po wodzie mineralnej, wykonali piękne flakony, które stały się pomysłowymi prezentami na Dzień Matki. Często posługiwali się pastelami olejnymi, szczególnie ulubionym narzędziem plastycznym. Używając tych kredek i swojej wyobraźni, wykonali zarówno na papierze, jak i na folii wiele prac o różnej tematyce: „Moja miejscowość w zimowej szacie”, „Co wydarzyło się w czasie ferii zimowych?”, „Pięknie jest wiosną”, „Jakie barwy mają kwiaty w ogródkach”?, „Postacie i zdarzenia w baśniach i legendach” „Portret mojego taty”. W okresie wielkanocnym wypełniali kolorem pisanki, jak również próbowali tworzyć wielobarwne kompozycje mandali - „świata zamkniętego w okręgu”. Wspólnie z grupą starszych uczniów wykonali prace plastyczne na Gminny Konkurs Plastyczny pt. „Jan Paweł II w oczach dzieci i młodzieży” oraz na konkurs organizowany przez ZSPiG w Maruszynie Dolnej pt. „Pielgrzymki Jana Pawła II”. Na zajęciach świetlicowych powstały także, jak co roku, odlewy gipsowe - upominki dla uczestników Konkursu im. Augustyna Suskiego „Strofy o Ojczyźnie”.

        Nie zabrakło miejsca dla tych, którzy lubią śpiewać i tańczyć. Istniejący zespół „Kabatinki” daje im szanse rozwijania tych zainteresowań. Pracowaliśmy w dwóch grupach wiekowych. Młodsze dzieci, rozpoznające jeszcze swoje możliwości wokalne, uczyły się śpiewu w dwu- i trzygłosie i sprawdzały własne możliwości pod względem skali głosu. Nadal kształciły umiejętności gry na gitarze, poznawały nowe akordy (tym razem septymowe) i bicia gitarowe na różnych piosenkach. Pierwsza publiczna prezentacja ich osiągnięć miała miejsce na akademii z okazji święta 3 Maja. Dzieci wzbogaciły ją swym śpiewem i wykonały piosenkę w zespole gitarowym, grając na instrumentach.

        Starszy zespół „Kabatinki” skupił swoje działania świetlicowe na doskonaleniu warsztatu wokalnego. Zaraz po feriach zimowych przystąpiliśmy do wybierania repertuaru na największą na naszym terenie imprezę muzyczną „Talenty Małopolski”. Zainteresowanie uczniów wspólnym muzykowaniem było tak duże, że przystąpiliśmy do zmagań konkursowych w dwóch grupach: („Kabatinki I” i „Kabatinki II”). Wielkim sukcesem było to, że obydwie grupy zakwalifikowały się do koncertu laureatów na szczeblu wojewódzkim, który odbył się w Zawoi 12 maja 2011 roku. Wielka radość i zaskoczenie zapanowały w zespole, gdy ogłoszono wyniki etapu wojewódzkiego. Starszy zespół „Kabatinki” został laureatem nagrody głównej i otrzymał tytuł TALENT MAŁOPOLSKI 2011. Mieliśmy zaszczyt wystąpić w Koncercie Laureatów 12 czerwca 2011 roku w Krakowie, w „Piwnicy pod Baranami”.

        Miesiące jesienno-zimowe (październik, listopad, grudzień) obfitowały w zabawy plastyczne, takie jak: „Ważne kolory”, „Kredkami i farbą”, „Wycinanki - naklejanki”, „Świat zwierząt”, „Lecą liście z drzew”, „Święty Mikołaj - bardzo znany biskup”, „Święta już blisko”, które nie tylko dostarczyły dzieciom artystycznych przeżyć, ale stały się też okazją do poszerzenia wiedzy i umiejętności dotyczących różnych technik plastycznych. W czasie zajęć wykonane zostały barwne i pomysłowe prace przedstawiające kolorowe, jesienne sady, złotą i szarą jesień, zwierzęta znane i mniej znane, liście naszych polskich drzew, postać św. Mikołaja, a także piękne anioły, świąteczne choinki i bombki, którymi dekorujemy naszą świetlicę i szkolny korytarz. Ze względu na zbliżający się świąteczny czas dzieci uczyły się też śpiewać tradycyjne kolędy, które zaprezentowały w styczniu w szkolnym koncercie kolęd. Zajęcia świetlicowe dawały też uczniom możliwość wspólnego słuchania bajek, rozmów na różne tematy, a także odrabiania zadań domowych i wykonywania ćwiczeń edukacyjno-terapeutycznych na podstawie programu „Ortograffiti”.

        Od października w ramach godzin świetlicowych dzieci rozpoczęły też spotkania kółka gitarowego. Na pierwszych zajęciach skupiły się na przypomnieniu znanych chwytów i bić gitarowych. Przypomniały też sobie piosenki poznane wiosną. Następnie pracowały nad opanowaniem akompaniamentu gitarowego do kilku kolęd i pastorałek, chcąc je zaprezentować w styczniowym szkolnym koncercie kolęd.

       Również od października rozwijaliśmy nasze zdolności wokalne i muzyczne. Jak co roku, wzięliśmy udział w Festiwalu Piosenki Patriotycznej im. Feliksa Gwiżdża w Odrowążu. Zdobyliśmy cenne dwa 3. miejsca w kategorii duet i zespół muzyczny.

        W listopadzie i grudniu doposażyliśmy ze środków finansowych szkoły pomieszczenie świetlicy. Zakupione i przymocowane zostały listwy zabezpieczające ściany przed zniszczeniem, nowe tablice korkowe na prace plastyczne dzieci oraz plastelinę, kredki, pastele olejne i farby akwarelowe.

        Mamy nadzieję, że nasze świetlicowe działania wzbogaciły dzieci zarówno plastycznie, muzycznie jak i duchowo, dostarczyły im wiele radości i doświadczeń, przyczyniły się do nawiązania nowych przyjaźni, pozwoliły także ciekawie spędzić wolny czas.

        Dziękujemy Gminnej Komisji Profilaktyki i Rozwiązywania Problemów Alkoholowych oraz Dyrekcji ZSPiG w Szaflarach za tworzenie odpowiednich warunków i dobrego klimatu do funkcjonowania świetlicy profilaktycznej w naszej szkole oraz wszystkim uczestnikom spotkań świetlicowych, których zapraszamy do kolejnego cyklu zajęć w 2012 roku.

Marta Grońska 
i Agnieszka Zając

KABATINKI
NA FESTIWALU
W ODROWĄŻU

KABATINKI
W PIWNICY POD BARANAMI

WYSTAWA
PRAC PLASTYCZNYCH

WYSTAWA
PRAC PLASTYCZNYCH

ZAJĘCIA PLASTYCZNE
W ŚWIETLICY

ZESPÓŁ GITAROWY

[URZĄD GMINY]  [KULTURA I SZTUKA]  [SOŁECTWA]  [SZKOŁY]  [GOSPODARKA]  [ORGANIZACJE]  [TURYSTYKA]  [SPORT]  [HISTORIA]  [PARAFIE]  [ZDJĘCIA]  [MAPY]